PolitikaYerli Erkek Ünlüler

Fahrettin Koca Kimdir?

instagram takipçi hilesi

fahrettin koca 1
Tam adı: Fahrettin Koca
Doğum tarihi: 2 Ocak 1965
Doğum yeri: Ömeranlı, Kulu, Konya, Türkiye
Boyu: 1.7 m
Ailesi: Hasan Koca (Babası)
Eşi: Hale Koca
Çocuk (ları): 
Mesleği: Doktor, Bakan
Aktif Yılları: 1995 yılından bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabifacebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Fahrettin Koca Kimdir? Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965 senesinde Konya Kulu ilçesine bağlı Ömeranlı beldesinde dünyaya gözlerini açmıştır. İlkokul ve ortaokul eğitimini doğduğu şehir olan Konya’da tamamlamış ve daha sonra lise eğitimini Bursa Erkek Lisesi‘nde almıştır. Üniversite eğitimini ise  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde almıştır. 1988 senesinde ise pratisyen hekim olarak başarı ile mezun olmuştur.

İhtisas eğitimini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında yapmıştır. 1995 senesinde ihtisas eğitimini başarılı şekilde bitirerek Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olmuştur. Üniversite eğitimini de başarı ile  tamamladıktan sonra çeşitli sağlık kurum ve kuruluşlarında medikal direktörlük ve hekimlik görevlerini yapmıştır. Kendisinin kurduğu çeşitli sağlı kuruluşlarında sağlık alanında önemli atılımlar gerçekleştirmiştir.

İlginizi çekebilir: Kerberos Sıcağı Nedir?

Fahrettin Koca, başkanlık görevini icra ettiği Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) aracılığı ile 2009 senesinde faaliyete geçen İstanbul Medipol Üniversitesi‘ni kurmuştur. Aynı zamanda 1997 yılından bu yana İstanbul Medipol Üniversitesi’nin Mütevelli Heyet Başkanlığı görevini de icra etmiştir. Koca’nın Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği, Türk Pediatri Kurumu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Komitesi üyelikleri bulunmaktadır.

Koca, aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi Eğitim Komitesi (DEİK) Başkan Yardımcılığı ve Özel Üniversite Hastaneleri Derneği Başkanlığı görevini icra etmektedir.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin de özel doktoruydu. İleri seviyede İngilizce bilen Koca, Hale Koca ile dünya evine girmiştir. Bu evliliğinden dört çocuğu dünyaya gelmiştir.

2017 yılında ülkemizdeki anayasa değişikliği seçimleri ile halk tarafından kabul edilen yeni anayasa değişikliği ile birlikte gelen TBMM üyesi olmayan bireylerinde bakan olabilme yetkisi ile sağlık bakanı olarak atanmıştır.

9 Mart  2018 tarihinde değişen hükümet kabinesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı olarak atanmıştır. Atamasının gerçekleşmesinin ardından 10 Temmuz 2018 tarihinde yemin etmiş ve görevine başlamıştır. Ahmet Demircan yerine göreve gelen Koca, 2019 yılının Aralık ayı itibarı ile dünyayı saran corona virüs salgını nedeniyle ilk günden beri attığı adımlar ve sık sık basın ve sosyal medya vasıtası ile bilgi vermesi halk tarafından takdir edilmiştir. Şu anda (13 Mart 2020) aktif olarak sağlık bakanı görevini icra etmektedir.

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.İnfo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu