Kişisel GelişimTarih

En Çok Okunan Tarih Kitapları

instagram takipçi hilesi

Tarih kitapları denildiğinde akla ilk olarak eğitim yılları boyunca zorunlu olarak okutulan tarihi derslerle ilgili kitaplar gelebilmektedir. Kitap okumayı seven her insan çeşitli türlerde kitapları okumayı tercih etse de mutlaka geçmişini aydınlatan kitaplara da yönelmesi gerekir. Tarihi konular aslında çok fazla yönden ele alınabileceğinden okuyucu hangi alana yakın olduğunu okuyarak araştırarak keşfedebilir. Bazı kitaplar vardır ki kitap okumadan yapamayan herkesin mutlaka kütüphanesinde bulunmalıdır.

Bizde sizler için kitap kurdu olanlara mutlaka kütüphanelerinde bulunması gereken, ilgilerini çekebilecek, tarihe ilgi duyduklarını keşfetmelerini sağlayabilecek en çok okunan tarih kitaplarını derledik. Umarız kütüphanenize artı bir kitap eklenmesine fayda sağlayabiliriz…

En çok okunan tarih kitapları

1- Nutuk / Mustafa Kemal Atatürk

nutuk 1 685x513 1

Bu listede birçok yazara ait tarihin farklı dönemlerinden farklı alanlardan kitaba yer vereceğiz. Ancak söz konusu tarih olduğundan her Türkün kesin ve net bir şekilde okuması gereken Nutuk kitabını birinci sıraya koymadan olmaz. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk‘ün bizlere bıraktığı en değerli eserlerinden Nutuk’ta, Atatürk’ün ağzından birçok önemli bilgiye sahip olacaksınız. Bu kadar değerli bilgileri okumadan daha eski veya kapsamlı başka alanların tarihine geçiş yapmamak gerekir.

2- Devlet-i Aliyye / Halil İnalcık

devleti aliyye 2 685x563

Türkiye’nin sahip olduğu, yetiştirdiği en önemli tarihçilerden biri olan Halil İnalcık’ın ders kitabı niteliğinde önemli bir eseri olan Devlet-i Aliyye, İnalcık’ın yaklaşık 50 küsür yıllık tarih araştırmalarının bir bütünüdür. Kitap birkaç ciltten oluşmaktadır. Bu sebeple tamamını okumanız kavrayabilmek açısından önemlidir. Devlet-i Aliyye, Osmanlı Devleti’nin nasıl bir cihana hükmeden büyük bir imparatorluk olduğunu siyasi olaylar, toplumun kökeni, alt yapısı ve yaşantısına değinerek anlatmaktadır. Osmanlı tarihine bakış açısını değiştebilecek değerli bilgileri içeren bu tarihi kitap Osmanlı konusunda önemli eserlerden birisidir.

3- Şu Çılgın Türkler / Turgut Özakman

su cilgin turkler 3 685x597

Tarihi kitaplar arasında en bilinen mutlaka okunması gereken eserlerden biri de Şu Çılgın Türkler kitabıdır. İstiklal Savaşı üzerine yazılmış, Türklerin mücadelesini anlatan gerçek bir destan olarak görülmektedir. Vatanımızın, topraklarımızın nasıl geri kazanıldığını okurken bir belgesel izlermişçesine hissettiren bir eserdir. Yayınlandığı dönemin en çok satılan, satış rekorları kıran bir kitap olmuştur. Özakman’ın Şu Çılgın Türkler kitabından sonra yayınladığı Diriliş, Cumhuriyet kitaplarına da göz atmanızı tavsiye ederiz.

4- Türklerin Tarihi I-II / Prof.Dr. İlber Ortaylı

türklerin tarihi

Halil İnalcık’ın öğrencisi olan ülkemizin çok değerli tarihçilerinden birisi ise İlber Ortaylı‘dır. Bugüne kadar çok sayıda tarih kitabıyla tarihe ışık tutan Ortaylı’nın 2015 yılında yayınlanan Türklerin Tarihi isimli kitap serisi mutlaka okunması gerekenler arasında yer alır. Eğitici ve öğretici yönüyle oldukça anlaşılır biçimde Türklerin tarihini en geniş kapsamlı anlatan bir kitap serisidir.

Türklerin göçebe yaşantısından, Orta Asya’daki yolculuğuna oradan Anadolu’ya yerleşmeleri ve beyliklerden devletleşmelerine kadar uzanan tüm dönemleri aktardığı kitabında Osmanlı Devletinin kuruluşundan ve sonrasında Türkiye haline gelmesine kadar detaylı bir tarih geçmişini aydınlatmaktadır. Tarihe ışık tutan bu kitaplardan birincisi Orta Asya’nın bozkırından Avrupa’nın kapısına, ikincisi Anadolu’nun bozkırından Avrupa’nın içine adıyla yayınlanmıştır.

5- Hayvanlardan Tanrılara Sapiens / Yuval Noah Harari

sapiens

Osmanlı tarihi, Türkiye tarihi, Avrupa tarihi bir yana çok fazla eski döneme dair yazılan kitabı farklı yazarlardan, tarihçilerden keşfedip okuyabilirsiniz. Tarih konusunda bu devletlerin tarihi haricinde İnsanın tarihini anlatan önemli kitaplardan biri olan Sapiens’i de muhakkak listenize eklemenizi tavsiye ederiz. İnsanoğlunun tarihini her şeyin başlangıcını düşünün, Sapiens, insanoğlunun bugüne kadar geçirdiği değişimleri ve evreleri anlatmaktadır.

İsrailli yazar Yuval Noah Harari’nin bu kitabı dünya çapında en çok satan kitaplar arasında yerini almıştır büyük bir ilgi görmüştür. Konusunun sıra dışılığı ve anlatımın yalınlığı ise bu ilgiyi hak etmesinde büyük bir faktör olmuştur. 2011 yılında yayınlanan Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabında insanlık tarihi dair çok çarpıcı bilgilere ulaşabilirsiniz.

6- Yavuz Sultan Selim / Feridun M. Emecen

yavuz sultan selim 7 685x794

Osmanlı İmparatorluğu’nun en sıra dışı padişahlarından biri olarak görülen Yavuz Sultan Selim üzerine yazılmış en detaylı eserlerden birisi Feridun Emecen’in eseridir. Günümüze kadar tarihin sırlarla dolu geçmişinde önemli kişiler üzerinde çok fazla bilgi kirliliği yer alır. Bir imparatorluğun önemli kişileri söz konusu olduğunda ise bu bilgi kirlilikleri katlanarak artmaktadır.

Birçok tarihçinin de önerdiği Yavuz Sultan Selim hakkında var olan bilgilere sahip en doğru kaynak olarak gösterilebilecek eser bu kitap olabilir. Kısa vadede kazandığı olağanüstü başarıları öğrenmek ve 1. Selim’i detaylıca tanımak isteyenler bu kitaba sahip olabilirler.

7- Devlet Ana / Kemal Tahir

devlet ana 6 685x1065

Türk edebiyatındaki en üretken yazarlardan biri olarak görülen Kemal Tahir’in 1967 yılında basılan Devlet Ana isimli kitabı, Anadolu insanını en iyi anlatan eserlerden birisidir. Öz Türkçe kelimelerin ağırlıkta olduğu, tarihi bir roman olan Devlet Ana, Osmanlı Devleti’nden önce Anadolu insanının nasıl yaşadığı, geçindiği neler yaptığı gibi birçok konuya değinmektedir.

Türklerin Orta Asya’dan getirdikleri töreler, gelenekler gibi detayları anlatmaktadır. Özellikle kadının toplumdaki yeri gibi konulara değinmiştir. Kemal Tahir’in en önemli eserlerinden biri olarak gösterilmektedir.

8- Ortaçağ / Umcerto Eco

umberto eco 8 685x546

Ortaçağ üzerine oldukça geniş kapsamlı araştırmalarını kitaplaştıran Umcerto Eco’nun dev bir serisi bulunmaktadır. Ortaçağ üzerine uzmanlaşan bir çok uzman ve profesörle birlikte çalışarak hazırladığı eserlerinde sanat, müzik, edebiyat, tarih, bilim, teknik ve felsefe gibi birçok konuya değinmektedir.

Ortaçağ’ın başlangıç ve bitişini tartışan, bahsettiği her alanda yaşanan gelişmeler ayrı ayrı başlıklar altında inceleyen oldukça kapsamlı bir çalışmayı kitaba aktarmaktadır. Kitabında okuyucusuyla söyleşi yaparmışçasına kullandığı anlatımla yormadan Ortaçağ dönemine dair birçok bilinmeyeni ortaya koymaktadır.

9- Yakın Tarihin Gerçekleri / Prof.Dr. İlber Ortaylı

yakin tarihin gercekleri 9 685x685

Değerli tarihçiler arasında özellikle günümüzde en çok ilgi görüp okunan İlber Ortaylı’nın bu listeye eklemeden geçemediğimiz bir diğer eseri ise Yakın Tarihin Gerçekleri kitabıdır. Osmanlı Devleti’yle olduğu kadar yakın tarihimizle alakalı değerli araştırmalarını paylaştığı bu kitapta Orta Çağ’ın önemli tarihi olaylarından başlayarak Balkan Savaşları’ndan, Osmanlı’nın son günlerine, 19. ve 20. yüzyılın en önemli gündem konuları yer almaktadır.

10 – Bir Nefeste Dünya Tarihi / E. Marriott

bir nefeste dünya tarihi 10 685x685

Emma Marriott’un Bir Nefeste Dünya Tarihi isimli kitabı adı gibi bir nefeste kolaylıkla okuyabileceğiniz oldukça geniş bir tarih aralığını konu alan bir eserdir. Antik Medeniyetler’den başlayıp 2. Dünya Savaşı’na kadar yaşanan büyük ve önemli olayları kronolojik olarak anlatmaktadır.

Avrupa, Okyanusya, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Orta Asya’yı bölgelere ayırarak anlattığı kitabında dünya tarihinde herkesin bilmesi gerek büyük olayları kaleme alan Emma Marriott’un eseri okumayı tercih edebileceğiniz geniş kapsamlı tarihi kitaplardan birisidir.

Okuyuculardan Tarihi Kitap Önerileri

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu