hosting

Gırtlak Kanseri Nedir, Belirtileri Neler? Tedavisi Yöntemleri Neler?

Gırtlak, boyun bölgesinde bulunan ve halk dilinde yutak olarak bilinen organdır. Solunum yolu için oldukça önemli olan gırtlak bölümünde ses telleri de bulunur. Gırtlak kanseri ise; gırtlak bölgesindeki hücrelerin çoğalması sonucu oluşur. Kontrolsüz şekilde çoğalan hücreler tümöre sebebiyet verir. Bu yazımızda gırtlak kanseri nedir, belirtileri nelerdir ve tedavi yöntemleri hangileridir? konularına değineceğiz.

Gırtlak Kanseri Nedir?

gırtlak kanseri nedir? Gırtlak Kanseri Nedir, Belirtileri Neler? Tedavisi Yöntemleri Neler?

Gırtlak, bilimsel adı ile larinks, özellikle sigara içen kişilerde tümör oluşumuna sebebiyet verir. Gırtlak kanseri 100 bin kişiden 5 tanesinde görülür. Kişi eğer sigara, tütün ya da alkol kullanıyorsa diğer insanlara kıyasla 20 kat daha fazla risk altındadır.

Ancak gırtlak kanserinin oluşmasında sadece zararlı madde kullanımı değil, aynı zamanda bazı iş kollarında kullanılan toz, duman ve farklı kanserojen etkiye sahip kimyasallar sebep olabilir. Gırtlak kanseri, kişinin hayatını hem solunum hem de konuşma açısından olumsuz yönde etkiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Seboreik Dermatit Nedir Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

gırtlak kanseri nedir? Gırtlak Kanseri Nedir, Belirtileri Neler? Tedavisi Yöntemleri Neler?

  • Gırtlak kanserinin en belirgin belirtisi ses kısıklığıdır. Özellikle tümörün ses telleri üzerinde meydana geldiği durumlarda kişi konuşurken güçlük çeker ve konuşmak istediği sesi zorlukla çıkartır.
  • Hastalığın belirtilerinden bir tanesi de boğazda meydana gelen takılma hissidir. Hem konuşurken hem de günlük hayatta boğazda hissedilen bu takılma, kulaklara kadar varan ağrıya da sebep olur.
  • Eğer vaka ilerlemişse kişi, nefes darlığı problemi yaşar. Solunum güçleşir ve konuşmak giderek daha zor hale gelir.
  • Bazı durumlarda kanlı balgam da meydana gelebilir. Hastalığın belirtileri tümörün bulunduğu yere göre değişiklik gösterir.

Gırtlak Kanseri Tedavi Yöntemleri Nedir?

gırtlak Gırtlak Kanseri Nedir, Belirtileri Neler? Tedavisi Yöntemleri Neler?

  • Eğer uzun süreli ses kısıklığı yaşanıyorsa hemen doktora gitmek gerekir. Özellikle kulak burun boğaz bölümüne giderek durum belirtilmelidir. Her ses kısıklığı gırtlak kanseri belirtisi değildir. Ancak yine de vakaların ciddiye alınması önemlidir.
  • Eğer kişi sigara, alkol ya da tütün kullanıyorsa mutlaka bırakmalıdır. İşinden kaynaklı olarak bu vaka meydana geldiyse bir anda önce işten çıkmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Ruam Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın tedavisi 3 şekildedir:

  1. Cerrahi tedavi
  2. Radyoterapi
  3. Kemoterapi

1.Cerrahi Tedavi

gırtlak kanseri nedir? Gırtlak Kanseri Nedir, Belirtileri Neler? Tedavisi Yöntemleri Neler?

Cerrahi tedavi en sık kullanılan yöntemdir. Genellikle hastalık erken ortaya çıktıysa cerrahi tedavi yöntemine başvurulur. Cerrahi tedavi yapılırken kanserli doku ve gırtlağın bir bölümü alınır. Ancak vaka geç fark edildiyse gırtlağı tamamı alınır. Boyundan delik açılarak hastanın nefes alması sağlanır.

Gırtlağın bir bölümü alındığı takdirde konuşma esnasında büyük bir sorun meydana gelmez. Ancak gırtlağın tamamı alındıysa ses protezi takılması gerekir.

2. Radyoterapi

gırtlak kanseri Gırtlak Kanseri Nedir, Belirtileri Neler? Tedavisi Yöntemleri Neler?

Kanser hücrelerinin yüksek enerjili ışınlar ile öldürülmesini ya da küçültülmesini sağlana bu yöntem, ilaçlarla birlikte uygulanır. Uygulama esnasında her gün belirli bir dozda radyasyon verilir.

Genellikle erken evrede fark edilen tedavi yöntemidir.

3. Kemoterapi

gırtlak kanseri Gırtlak Kanseri Nedir, Belirtileri Neler? Tedavisi Yöntemleri Neler?

Eğer kanserli hücreler çok ilerlediyse ya da hastalık tekrar ettiyse kemoterapi yöntemine başvurulur. Bazen de cerrahi uygulanmazsa radyoterapi ve kemoterapi birlikte kullanılır. Bu sayede organ koruma protokolü sağlanmış olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Mide botoksu nedir?

Gırtlak Kanseri Nedir, Belirtileri Neler? Tedavisi Yöntemleri Neler? ile ilgili videolar

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu