Kişisel Bilgisayarlar ve Donanımları

F Klavye Mi Yoksa Q Klavye Mi?

instagram takipçi hilesi

klavye 1

Günümüzde F klavye türünün kullanım alanı oldukça azalmıştır. Ancak uzmanlar, F klavyenin Türkçe diline daha uygun bir tasarıma sahip olduğunu söylemektedir. F klavyenin kullanım oranı neredeyse 100 kişiden 10’a düşmüştür.

Q klavye daha yavaş kullanmak amacıyla tasarlanmıştır. İngilizce dili için üretilmiş olan Q klavye, daktilo yazışmalarındaki kitlenmelerin önüne geçmek ve daha yavaş yazmaya imkan tanımak için üretilmiştir. Sık kullanılan ve birbirlerine yakın mesafelerde konumlandırılan tuşlar, daktiloda sıkışıklık yaratmaktaydı. Bu sıkışıklığı ve kitlenmeyi engellemek amacıyla sık kullanılan harfler klavye üzerinde birbirinden ayrılmıştır. Q klavye bu ihtiyaç üzerine tasarlanmış ve aslında hızlı yazabilmenin aksine özellikle yavaş yazabilmek amacıyla üretilmiştir.

klavye 1

F klavye ise, tasarımındaki harf konumları sayesinde Türkçe kelimelerin daha rahat yazılmasına imkan sağlamaktadır. Türkçe kullanım için üretilmiş olan F klavye bu dildeki kelimelerin yazımına çok daha uygundur. Türkçe kelimelerde kullanılan sesli ve sessiz harf dağılımı F klavyede oldukça ergonomiktir. Özellikle 10 parmak klavye kullanmak isteyen kişilerin daha ergonomik bir şekilde klavye kullanmasına imkan tanıyan f klavye, hızlı ve rahat kullanım sağlar.

Ancak bilinenin aksine F klavyenin yaygınlığı her geçen gün azalmaktadır. Özellikle son yıllarda daha büyük bir gerileme kaydeden F klavye kullanımı, ilerleyen zamanlarda tamamen ortadan kalkma riski ile karşı karşıyadır.

klavye 2

F klavye, Q klavye tasarımına göre dakikada %100 daha fazla kelime yazma şansı tanımaktadır. Bu da saatlerce yazı yazmakta olan kullanıcılar için oldukça büyük bir orandır. F klavye kullanarak Dünya Klavye Şampiyonu olan pek çok Türkiyeli genç de bulunmaktadır.

Bu bilgiler doğrultusunda F klavye türünün Türkçe dili için çok daha kullanışlı olduğunu söylemek mümkün. Q klavye ise İngilizce için ve daha yavaş yazmaya olanak sağlamak için tasarlanmıştır. Kişi, bu bilgiler doğrultusunda kendi ihtiyacına göre tercih yapar.

Yıllarca Q klavye kullanmış kişilerin f klavyeye geçişleri elbette kolay olmayacaktır. Ancak zamanla ve düzenli parmak çalışmalarıyla F klavye kullanımını hızlandırmanız mümkün olacaktır. Özellikle gün boyu klavye kullanmak ve yazı yazmak durumunda olan kişiler için f klavye seçimi doğru bir tercih olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu