Sağlıklı Yaşam

Kiraz Sapı Çayı Nedir? Kiraz Sapı Çayının Mucizevi 10 Faydası!

instagram takipçi hilesi

Mucizevi faydaları olan kiraz sapı çayı nerede yetişiyor ve faydaları nelerdir? Bu yazımızda bu bu konular ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Kiraz Sapi Cayi Nedir Kiraz Sapi Cayinin Mucizevi 10 Faydasi 4

Kiraz Sapı Çayı Nedir ve Nerede Yetişir?

Haziran aylarında kendini gösteren kiraz meyvesi rengi ve kokusu ile cezbettiği kadar içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. Birçok hastalıkta şifa kaynağı olan kirazı meydana getiren sapları da kiraz meyvesi kadar etkilidir.

Başka bir deyişle kirazın antioksidan özelliğini paylaştığı sapları ile oluşturulan kiraz sapı çayı şifa dağıtıcı bir içecek olarak kirazdan sonra karşımıza gelmektedir. Sadece kurutulmuş kiraz sapları ve suyu kaynatarak yapabileceğiniz bu çayı yeterli miktarda tükettiğiniz takdirde faydalarını görebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Acai Berry Çayı Faydaları Nelerdir?

Bu çayı denemek isterseniz kurutulmuş kiraz saplarını aktarlardan alabileceğiniz gibi evinize aldığınız kirazların saplarından veya bahçenizdeki kiraz ağacından toplayarak da elde edebilirsiniz.

Güneşli ve az nemli bölgelerde yetiştirilen kiraz ağaçlarının bahar aylarında çiçek açmasından sonra mahsüllerinin toplanması ile ortaya çıkan kiraz sapları sadece kirazın yetiştiği mevsimde toplansa da kurutulmuş hali ve hava almayan saklama koşulları sayesinde her mevsimde kiraz çayı yapılarak içilebilmektedir. Ama unutulmamalıdır ki kiraz sapı çayının yeterli miktardan fazla içilmesi yarardan çok zarar sağlayabilir.

Kiraz Sapi Cayi Nedir Kiraz Sapi Cayinin Mucizevi 10 Faydasi 3

Kiraz Sapı Çayının 10 faydası

1- Kirazdan aldığı vitaminler ile şifa dağıtan kiraz çayı sindirim sistemine etki ederek hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlık problemlerinde faydalanabilecek doğal bir ilaçtır.

2- Özellikle ödem atıcı etkisi ile zayıflamak isteyenlerin vazgeçilmez tercihi olan kiraz sapı çayı vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayarak sağlıklı bir zayıflama süreci yaşamanıza destek olmaktadır.

3- Kiraz sapı çayının dolaşım sistemi üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Kanı temizleyen bu doğal bitki çayı damar tıkanıklığını engeller.

4- Bu çay boşaltım sisteminde böbreklerin temizlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Böbrek taşının ve kumunun oluşumunu önler ve böbrek taşı düşürmede etkilidir.

Kiraz Sapi Cayi Nedir Kiraz Sapi Cayinin Mucizevi 10 Faydasi 5

5- Kiraz sapı çayının faydalarından bir diğeri ise potasyum ve biyoflavanoid içeriği ile güçlü bir idrar söktürücü olmasıdır. Kiraz sapı çayı idrar yolunda oluşabilecek enfeksiyon şikayetlerini azaltır ve iltihap olmuşunun önüne geçer.

6- İçeriğinde bulunan melatonin ve seretonin gibi antioksidanlar ile vücudunuzu rahatlatan bir bitkidir. Sakinleştirici etkisi sayesinde uykularınıza ara vermeden rahat olarak uyumanızı sağlar.

7- Kadınların regl döneminde kurtarıcısı olan kiraz sapı çayı karın bölgesindeki şişkinlik ve ağrıyı azaltır.

8- Kiraz sapı çayından sadece içerek değil yüzünüze sürerek de faydalanabilirsiniz. Kaynayan kiraz sapı soğutarak uyguladığınız cildinizin gençleşmesine imkan sağlayabilirsiniz.

9- Kolestrol düşürücü etkisi ile kiraz sapı çayı kolestrolün dengede olmasını sağlar.

10- Karaciğer sağlığında önemli bir yeri bulunmaktadır.

İlgili Videolar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu