Mental SağlıkYaşam

Stres Nedir? Stresin Kaynağı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Stres Nedir?

stres 1

Davranışlarınızı değiştirmenizi veya uyum sağlamanızı gerektirmekte olan gerginlik yaratıcı veya tehdit edici bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman stres yaşarız. Doğal afet ya da savaş gibi ölümlü olaylarda stres yaşamak olasıdır. Terfi etme ve düğün gibi mutlu olunabilecek durumlarda dahi stres yaşanabilmektedir. Sizler için stresin ne olduğunu, stresin kaynaklarını ve stresin nedenlerini derledik…

Stresin Kaynakları

stres 15

Stres bir değişime veya uyum gerektiren herhangi bir çevresel beklentiyi ifade etmektedir. Fakat stres ne ölüm ne yaşam ne de olumlu olmayan gerginlik ortaya koyan durumlar ile sınırlıdır. İşte stresin kaynakları;

1) Değişim

stres 7

Pek çok insan yaşamını belirli bir düzende sürdürmeyi hedefler, bu hedefler doğrultusunda değişikliğe neden olan herhangi bir durum ise strese davetiye çıkarır.

2) Gündelik Sıkıntılar

stres 4

Stresin büyük bir bölümü, engellenmeler, sinirlenmeler ve önemsiz can sıkıntıları olarak addedilebilecek küçük gündelik sorunlardan meydana gelmektedir. Önemli olayların stres oluşturucu etkisi yadsınamaz, bu gibi büyük olayları, stresin kaynağında yatan gündelik ufak çaplı sıkıntıların tetiklediği görülebilmektedir.

3) Engelleme

stres 9

Engelleme de strese hizmet eder. Bir şeyler ya da birileri aracılığı ile amacımızdan uzaklaştıkça engellenmiş hissederiz. Engellemenin beş önemli kaynağı, ayrımcılık, başarısızlık, kayıp, kaynakların eksikliğidir.

4) Çatışma

stres 6

Yaşamda bütün dertlerin içinde en yaygın olanı hiç kuşku yok ki çatışmadır. Birbiri ile örtüşmeyen iki veya daha fazla istek, amaç ya da gereksinim ile karşılaşıldığı zaman meydana gelmektedir.

5) Kişinin Kendi Kendine Yarattığı Stres

stres 11

Kimi insanları yaşamın standart stresi üzerine gereksiz bir halde eklenmekte olan, yenilgiye uğratıcı ve akıl dışı inançları içselleştirerek kendilerini çok daha fazla stres içine sokarlar.

6) Stres ve Bireysel Ayrılıklar

stres 3

Belirli bir durumu, neden kimi insanlar stres yaratıcı olarak düşünürken diğer insanları aynı durumları hiç telaşa kapılmadan soğukkanlılıkla karşılayabilmektedir. Bu durum da kendilerini güçsüz hissedenlere kıyas ile strese karşı çok daha az biçimde duyarlı oldukları ortaya konulmuştur.

7) Eşinin veya Bir Yakının Ölümü

stres 10

Sevdiğiniz bir kişini kaybı büyük ölçüde stres kaynağıdır. Bu oran, kişinin ölen insanı ne derece sevdiğine, duygularının ona karşı ne kadar derin olduğuna göre değişkenlik göstermektedir.

8) Boşanmak

stres 14

Boşanma dönemi, çiftlerin arasında en çok stres yaşadıkları dönemlerin başında gelmektedir. Eğer ki çiftin çocukları var ise bu stresin oranı çok daha artabilir.

9) Emeklilik

stres 8

Yaşlılar emekli olduklarında genel olarak emeklilik sendromu yaşayabilmektedir. Günlük olarak yapmış oldukları işlerden çok farklı bir yaşama geçiş yapınca zorlanır ve farkında olmadan stres yaşarlar.

10) Aileye Yeni Birinin Katılması

stres 13

Eğer ki bir aileye yetişkin birisi dahil olmuş ise aile üyeleri bu kişiyi ne kadar sevse de mutlak suretle biraz stres yaşanacaktır.

Stres İle İlgili Videolar

Kaynak
neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu