Elmanın Faydaları Neler? Elmanın 10 Faydası

instagram takipçi hilesi

Elmanın 10 Faydası..! Elma, kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinin en başında yer almaktadır. Her gece pek çok ailede kesinlikle meyve tabağında yer alır. Hal böyle olunca pek çok insan merak ettiği için elmanın faydaları da zaman zaman gündeme geldi.

Peki kışın neredeyse her gece tükettiğiniz elmanın faydalarını gerçekten biliyor musunuz? Elma çeşitleri sarı, kırmızı ve yeşil olmak üzere üçe ayrılır. Her türün kendine özgü bazı faydaları vardır. İşte genel itibari ile elmanın faydaları..!

Elmanın Faydaları

Elmanın 10 Faydası

1- Erken Yaşlanmayı Önler

Kirlilik, güneşe maruz kalma ve diğer çevresel etkenler cildinize serbest radikal hasarına sebep olur. Bu serbest radikaller, ciltteki kolajen ve elastin liflerini parçalayarak ince çizgilerin ve kırışıklıkların daha erken ve daha belirgin görünmesini sağlar. C vitamini, erken yaşlanma sorununu çözmeye yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır. Elmalar bol miktarda C vitamini içerir. Düzenli olarak tüketildiğinde ciltteki erken yaşlanma belirtilerini ciddi ölçüde azaltır.

2- Soğuk Algınlığını Önlemeye Yardımcı Olabilir

Yaklaşık olarak orta boya tekabül eden bir elma, günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık olarak %10’unu karşılar. Bu fayda, bağışıklık sistemini desteklemek için kilit rol oynamaktadır. Böylece soğuk havalarda soğuktan daha az zarar görebilirsiniz.

3- Akne ve Lekeleri Tedavi Eder

Düzenli olarak yeşil elma tüketiminin sivilce ve sivilce oluşumunu kontrol etmeye yardımcı olabileceğini bilinmektedir. Aktif sivilceleriniz ya da lekeleriniz varsa bunlar elma yardımı ile de düzeltilebilir. Kimyasal bazlı sivilce kremleri yardımcı olmuyorsa, bu besin açısından zengin meyve dualarınızın cevabı olabilir.

4- Cilde Parlaklık Verir

Elma, A, B ve C vitaminleri bakımından zengindir. Patojenlerden ve fazla yağdan kurtulmanıza yardımcı olarak cildinize fayda sağlar. Düzenli olarak elma yemek cildinizi aydınlatabilir ve eşit olmayan cilt tonunu düzeltebilir. Bu meyvede bulunan antioksidanlar, cilt hücresi gençleşmesini hızlandırır. Sağlıklı ve parlak bir cildi korumaya yardımcı olur.

Elmanın Faydaları

5- Cildi Nemlendirir

Nem, yumuşak, esnek ve parlak bir cildin en temel sırrıdır. Günlük önerilen su alımınızı tüketmek önemli olsa da, tek başına tüm vücudunuzu nemlendiremeyebilir. Cildinizi nemlendiren meyve ve sebzeleri dahil etmek çok önemlidir. Elmadaki yüksek su içeriği, onu hidrasyon seviyelerini sürdürmek için mükemmel bir seçenek haline getirir.

6- Şişmiş Gözleri ve Gözaltı Morluklarını Azaltır

Elmanın cilde bir başka faydası da gözaltı morluklarını ve şişmiş gözleri azaltma özelliğine sahip olmasıdır. Stres, uykusuzluk ve diğer nedenler göz altında pigmentasyona neden olabilir. Elmalar, bu koyu halkaları hafifletmeye ve göz altı alanınızın daha parlak görünmesine yardımcı olabilir.

7- Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olabilir

Yaşlı kadınlarda yapılan küçük bir araştırmada, düzenli elma tüketiminin kanseri önlemeye yardımcı olabileceğini görülmüştür. Elma da dahil olmak üzere sebze ve meyve açısından zengin diyetlerin, muhtemelen antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri nedeniyle daha düşük kanser riski ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.

8- Beyniniz İçin Faydalıdır

Elmada bulunan vitaminler, beyin sağlığı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çoğu deney hayvanlar üzerinde yapılmıştır. Bu hala gelişmekte olan bir alan olsa da, bazı uzmanlar kalp sağlığını iyileştiren antioksidanların beyne de fayda sağlayabileceğine belirtmektedir.

9- Ruh Halini Artırır

İnsanlar sonbahar geldiğinde ve soğuk hava çarptığında moral bozukluğuna ve depresyona girme eğilimindedir. Bazıları dışarıda yapacak pek bir şey olmadığını düşünerek daha sık içeride kalmaya başlar. Bahçeniz var ise dışarı çıkıp elma toplamak, pazardan ve manavdan almak ya da elinize bir elma alarak kısa bir yürüyüş yapmak ruh halinizi yükseltmenin harika bir yoludur. Elma içerdiği vitaminler sebebi ile zinde kalmayı teşvik eder.

10- Ultraviyole Koruması Sağlar

Elmanın cilt için faydalarından biri de ultraviyole koruması sağlamasıdır. Elmalardaki bazı besin maddelerinin güneşin sert ışınlarından koruma sağladığı bilinmektedir. Elma güneş yanığı tedavisinde de kullanılabilir. Bölgeyi yatıştırmaya yardımcı olur. Tahriş olmuş cildi yatıştırır ve yanma hissini giderir. Fakat güneş kremi yerine geçmez. Güneş kremi kullanmaya deva etmeniz gerekir.

Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu