90'lar

Doksanlarda Çocuk Olmak

90'lı Yılların Şanslı Çocuklarını Anlatan Bir Yazı

instagram takipçi hilesi

Doksanlar; son kez sokakta oynayan çocukların var olduğu, telefon yerine gameboy denilen oyuncaklarla oynandığı güzel zamanlardı. Yazımızın devamında 90’lardan en güzel 10 şeyi göreceksiniz.

1- Sokakta Oynamak

mutlu çocuk 4

90’lı yıllar sabah kahvaltıyı yapar yapmaz kendini dışarıya atan çocukların senesiydi. Saat ya da hava durumu fark etmeksizin tüm çocuklar bir araya gelirlerdi. Kızlar ip atlar, erkekler maç yaparlardı. Bazen de hep birlikte İzmir’in Ebesi oynanan güzel yıllardı. Tüm oyunlar akşam ezanına kadar sürerdi. Ancak akşam ezanı okununca sokakta bir tane bile çocuk kalmazdı. Çünkü büyükler “yerler mühürlendi” derlerdi. 

2- Sakız Kağıtlarını Biriktirmek

sakiz 800x516

90’yılların son zamanlarında oldukça popüler olan biriktirme alışkanlığı, hediyelerle daha anlamlı oldu. Sakız kağıtlarından çıkan kağıtları birleştirenler için bir adet oyuncak verilirdi. Genellikle bu oyuncak; kızlar için bebek, erkekler için araba olurdu. Ancak 10 kağıttan bir tanesi o kadar nadirdi ki kimseye çıktığı görülmememiştir.

3- Çizgi Filmler

tas-devri-doksanlar-cizgi-filmleri

O yıllarda çocuklar tarafından en sevilen kanal; Kanal D’idi. Çünkü Kanal D, en güzel çizgi filmleri yayınlardı. Her çocuk erkenden kalkar, çizgi filminin saatini beklerdi. Tabi tüm bunları sessizce yapardı. Çünkü evdekilere ses çıkarıp uyandırmak istemezlerdi.

4- Küsmemek

cocuklar 800x550

90’lı yıllarda hiçbir çocuk küsemezdi. Küsse bile hemen barışırdı. Hiçbir çocuk kinci değildi. Küsmek yerine bahaneler değil, barışmak için sebepler  arayanlarla doluydu ortalık.

5- İlk Aşk

ilk ask 800x464

Şanslı çocukların olduğu 90’lı yıllar gizli aşkların senesiydi. O zamanlarda aşkı ilan etmek, sosyal medyadan yazmak yoktu. Aksine içine atıp kimseyle paylaşmayanların senesiydi. O zamanlarda kimsenin sevdiği kişiden bir beklentisi de yoktu.

6- Abur-Cuburlar

abur cubur 800x600

90’lar, bakkala gidip veresiye abur cubur yazdıranlarla doluydu. Evet yazdıranlar. O yıllarda herkesin bakkalda kayıtlı bir veresiye defteri vardı. En popüler yiyecekler ise: Cino, Sulugöz ve Yumiyumdu.

7- Televizyon

tv 800x449

Televizyon alışkanlığının yaygınlaşması ile birlikte tüm aile bir araya gelirdi. Birlikte bir şeyler izlenirdi. Ancak baba hangi kanalı açarsa orayı izlerlerdi. Kimse karşı çıkamazdı. Popüler programlar: bizimkiler, şahane pazar, süper baba, Aynalı Tahir.

8- Atari

atari 800x266

Atari oyunları, her çocuğun hayaliydi. Son derece eğlenceli olan atari oyunları, tüm çocukların evde oturma sebebiydi. Ancak televizyonu bozduğu düşüncesi ile aileler kızar, atari ile sınırlı oynamaya izin verirlerdi. 

9- Sobalı Evler

soba 800x800

O yıllarda kaloriferli evler çok azdı. Sadece zenginler otururdu hatta. Soba ise kış aylarının tek ısınma kaynağıydı. Tüm aile Pazar günleri sıcak bir banyodan sonra bir araya gelir, Şahane Pazar izlerken sobanın etrafında ısınırdı. Sobanın köz sesiyle uyumak ise tüm çocukları mest ederdi. Hele hele sobada pastel boya eritmeyen çocuk yoktur herhalde.

10- Sanal Bebek

sanal bebek 800x800

Oyuncaklar arasında en gerçekçi olan da sanal bebekti. İçerisinde birçok hayvanın yer aldığı sanal bebek, uzun süre ilgilenilmediği takdirde ölürdü. Bu yüzden tam saatinde beslemek ve uyutmak gerekirdi. Ayrıca 90’lar; sanal bebeklerin toprağa gömüldüğü zamanlardı. Evet yanlış duymadınız! Sanal bebeği ölen herkes sanal bebeğini gömerdi.

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu