Kişisel Bakım

Kolajen Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Kolajen vücutta en bol bulunan proteindir ve saçımıza, cildimize, tırnaklara, kemiklere, bağlara ve vücudumuzdaki tendonlara yapı kazandırmaya yardımcı olur. Bu protein sayesinde daha iyi hareket edebilir, bükülebilir ve esnetilebiliriz. Kollajen ayrıca saç parlamasına, cilt parlamasına ve tırnakların güçlü kalmasına yardımcı olur.

Yaşlandıkça ve vücudumuza ne kadar stres uygularsak, protein üretimi üzerindeki etkisi o kadar büyük olur. Dengeli bir diyetle kollajen almak vücudumuzun neyin kaybolduğunu veya parçalandığını canlandırmasına yardımcı olabilir.

Bu protein maddesi, hepsi vücudumuzun bağ dokusu, cildi, kılı ve tırnaklarının mümkün olduğunca sağlıklı kalmasına yardımcı olan amino asit glisin, prolin, hidroksiprolin ve argininden oluşan bir proteindir.

Bu proteini, bu yüksek amino asit seviyelerinden dolayı peynir altı suyundan ve kazein proteininden farklıdır. Kas büyümesi, eklem sağlığı ve genel olarak parlayan bir görünüm, başka hiçbir yerde bulunamayan kollajen içindeki amino asit karışımına kısmen bağlanabilir.

kolajen 1

Kolajen ve Cildimiz

Bu protein cilt için önemli bir yapı taşıdır. Vücudumuzdaki proteinin %30’unu ve cildimizdeki proteinin %70’ini oluşturur. Ayrıca bu protein maddesi cildimizin tonda ve esnek kalmasına yardımcı olur.

Cildin temelini oluşturan dermis, cildin esnekliği ile ciltteki ana bu protein kaynağı ile yakından ilgilidir. Cildimizin ışıltılı görünmesini sağlamak için yeterli miktarda kolajen alınması gerekmektedir.

Vücudumuzdaki Kollajen

Bağlar ve tendonlar, iki kemiği ve kasları birleştiren ve bir arada tutan başka bir bağlayıcı doku türüdür. Bu dokular kemikler, bağlar, tendonlar ve iskelet kasları proteinlerden oluşur. Büyük ölçüde, bu protein kollajendir.

kolajen 2

Yaşlandıkça Kolajen Üretimi

Yaşlandıkça, kolajen üretimi yavaşlamaya başlar. Sonuç olarak, cilt kırılgan ve daha az elastik hale gelebilir. Ayrıca, saçlar rengini kaybetmeye başlar, eklemler esnek değildir ve kemikler yoğunluklarını kaybedebilir. Kolajen ile takviye etmek, vücudunuzun kolajen seviyelerini iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Hayati Proteinler Kolajen

Kolajen, 9 temel amino asitten 8’i içeren 18 amino asit içerir. Toplam amino asit içeriğinin yaklaşık %50’sini temsil eden glisin, prolin ve hidroksiprolinin baskınlığı ile karakterize edilir. Glisin ve prolin konsantrasyonu, diğer proteinlerden 10 ila 20 kat daha yüksektir.

Amino asitlerin bu çok spesifik bileşimi, bu protein kollajenine diğer protein kaynakları ile bulunamayan besinsel fonksiyonel özellikleri sağlar. Kolajenimiz, insan vücudu tarafından kolayca kullanılabilecek ve sindirilebilecek bir şekilde tedarik edilen %97’den fazla protein içeren yüksek saflıkta doğal bir biyoaktif üründür.

kolajen 3

Kolajen Nedir? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu