Hastalıklar

Göğüs Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir? Neyin Habercisidir?

instagram takipçi hilesi

Bugün sizlere Göğüs Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir? Neyin Habercisidir? konulu yazım ile bazı önemli bilgiler aktaracağım.

Göğüs Ağrısı Nedir?

Göğüs Ağrısı pek çok kişinin şikayet ettiği durumlardan biridir. İlk olarak ağrıyı anlayabilmek için göğüs neresi onu tanımlamak gerekiyor. Göğüs, anatomik olarak omuzlardan başlayan köprücük kemiklerinden kaburgalar ve diyafram bölgesini de içine alacak şekilde olan bölgenin genel ismidir. Bu bölgede oluşan ağrıya ise göğüs ağrısı ismi verilmektedir.

Göğüs Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir? Neyin Habercisidir?

Göğüs Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Göğüste oluşan ağrıların 4 tane önemli nedeni bulunmaktadır. Bunlar;

  • Göğüs kafesi kaynaklı yani kemiklerin üstündeki dokuları ve kasları da içine alan yapı
  • Kalp hastalıkları
  • Akciğer hastalıkları
  • Yemek borusu kaynaklı olabilir.

diğer nedenler ise yemek borusunun iç kısımında oluşan tümörler, oluşan spazm durumları kaynaklı olabilir.

Göğüs ağrıları önemsenemeyecek bir durum değildir. Potansiyel öldürücü durumlara işaret edebilir. Özellikle kalp hastalıkları bu duruma yol açabilir.

Kalbin damarının tıkanması, göğüste ağrıya yol açtığı için özellikle yürürken ya da yokuş çıkarken gelişen ağrılar kalbin tıkanmaya başladığının habercisi olabilir. Kalbin Aort kapağının ciddi şekilde kapanması, rampa çıkarken ağrı ve sıkışma hissi oluşturduğu için ölümcül olabilecek bir hastalığın habercisi olabilir. Özellikle aort damarı kökenli hastalıklar göğüs ve sırta doğru vuran yırtıcı ve çok şiddetli ağrılara yol açabilir.

Aort diseksiyonu yani aort damarının iç kısımdan yırtılması göğüste çok ciddi şikayetlere yol açabilir ve ilk göğüs ağrısıyla beraber ciddiye alınmazsa ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Ciddi göğüs ağrılarında mutlaka ama mutlaka acil servise başvurulmalıdır. Gerekli ayırıcı tanıların yapılıp sonuç vermesi gerekmektedir. Örneğin kalp zarının iltihaplanması durumu tıp diliyle Perikardit de göğüs ağrısı yapabilmektedir. Fakat ateş, nefes darlığı gibi belirtilerinde eşlik etmesi gerekmektedir.

Kalp kası hastalıkları yani tıp diliyle ”Hipertrofik Miyopati” olarak bildiğimiz durumlarda potansiyel ölümcül bir kalp hastalığıdır.

göğüs 3

Göğüs üzerinde başlayan ani fakat uzun süren (en az 10 dk üzerinde), bıçak saplanır tarzda ağrılar (aort yırtılması muhtemel) çeşitli göğüs ve kalp hastalıklarının habercisi olabilir.

Sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı da Göğüs ağrısı yapar. Kalp damarlarında spazma yol açtığı için sigara aynı zamanda kalp damar üzerinden oluşan ağrıların bir başka nedenidir.

Yüksek tansiyon da sıklıkla göğüs ağrısına yol açan, çok sık görülen bir hastalık olduğu için hastalar hekime genelde yol yürürken göğüs sıkışması şikayetleri ile sıklıkla başvurmaktadır. O yüzden yüksek tansiyon önemli bir göğüs sıkışma sebebidir.

göğüs 2

Pulmoner hipertansiyon da akciğerin kendine özgü bir tansiyon tipidir. Pulmoner hipertansiyon da göğüs ağrısı yapar ve bununla birlikte nefes darlığına yol açar. Yani sistemik ya da akciğer kaynaklı tansiyon yüksekliği de göğüs ağrılarına yol açar.

Genç kişilerde fazla şekilde görülen Pnömotoraks denilen halk arasında akciğer zarının yırtılması durumu da önemli bir göğüs ağrısı nedenidir. Sol bölümde olduğu taktirde kalp krizi ile de ayrıcı tanı konması gerekir.

Akciğer damarının pıhtıyla tıkanması yani Akciğer Embolisi de önemli bir göğüs ağrısı nedeni olabilir.

Göğüs ağrılarının şiddeti ile ciddiyeti aynı oranda olmayabilir. Örneğin panik atak ya da anksiyete durumlarında da Kalp hastalıklarında olmayacak şekilde göğüs ağrıları da bulunabilir.

Göğüs Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir? Neyin Habercisidir? İle İlgili Videolar:

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu