90'larFilm & Dizi ÖnerisiListeler

1990’lı Yılların 20 En İyi Türk Filmi

instagram takipçi hilesi

1990’lı yılların ödül almış ve dönemine damga vurmuş filmleri arasında bulunan 20 filmi sizlerde aşağıda paylaştık. 1990’lı Yılların 20 En İyi Türk Filmi..

1990 li yillarin en iyi filmleri1 1

Fasulye (IMDb 8,3)

1999 yapımı olan Fasulye filminin başrolünde Selim Erdoğan, Elvin Beşikçioğlu, Bülent Kayabaş, Burak Sergen, Taner Barlas, Haluk Özenç, Gürkan Uygun, Kutay Köktürk, Haluk Bilginer yer almaktadır. Köydeki emeklilerin vergi iade zarflarını şehre götürmesi için görevlendirilen Genç, saf ve iyi niyetlidir. Şehre giden Genç buluşma noktasında gittiğinde kendisini ünlü ve kiralık katilin arabasında bulur.

1990 li yillarin en iyi filmleri2

Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu (IMDb 8,2)

1991 yapımlı olan filmin başrolünde Türkan Şoray, Ekrem Bora, Gülsen Tuncer yer almaktadır. Ünlü olan ve herkesin kıskanarak baktığı solist Leyla’nın, çalgı ekibinden olan Cemal Bey ile yaşadığı aşkı anlatır. Cemal Bey’in ölmesiyle Leyla’nın yaşadığı kırgınlıklar ve anımsamalar filmin ana teması olarak işlenir.

1990 li yillarin en iyi filmleri3

Eşkıya (IMDb 8,2)

1996 yapımı olan filmin başrollerinde Şener Şen, Uğur Yücel, Şermin Hürmeriç ve Yeşim Salkım bulunuyor. Hapse düşmesine neden olan arkadaşının peşinden giden ve hayatını onu bulmaya adayan adamın hikayesini anlatıyor. 35 yıl öncesinde hapse giren eşkıyanın İstanbul’a giderek intikamını alma hikayesini anlatır.

1990 li yillarin en iyi filmleri4

Masumiyet (1997) 8,2

1997 yapımı olan filmin Antalya Film Festivali’nde 4 Altın Portakal ve Altın Koza Film Festivallerinden ödülleri bulunmaktadır. Fİlminin başrollerinde Derya Alabora, Güven Kıraç ve Haluk Bilginer vardır. Namus cinayetinden hapse giren Yusuf’un atık hayatı bir çıkmaza ve amaçsızlığa dönmüştür. Bir pansiyonda Bekir ve Uğur’la yolları kesişen Yusuf artık kendi masumiyetinin peşinden gitmektedir.

1990 li yillarin en iyi filmleri5

Her Şey Çok Güzel Olacak (IMDb 8,1)

1998 yapımı olan filmin başrollerini Cem Yılmaz ve Mazhar Alanson paylaşmaktadır. Altan kavga sırasında yıllardır görmediği kardeşi olan Nuri ile karşılaşır. Nuri çalıştığı ecza deposunu uzun süredir açmayı planladığı bar için kullanır. Burayı para kaynağı olarak görür. Nuri ile tekrar yakınlaşan Altan, farkına varmadan kendilerini tehlikeye sürüklemektedir. Her şeyin çok güzel olacağını umarak yaşamaya çalışan ikili, mücadele unuttukları detayları farkında değillerdir.

1990 li yillarin en iyi filmleri6

Tatar Ramazan Sürgünde (IMDb 8,1)

1997 yapımı olan filmin 1990 yılında çekilmiş olan Tatar Ramazan filminin devamı niteliğindedir. Kadir İnanır, Hayati Hamzaoğlu, Yıldırım Gencer, Kazım Kartal ve Yaman Okay’ın başrollerini paylaştığı filmin müzik bestecisi Ahmet Kaya‘dır. Filmin en önemli replikleri arasında “Benim adım Tatar Ramazan, ben bu oyunu bozarım!” vardır.

1990 li yillarin en iyi filmleri7

Gemide (IMDb 8,0)

1998 yapımı olan filmin başrollerinde Erkan Can, Uğur Yücel, Haldun Boysan, Yıldıray Şahinler, Naci Taşdöğen vardır. Filmde dört kafadarın mücadelesi anlatılmaktadır. Laleli’de parasını çaldıran boksörün gemi kaptanına durumu anlatmasıyla macera başlar. Parayı istemeye giden kaptanın başına gelenlere olaylar iyice değişik hale bürünür. Gemiden gitmesi gereken kızın boksör tarafından sakatlanması sonucunda da olaylar tamamen karışık hal alır.

1990 li yillarin en iyi filmleri8

Tatar Ramazan (IMDb 8,0)

1990 yapımı olan filmin ikinci filmi Tatar Ramazan Sürgünde’dir. Sağlam bir hapishane olan film toplumsal konulara değinmektedir.

1990 li yillarin en iyi filmleri9

Gölge Oyunu (IMDb 7,8)

1993 yapımı olan filmin başrollerinde Şener Şen ve Şevket Altuğ bulunmaktadır. Abidin ve Mahmut pavyonlarda ayaküstü komedyenlik yaparak geçimini sürdüren ikilidir. Abidin eskiden gemicilik işiyle uğraşmıştır. Kadınlara fazlasıyla düşkündür. Mahmut ise karşı cinse karşı daha utangaç ve hassastır. Antika motosiklet ile yaşamlarını sürdürmeye çalışan ikilinin hayatlarına güzel bir genç kızın girmesiyle hayatları alt üst olmuştur.

1990 li yillarin en iyi filmleri10

Piano Piano Bacaksız (IMDb 7,8)

1991 yapımı olan filmin yönetmeni Tunç Başaran’dır. 1991 yılında İstanbul Film Festivalinde En İyi Yönetmen ödülüne layık görülmüştür. Rutkay Aziz, Emin Sivas, Meriç Başaran, Serap Aksoy, Yaman Okay, Meral Çetinkaya, Ayşegül Ünsal gibi önemli isimlerin yer aldığı film 1940’lı yılların İstanbul’unu anlatmaktadır. 1940’lı yıllarda İstanbul’da bulunan eski bir konakta yaşayan Kemal’in anılarını anlatmaktadır. Her odasını başka insanlara kiraya verilen konakta, savaşın getirdiği zorluklar ve mücadeleler anlatılmaktadır.

1990 li yillarin en iyi filmleri11

Tabutta Rövaşata (IMDb 7,7)

1996 yapımı olan filmin başrollerini Ahmet Uğurlu, Tuncel Kurtiz, Ayşen Aydemir paylaşmaktadır. Rumelihisar sokaklarında yaşayan Mahsun yoksul ve kimsesizdir. Otomobil çalarak hayatta kalan Mahsun’un tek tutkusu arabalardır. Çaldığı arabalarla sabahlara kadar dolaşıp arabayı aynı yerine bırakır. Bir gün sürekli gittiği kahvede bir kıza aşık olur. Mahsun kalacak bir yeri olmayan bu kıza odasını açar. Fakat kız onun bu iyiliğini kötüye kullanır.

1990 li yillarin en iyi filmleri12

Ağır Roman (IMDb 7,7)

1997 yapımı olan film Metin Kaçan’ın Ağır Roman kitabından uyarlanmıştır.  Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu, Savaş Dinçel, Küçük İskender, Burak Sergen, Aysel Gürel, Serra Yılmaz, Zafer Algöz gibi önemli isimlerin yer aldığı filmde Kolera adında sokakta yaşayan bir insan grubunun hikayesi anlatılır. Fakat yaşadıkları yerde bir düzen söz konusudur. Bu sokağın düzenini Salih’e devrederler. Salih ise ailenin küçük oğlu ve sorumluluk kabul edebilecek biri değildir. Günlerden bir gün arka sokakta yaşanılan kargaşa ve olayda Salih bir kadına aşık olur.

1990 li yillarin en iyi filmleri13

Dönersen Islık Çal (IMDb 7,5)

1993 yapımlı olan film İstanbul’un en görkemli semti Beyoğlu’nda geçmektedir. Beyoğlu’nun en özel yeri İstiklal Caddesinde gece olduğunda bin bir türlü pislik olur. Toplumdan dışlanmış olan insanların dramını anlatır. Filmin başrol karakteri Cüce’dir. Kirli bir barda barmenlik yaparak geçimini sağlar. Bir gün yolu fahişelik yapan bir travesti ile kesişir. İkisinin de ortak yarası toplumdan dışlanıyor olmaktır. Başrollerini Fikret Kuşkan, Mevlüt Demiryay, Derya Alabora, Menderes Samancılar paylaşmaktadır.

1990 li yillarin en iyi filmleri14

Propaganda (IMDb 7,4)

1999 yılına ait filmler arasında yer alıyor. IMDb puanı 7,4 olan filmde 1948 yılında yaşanmış olan gerçek bir olay söz konusudur. Siyasi otoritenin emri ile birlikte ikiye bölünen köyün sosyal, duygusal ve manevi olarak bölünmesini anlatmaktadır. Kemal Sunal, Metin Akpınar, Meltem Cumbul, Rafet El Roman, Meral Orhonsay, Ali Sunal, Sinan Çetin gibi önemli isimler yer almıştır.

1990 li yillarin en iyi filmleri15

Hamam (IMDb 7,4)

1997 yapımı olan filmin başrollerinde Halil Ergün, Alessandro Gassman, Francesca d’Aloja Mehmet Günsür ve Başak Köklükaya bulunmaktadır. İtalya’daki konforlu hayatlarını bırakıp İstanbul’a yerleşmeye karar alan ruhsal arayışı konu alır.  Doğuya ve batıya başkentlik yapmış olan iki kentin iki farklı yüzünü ortaya çıkaran hamam geleneği ile dönüşümü ele alan filmde ruhsal değişimler genelde vurgulanmıştır.

1990 li yillarin en iyi filmleri16

Laleli’de Bir Azize (IMDb 7,0)

1999 yapımı olan filmin başrollerini Güven Kıraç, İştar Gökseven, Cengiz Küçükayvaz paylaşmaktadır. İstanbul’un karanlık sokaklarında yasadışı işler çeviren ve kadın pazarlamaya çalışan üç arkadaşın patronlarına ihanet edip, kendi başlarına iş yapmasıyla olaylar başlar. Rumen bir kadını bakire diye tanıtarak müşteriye götüren üçlü, karşılaştıkları adamların gaspına uğrarlar. Kadını da dövülmüş olarak bulan üçlü bunun intikamını almak için yola koyulurlar.

1990 li yillarin en iyi filmleri17

Salkım Hanım’ın Taneleri (IMDb 6,5)

1999 yapımı olan filmde Durmuş ve Nimet yaşadıkları köyde fakirlikle mücadele etmektedirler. Dhaa çok para kazanabilmek için İstanbul’a gitmeye karar veren ikili Bekir ile buluşurlar. Bekir zengin olan Halit Bey’in yardımcısıdır. Yaşadıkları evde Durmuş’a iş bulan Bekir’in yaptığı iyilik ev sakinlerinin canını sıkmıştır. Durmuş her zaman daha fazlasına sahip olmak isteyen hırslı bir adamdır. Aç gözlülüğünün felaketi olacağını ise Nimet fark etmiştir. Hülya Avşar, Kamran Usluer, Zuhal Olcay, Uğur Polat, Derya Alabora, Güven Kıraç, Zafer Alöz, Murat Daltaban gibi önemli isimler yer almaktadır.

1990 li yillarin en iyi filmleri18

Aşk Ölümden Soğuktur (IMDb 6,5)

1994 yapımı olan filmin başrollerinde Kadir İnanır, Bennu Gerede, Tuncel Kurtiz, Umur Turagay vardır. Dansöz olan Belgin, polis baskını esnasında Ali ile tanışır ve aşık olur. Bu tutkulu aşkın sonucunda ünlü olan Belgin’in şöhreti aşkına engel olacaktır.

1990 li yillarin en iyi filmleri19

Mum Kokulu Kadınlar (IMDb 6,4)

1996 yapımı olan filmin başrollerini Halil Ergün, Hande Ataizi, Yasemin Alkaya, Selma Güneri paylaşmaktadır. 1940’lı yıllardan 1970’li yıllara kadar uzanan zaman dilimini anlatan filmde, birbirinden habersiz yaşayan dört kadının bir erkeğin acıları, aşkları ve cinselliklerinin onları intihara ve cinayete kadar sürüklediğini anlatan filmdir.

1990 li yillarin en iyi filmleri20

C Blok (IMDb 6,2)

1994 yapımlı olan filmin başrollerini Serap Aksoy, Fikret Kuşkan, Zuhal Gencer paylaşmaktadır. C bloğu sakini olan Tülay, kağıt üzerinde devam eden bir evlilikten mustariptir. Mutluluğun sadece kelime olduğunu düşünen Tülay, tesadüf eseri hizmetçisini ve apartman kapıcısını kendi yatağında birlikte olurlarken görür. Bu olaydan etkilenip hayatını gözden geçirmeyi düşünür. Bambaşka bir hayat için adımlarını atar.

1990’lı Yılların En İyi Türk Filmleri İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu