Hastalıklar

Eris Virüsü Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Eris virüsü, İngiltere kökenli ve farklı yaş gruplarına hızla yayılan yeni bir koronavirüs türünün adıdır. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) verilerine göre, Eris adı verilen bu yeni varyant, ülke genelindeki yeni vaka sayılarının içinde yer almaktadır.

Eris, Birleşik Krallık’ta en yaygın ikinci varyant olarak tespit edilmiş ve Arcturus’tan sonra gelerek vakaların yaklaşık yarısını (%39,4) oluşturmuştur. Sağlık yetkilileri, Covid-19 vakalarının dünya genelinde artış gösterdiği bir dönemde bu durumu yakından izlediklerini ifade etmişlerdir.

Bazı uzmanlar, Kovid-19 vakalarındaki artışın Barbie ve Oppenheimer filmlerinin aynı dönemde vizyona girmesi ve milyonlarca insanın sinemaya gitmesi gibi faktörlere bağlı olabileceğine inanmaktadır.

eris virusu nedir 3

Eris Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Vaka sayısındaki artışın kökeni hala netlik kazanmamış olsa da, uzmanlar bu artışta kötü hava koşullarının önemli bir faktör olduğunu vurguluyor. Warwick Üniversitesi’nden Profesör Lawrence Young, yaptığı bir MailOnline röportajında, kötü hava koşullarının sinema ve halka açık etkinlik gibi etkinliklere katılmanın, virüs bulaşma riskini artırabileceğine dikkat çekti.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alan Reading Üniversitesi’nde mikrobiyolog unvanına sahip olan Simon Clarke, yaptığı Daily Mail röportajında, “Covid’in adapte olmaya ve yeni koşullara uyum sağlama eğilimini sürdürdüğünü” ifade etti.

Bazı uzmanlara göre, Eris virüsü ile ilgili yürütülen araştırmalar hala devam etmekte olup, endişe edilecek bir durumun bulunmadığı vurgulanmaktadır. Eris virüsünün belirtilerinin Covid-19’a yakın benzerlikler taşıdığı da dile getirilmiştir.

Uzmanlar Eris virüsünün temel belirtilerinin özellikle Omicron varyantına oldukça benzediğini de belirtmektedir. Genel itibari ile açıklamak gerekirse eris varyantının belirtileri şunlardır;

  • Boğaz ağrısı
  • Burun akması
  • Burun tıkanıklığı
  • Hapşırma
  • Kuru öksürük
  • Baş ağrısı
  • Islak öksürük
  • Boğuk ses
  • Kas ağrıları
  • Değişik koku alma

eris virusu nedir 2

Eris Virüsü Tedavisi

Eris virüsünün şu an için nasıl tedavi edildiği hakkında net bil bilgiye ulaşamadık. Ancak diğer varyantlarda olduğu gibi yine karantina gerekli diye düşünülüyor. Yine o 8 tane içilen haplardan içiliyor mu yoksa başka bir ilaç mı veriliyor onun hakkında bet bir açıklama yapılmış değil.

Eris virüsü; İngiltere’de oldukça hızlı ilerleyen bir varyant durumunda. Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre Eris varyantı, vakaların yaklaşık yarısını oluşturan %39,4 oranıyla Arcturus’un ardından İngiltere’de en sık rastlanan ikinci varyant olarak tespit edildi.

GÜNCELLEME: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın yaptığı açıklamada yurt dışı ile temaslı olan 9 kişide eris virüsü tespit edildi.

Eris Varyantı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu