Müzik

Farklı Sesler Duymak İsteyenler için: Alternatif Türk Grupları

instagram takipçi hilesi

Yıllardır Türk müziğinin artık eski tadını vermediğinden, yeni şarkıcıların ve şarkı sözlerinin nasıl da yüzeysel olduğundan yakınıp duruyoruz. Özellikle de 1980’lerde doğan ve X kuşağı olarak adlandırılan yetişkin grup, müzik sektörünün yeni halinden hoşnut kalmayıp; eski şarkıları dinlemeye devam ediyorlar. Fakat bu demek değil ki Türk şarkıcılar güzel müzik yapmıyor. Aksine henüz keşfedilmemiş, keşfedilse de popülarite çağının getirilerinden dolayı yeterince ilgi görmemiş birçok alternatif grup ve şarkıcı bulunuyor. İşte dinlemeye doyamayacağınız, birbirinden güzel sese, şarkı sözlerine ve  enteresan isimlere sahip alternatif Türk grupları ve şarkıları…

Adamlar

Eski adı ”Halimden Konan Anlar” olan Rock müzik grubu Adamlar, son dönemin en çok dinlenen ve sevilen grupları arasında yer alıyor. ”Eski Dostum Tankla Gelmiş” adlı albümüyle kendine özgü bir hayran kitlesi yakalayan ve daha sonra bunu ”Rüyalarda Buruşmuşuz” albümüyle pekiştiren grup, birçok şehirde sahne almaya devam ediyor.

Son Feci Bisiklet

Farklı isme sahip gruplardan biri olan Son Feci Bisiklet, aynı orjinallikteki şarkılarıyla da son dönemin dikkat çeken alteratif grupları arasında yer alıyor. Ankara’nın grup performansları konusunda en dikkat çekici yerlerinden olan Manhattan’da sahne alan grup, konserler ve albüm çalışmaları derken yoğun bir temponun içerisinde yer aldı. Şuanda ise birçok ilde gerçekleşen konserlerinde hayranlarıyla buluşmaya devam ediyor.

Büyük Ev Ablukada

2008 yılında kurulan Büyük Ev Ablukada, orjinal yapıdaki şarkılarını konserlerinde ve sosyal medya üzerinden sık sık paylaşarak son yılların en çok dinlenen grupları arasında yer almayı başardı. Her ne kadar popüler kültürün ürünü birçok grup gibi ekranlarda yer almasa da oldukça başarılı iş çıkarttıklarını belirtmek gerekiyor. Ayrıca grubun en dikkat çeken özellikleri arasında, konserlerde grup üyelerinin takma isim kullanmaları yer alıyor.

Yok Öyle Kararlı Şeyler

Enteresan denilebilecek isimleriyle dikkat çeken gruplardan biri daha olan Yok Öyle Kararlı Şeyler, 2011 yılında kuruldu. Budapeşte’nin ünlü festivali Sziget’te de performans sergileyen grup, başarısını yurtdışına taşımayı başaran ender sayıdaki gruplar arasında da yerini alıyor.

Yüzyüzeyken Konuşuruz

Temelinde akustik müzik olan grup, son dönemin en başarılı alternatif müzik grupları arasında yer alıyor. Ayrıca Indie-pop tarzındaki müzik yapıları ile diğer gruplardan farklı bir çizgiye sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

Bunun dışında Redd, İkiye On Kala, Bubituzak, Bağzıları, Öfkeli Kalabalık; solo olarak ise dışında Deniz Tekin, Nilipek, Cihan Mürtezaoğlu, Can Kazaz, Sena Şener de dinlenmesi gereken alternatif sesler arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu