YaşamYemek Tarifleri

Kırmızı Pancar Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kırmızı Pancar Nelere İyi Gelir? Nasıl Tüketilir?

instagram takipçi hilesi

kırmızı pancar faydaları nelerdi e1586960746831

Kırmızı Pancar kök sebzelerden biri olarak yararlı sebzelerden biri olarak bilinir. Gıda olarak kullanımının yanında bazı tedaviler içinde kullanılan kımızı pancar faydaları özellikle kalsiyum, demir,protein ve potasyum açısından temel vitamin içeren özelliklere sahiptir.Kırmızı pancar’ın birçok faydası bulunmaktadır. Vitamin ve mineraller açısından zengin olduğu için düzenli şekilde tüketilmesi önem taşır.Bunca faydası bulunan zengin vitamin ve mineral değeri açısından yüksek olan pancarın faydaları nelerdir? Merak edenlere şöyle özetleyebiliriz.

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?

İçeriğindeki A,B,C,P vitaminleri açısından zengin bir sebze olan  Kırmızı pancar antioksidan değerleri açısından da oldukça faydalıdır. Batalain pancara kırmızı renk verici antioksidan bir maddedir. Bu madde enerji arttırıcı kan basıncını düşürmede yardımcı ve iltihap giderici etkide olduğundan kırmızı pancar faydaları oldukça fazladır.

Kırmızı Pancar’ın Özellikleri 

Pancar sağlıklı kilo vermeye yardımcı olan bir sebzedir. Düşük kalorisi ile kilo vermede yararlı tok tutucu özelliği sayesinde diyet listesine ekleyebileceğiniz sebzelerden biridir. Kalorisi düşük ve ol lif içeriğine sahip sebze doygunluk his oluşturduğu için diyet yaparken de rahatlıkla kilo vermenizi sağlar içeriğinde yüksek su oranı bulunur ve kalori alımını azaltır. Antioksidan içeren kırmızı pancar içeriğindeki alfa-lipoik asit sayesinde insülin duyarlılığının artmasına yardımcı olur ve glikoz seviyesini düşürür. Bağırsak fonksiyonlarında yararı olan pancar kabızlığı önleyicidir.

Kırmızı Pancar Kalbe Yararı

Kan basıncını düşüren kırmızı pancar kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklardan sağlığınızı korur. Spor yapanlar için egzersize dayanıklılığı arttıran kırmızı pancar nitrat içerdiğinden eyin nörölastisitesini geliştirmektedir. Daha çok yaşlanma ile beyne giden kan akışında azalma olur bu durumda bilişin azalmasından dolayı ileri yaşlardaki kişilerde Alzhimer ve unutkanlık gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Pancar yiyenlerde bu gibi durumlar daha yavaştır.

kırmızı pancar faydaları nelerdi.....jp e1586961563869

Kırmızı Pancar Kullanımı

Kırmızı pancar çorba olarak yapılabilir. Suyunu kaynatıp istediğiniz sebzelerle birlikte pişirebilirsiniz. İnce dilim şeklinde keserek bir tavada haşlayabilir salata veya garnitürler de kullanabilirsiniz. Kırmızı pancar zeytinyağı ve limon suyu ile karıştırıp marine ederek meze olarak sunabilirsiniz.

kırmızı pancar faydaları nelerdi.... e1586961485587

Pancar Hazırlanışı 

Pancar alırken canlı görünen ve üzerinde çatlaklık ve karalık olmayan pancarları seçmeniz önerilir Soğuk suyla iyice yıkayarak kabuklarını inceden soyup istediğiniz şekilde kesebilirsiniz. Keserken çok fazla kök kısımlarını dibinden kesmemeye özen göstermelisiniz.

Pancarı kullanmayacaksınız asla uzun süre suda beklememelisiniz bu renginin çıkmasına neden olur o zaman pancarın içeriğindeki değerler çok fazla etkili olmaz. Bir pancarı aldığınız zaman buzdolabında saklayabilirsiniz. Kuru olduğu müddetçe pancarlar 3 hafta kadar sağlam kalabilmektedir.

Pancar Tüketimi Nasıl Olur?

İçeriğinde betalain bulunduğundan pancar pişmiş yerine çiğ olarak yenilmesi önerilmektedir. Çiğ pancar suyu oldukça fazla vitamin içeren değerlere sahiptir. Prostat ve meme kanseri riskine karşı koruyuculuğu bulunur.

Cilt kanseri ve akciğer kanseri gibi sağlık sorunlarına karşı yapılan araştırmalar doğrultusunda betalain sayesinde  koruyuculuğu görülmektedir. Lösemi tedavisi için tavsiye edilen pancar suyu havuç özü ile birlikte alındığında lösemi tedavisine karşı yardımcı olmaktadır.

İlgili Videolar

Selma

Sağlık kurumları işletmeciliği önlisans mezunuyum yazmayı ve araştırmayı seviyorum özellikle sağlık konularını yazmaktan büyük keyif alıyorum zaman zaman farklı konuları da okuyucularımla paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu