Kişisel Bakım

El Yıkamak Neden Çok Önemlidir?

instagram takipçi hilesi

El yıkamak, sağlığımız açısında son derece önem taşımaktadır. Bu hastalıkların yayılmasını önler ve ortamınızı güvenli, taze ve temiz tutar. Ellerinizi temiz tutmanın birçok kolay yolu vardır. Birçok işyerinde kullanılan yaygın yöntemler arasında, suya kolayca erişilemediğinde, yeterli sabun, su veya iyi alkol bazlı dezenfektanların kullanımını vardır.

Ellerin mümkün olduğunca temiz tutmalısınız ve ortamların uygun şekilde dezenfekte edilmesinin faydalarını bildiğimizde, el yıkamayı daha ciddiye almak daha kolay olacaktır.

el yıkamak 1

Tehlikeli Bölgeler Nerelerdir?

Bakteriler her yerdedir. Bedenlerimizde de varlar. Bazılarına vücudumuzun iyi ve düzgün çalışması için ihtiyacımız var. Ama diğerleri tahribat yaratabilir. Bağışıklık sistemini ele geçirirlerse hasta olabilirsiniz. Evimizde veya iş yerinde bakterilerin yayılma olasılığının en yaygın olduğu yerler banyo ve tuvaletlerdir. Açık nedenlerden dolayı banyolar ve tuvaletler, bakterilerin temas edip başka nesnelere taşınana kadar iltihaplanması için gelişen yerlerdir.

Bakteriler sonrasında cep telefonlarına, kıyafetler, kapı kollarına ve vücuduna girer. Bu nedenle, bakteriyel bulaşmaya karşı ilk savunma hattı olduğu için elleri düzgün bir şekilde yıkamak önemlidir. Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma, “kirli para” ifadesinin somut şekilde kanıtlandığını belirtti. Yani, şu anda tedavüldeki paraların ve diğer ülke banknotların % 94’ünün üzerinde dışkı atığı izleri ve diğer pislik denilebilecek maddeler olduğu tespit edildi.

Güçlü bağışıklığı olan sağlıklı bir insan için, bu gerçekler çok endişe için bir neden değildir. Ne yazık ki, herkesin güçlü bir bağışıklık sistemi yoktur.

Ellerinizi Doğru Şekilde Yıkıyor Musunuz?

Uzmanlar tarafında yayınlanan düzenli sağlık yayınları, sabun kullandıktan sonra ellerin en az 15 saniye birlikte ovulması gerektiğini göstermektedir. Bu yapıldıktan sonra, eller bir musluk altında durulanabilir.

İyi el yıkamak, avuç içlerine, ellerin arkasına ve ayrıca parmak aralarına odaklanmayı vurgular. Burada, zararlı bakterilerden uzak tutmak için bazı tavsiyelerde bulunduk.

 • Ellerinizi musluk altında birkaç saniye tutarak ıslatın.
 • Sabunu avuç içlerinize ve ellerinizin arkasına iyice sürün.
 • Yeterli köpük olduğunda, avuç içlerinizi birbirine sürtünmeye devam edin.
 • Bir elinizin avuç içi diğer elin arkasına sürün ve aynı anda parmaklarınızı birbirine geçirin. Diğer el için de bunu
 • tekrarlayın.
 • Avuçlarınızı birbirine sürtün. Parmaklarınızı da birbirine geçirin ve iyice ovalayın.
 • Başparmakları her elin avuçlarına dairesel hareketlerle arka arkaya ovalayın.
 • Bir elin parmaklarını diğerinin avuçlarına alın ve dairesel hareketlerle ovun. Bunu iki eliniz için de yapın.
 • Her iki elinizi su ile durulayın.
 • Ellerinizi tercihen bir kağıt havluyla kurulayın.
 • Musluğu kapatmak için bu havluyu kullanın.

el yıkamak 2

El Yıkamak İçin Belli Bir Süre Var Mıdır? Ne Zaman Ellerinizi Yıkamalısınız?

Ellerinizi düzenli olarak yıkamanız gerektiği açıktır. Ancak bu ne anlama geliyor? Ellerinizi çok fazla yıkayabilir misiniz? Ellerinizi çok fazla yıkamak cildinize zarar verebilir. Ancak bu sorun kolaylıkla giderilebilir. Sağlıklı kalmak için uygulamanız gereken günlük el yıkama kotası yoktur. Her şey ortamınıza ve gün boyunca ne yaptığınıza bağlıdır.

Aşağıdaki durumlardan sonra ellerinizi mutlaka yıkamalısınız;

 • Tuvaleti kullandıktan sonra,
 • Yiyeceklere dokunmadan veya yemeden önce,
 • Kirlendiklerinde,
 • Bakteri barındırdığı bilinen nesnelerin uzun süre kullanılmasından sonra, (Örneğin; cep telefonları, genel kullanım arabalarda direksiyon simidi, gözle görülür şekilde kirli kapı kolları, otobüsteki demirler vb.)
 • Hapşırırsanız ya da ellerinize öksürürseniz ellerinizi yıkayın.

Yakından takip edilen çocukların ellerini sürekli hatırlatmalarla temiz tutmaları daha kolaydır. Öte yandan, genellikle günlük aktivitelere yetişen yetişkinlerin el yıkamayı göz ardı etme eğilimi daha yüksektir.

El yıkamanın yaşamınız ve aileniz üzerindeki olumlu etkisini bilmek genellikle iyi hijyenik alışkanlıklara ayak uydurmak için iyi bir motive edici faktördür.

El Yıkamanın Önemi Nedir?

El yıkamak, yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok hastalığın önlenmesinde büyük rol oynar. Bir çok hastalığın bulaşma yolu da kirli eller vasıtası ile olur. Günlük yaşantımızda bir çok işimizi ellerimiz ile hallediyoruz. Otobüste demirlere tutunuyoruz. Başka insanlar ile tokalaşıyoruz.

Ellerinizi yıkamadığınız takdirde yemek yediğini sırada ellerinizdeki bakteriler ağız yolu ile içeriye giriyor. Eğer ki bağışıklık sisteminiz güçlü ise kötü bakterileri içeride ekarte eder. Yahut bağışıklık sisteminiz zayıf ise, ki bu durum çoğu insan için böyledir, işte o zaman hasta olma olasılığınız %100’e oldukça yakındır.

el yıkamak 3

El Yıkamak ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=8G-mTKpOeaw

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu