MüzikTarih

Kırklar Dağının Hikayesi (Suzan Suzi’nin Hikayesi)

instagram takipçi hilesi

Suzan Suzi diye bir türküdür öyküleri…Ya hikayesini duydunuz mu?İşte Kırklar Dağının Düzünün hikayesi detaylı anlatım ve bol içerikle karşınızda!

suzan-suzi-hikayesi-kirklar-dagi-maksatbilgi

Kırklar Dağının Hikayesi

Bu türküyü, tıpkı benim gibi birçok kez dinlemişsinizdir.Ancak her Türkü gibi Suzan Suzi’nin de bir hikayesi var.Bu hikayeyi okumayı sevenler için metne,dinlemeyi veya izlemeyi sevenler için iki farklı şekilde sizlere aktarmaya çalışacağım.Ayrıca bu güzel Türkünün de sözlerine de sizlerle paylaşacağım.Videodaki ben değilim,bizim Heredot Cevdet abimiz de bir el atmış.Onun güzel anlatımıyla sizlere dinletmek ve dinlemekte bir keyif açıkçası…Bu video aşağıda videolar bölümünde olacak.

Sözü fazla uzatmadan hikayeyi size ilk önce metin olarak aktarayım…

Diyarbakır’ın Güney batısında,Dicle nehri kenarında Kırklar Dağı vardır.Bu kırklar dağının arkasında,kırklar ziyareti vardır.Çocuğu olmayanlar buraya gelip,dilek dilerler.

Bir Süryani zengin aileninde hiç çocukları olmuyormuş.Kadın kırklar ziyaretine gelip dilek dilemiş,adak adamış.Bir kızı doğmuş.Adını, Suzi yani Suzan koymuşlar…Her yıl doğum gününde, annesi onu süsler ve giydirir ve kırklara götürerek,bir kurban kestirirmiş. Suzan böylesine bin nazlarla büyüyüp,güzel bir genç kız olmuş.Müslüman komşularının oğlu,Adil ile birbirlerine aşık olmuşlar.

Yine bir doğum gününde,Annesi Suzi’yi hizmetçilerle birlikte,kurbanını kesmek üzre kırklara göndermiş.Arkalarından habersizce Adil’de gelmiş.Hizmetçilerin kurban kesme telaşından, yararlanan Suzi,Adil ile beraber dağın arkasına dolanmışlar.Ve arada sevgilerini birbirlerine paylaşmışlar.Kırklar ziyareti bu beraberliği bağışlamamış.Ve ziyaret Suzi’yi çarpmış.Kız on gözlü köprünün orada,Dicle’de boğularak ölmüş.Suzi’nin ölümünden sonra,Adil’de aklını yitirmiş…

Bu hikayenin geçtiği kırklar dağının görüntüsü:

 

kirklar dagi 800x267

on gozlu kopru diyarbakir 800x532

Suzan Suzi’nin Sözleri

Hikayemiz böyle.Şimdi de sizlerle bu güzel ve dokunaklı Türkünün sözlerini aktarayım;
Suzan Suzi şarkı sözleri

Kırklardağı’nın yüzü
(Kırklardağı’nın düzü)
Karanlık sardı düzü
(Karanlık bastı bizi)
Ben öleydim
(Kör olasın zalım Suzan)
(Suzan Suzi) Ziyaret çarptı bizi

Köprüaltı kapkara
Anne gel beni ara
Saçlarım kumlara batmış
(Saçlarıma kumlar doldu)
Tarak getir de tara

Köprünün orta gözü
Sular apardı düzü
Ben öleydim
(Suzan Suzi) Dicle ayırdı bizi

(Ek)
Gazi köşkü serindir
Dicle suyu derindir
Ağlama sen garip anam
Kadir mevlam kerimdir

Şeklindedir.

Kırklar Dağının Hikayesi (Suzan Suzi’nin Hikayesi) ilgili videolar

Şimdi ilk önce Heredot Cevdetten bu hikayeyi dinleyelim.Daha sonrada sizin için seçtiğim o türkünün videosunu yayınlıyorum…Bir sonraki,bilgi yazımda görüşmek üzre kendinizi ve zamanınızı iyi geçirmeniz dileğiyle…

Heredot Cevdet Kırklardağı Efsanesi Video

İncesaz – Suzan Suzi

Kaynak
Turkudostları

5 Yorum

  1. Kırklar Dağının Düzü , suzan suzi hikayesi adı içeriğimiz yeni yazı kurallarımıza göre tekrar baştan sona düzenlenmiştir. İyi okumalar.

  2. Hikayeside türküsüde çok dokunaklı 2014 yılında Diyarbakırda bulundum malesef diyarbakır belediyesi kırklar dağının düzünü imara açmış ve onlarca apartman dikmişler malesef türküdeki kırklar dağının düzü yok artık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu