Hastalıklar

Omicron Varyantı (Nu Varyantı) Nedir? Belirtileri Neler? Aşılar Etkisiz Mi?

instagram takipçi hilesi

Nu varyantı, korana virüsün Afrika’da ortaya çıkmış son varyantıdır. Tıp dilinde Omicron ya da B.1.1.529 olarak da adlandırılmaktadır. Uyarılar ilk olarak 23 Kasım 2021 Salı günü Güney Afrika’daki yetkililer tarafından Covid-19’un bir dizi “önemli” mutasyonunun keşfedilmesinin ardından dile getirildi.

Dünya çapında korona virüs önlemleri biraz gevşese de hala devam ediyor. Özellikle Türkiye’de hala 20 bin üzerinde vaka ve 200’ün üzerinde vefat sayıları görülüyor. Nu varyantının ortaya çıkması ile birlikte pek çok ülke Afrika’ya olan uçuşları kapattı. En son açıklama ise Amerika’dan geldi. ABD’de 29 Kasım 2021 Pazartesi itibari ile Afrika’ya uçuşları kapatacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 27 Kasım 2021 itibari ile de Güney Afrika Cumhuriyeti, Botsvana, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’ye tüm, kara, deniz, hava ve demir yolu ulaşımlarının kapatılacağını açıkladı.

Nu varyantı nedir

Nu Varyantı Belirtileri Neler?

Nu varyantının belirtileri diğer varyantlar ile benzediği fakat daha sert yaşandığı biliniyor. Yani yine ateş, öksürük, kemik ağrısı ve nefes almada güçlük gibi durumlar yaşanıyor. Fakat tüm bu belirtileri daha yoğun oluyor.

Nu Varyantı Ne Kadar Tehlikeli?

Nu varyantı, aşıların sağladığı bazı bağışıklık düzeylerinden potansiyel olarak kaçabilir. Afrika’da yayın yapan bir muhabir, söylenecek ilk şeyin, oradaki yetkililer tarafından şimdiye kadar görülen en kötü durum olarak kabul edildiği olduğunu söyledi. Bu yeni varyant konusunda gerçekten de hükümetler içinde yüksek düzeyde bir endişe olduğunu da ekledi.

Uzmanlara göre, asıl fark mutasyonların sayısıdır. Yani bu yeni varyant yaklaşık 32 farklı mutasyona sahip. Bu, Delta varyantının sahip olduğundan iki kat daha fazladır. Uzmanlardan gelen bir başka bilgiye göre ise korku, mutasyonların virüsün potansiyel olarak aşı tarafından oluşturulan bağışıklıktan kaçmasına ve onu daha bulaşıcı hale getirmesine yardımcı olacağıdır.

Nu varyantı

En Çok Hani Yaş Grubunda Görülüyor?

Güney Afrika Sağlık Bakanı Dr. Joe Phaahla, nu varyantının en çok gençlerde görüldüğünü açıkladı. Fakat gençlerde aşı oranının düşük olması sebebi ile mi yoksa virüsün direkt gençleri etkilediği yönünde bir soruya yanıt veremedi.

Nu Varyantında Pek Çok Mutasyonun Parçası Var!

Bilim insanları, aşıya güçlü bir direnç sağlayan Nu varyantında, Beta mutasyonundan K417N ve E484A mutasyonlarının tespit edildiğini duyurdular. Aynı zamanda New York varyantında S477N ve Delta varyantında N440K mutasyonu da rastlandı. Bu mutasyonlar ayrıca antikorlardan kaçabiliyor.

Diğer bir yandan uzmanlar, P681H ve N679K mutasyonlarının da tespit edildiğini ve genellikle nadiren birlikte ortaya çıktıklarını söylüyorlar. Uzmanlar bu mutasyonların aşılara karşı da direnç sergilediğini söylüyor.

Bilim insanları, Nu varyantında yer alan N501Y mutasyonunun yayılmayı arttırdığını söylüyor. Nu varyantlarında da T478K, G496S, Q493K, Q498R, Y505H ve G446S mutasyonları tespit edildi. Ancak bilim insanları, bu mutasyonların etkisinin henüz net olmadığını vurguluyor.

Nu varyantı

Nu Varyantı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu