Yerli Erkek Ünlüler

Okan Bayülgen Kimdir?

Okan Bayülgen

instagram takipçi hilesi

Okan Bayülgen
Tam adı: Okan Kaan Bayülgen / Okan Bayülgen
Doğum Tarihi : 23 Mart 1964
Doğum Yeri :İstanbul / Türkiye
Eşi: Şirin Ediger (2008-2014), Zeyno Günenç (1996-1998)
Ailesi: Ayla Görgün, Ümit Bayülgen
Çocukları: İstanbul Bayülgen
Mesleği : Oyuncu, fotoğrafçı, sunucu, yönetmen,yapımcı, Seslendirme sanatçısı
Aktif yılları : 1989’dan bu yana
imdb-logoyoutube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Okan Bayülgen kimdir? Okan Kaan Bayülgen , Türk gösteri adamı, televizyoncu, sunucu, sinema ve tiyatro oyuncusu, tiyatro ve klip yönetmeni, yapımcı, seslendirme sanatçısı, fotoğraf sanatçısı.

Bayülgen, hukuk ve gazetecilik eğitimi almış bir baba olan Ümit Bayülgen ile ressam olan bir annenin oğlu olarak 23 Mart 1964’te Cihangir, İstanbul’da doğdu. 1970’te anne ve babası boşanmış olan Bayülgen’in annesi İsmet Görgün ile evlenmişti.

Daha sonra İsmet Görgün onu nüfusuna geçirmek isteyince soyadı farkında olmadan Görgün olarak değişmiştir; ama kendi isteğiyle mahkemeye başvurmuş ve babası olan Ümit Bayülgen’in soyadını tekrar almıştır. Ayrıca Ümit Bayülgen de ikinci defa evlenmiştir ve Okan Bayülgen’in babasının ikinci evliliğinden, Ozan Bayülgen ve Okşan Bayülgen adlı iki kardeşi vardır. Aynı zamanda anne tarafından, Elmalılı Hamdi Yazır’ın torunudur.

Bayülgen, eğitimine Göztepe, İstanbul’daki Taş Mektep isimli yatılı okulda başladı. Altı yaşındayken yatılı okula verildi. Şişli 19 Mayıs İlkokulu’ndan mezun olup Galatasaray Lisesi’nde öğrenimine devam etti. Okuldaki öğrenci kulüplerinden müzik, edebiyat, folklor gibi kollarla ilgilendi. Okula gitmeme durumu, sorun olmaya başladığında annesi Ayla Görgün; onu Bodrum’a, yanına çağırdı ve Galatasaray Lisesi’ndeki altı yılından sonra Bodrum Lisesi’e kaydoldu. Fakat oradan Şişli Lisesi’ne geçen Bayülgen 1984’te buradan mezun olarak lise öğrenimini tamamladı.

Fotoğraf eğitimi almak için Fransa’ya giden Bayülgen, Tours Üniversitesi Hukuk ve Ekonomik Bilimler Fakültesi’nde hukuk okumaya başladı. Ardından fikir değiştirerek aynı üniversitenin ekonomi bölümüne geçti. Bir yıl okuduktan sonra ekonomi eğitimini de yarıda bırakarak Türkiye’ye döndü ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bölümü sınavlarında başarı göstererek buradaki eğitimine başladı. 1989’da mezun olarak aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı.

Çok genç yaşta evlenen Bayülgen, kısa süren bu ilişkisinden sonra iki kez daha nikah masasına oturdu. Üçüncü evliliğini Çocuklar Duymasın adlı televizyon dizisinde de oynamış olan Zeyno Günenç ile yaptı; fakat sonra ayrılmaya karar verdi. Şimdilerde ise dördüncü evliliğini sürdürmekte olduğu Şirin Ediger’den doğma İstanbul adında bir kızı vardır.2014 yılında Şirin Ediger ile yollarını ayırmıştır.

Kariyerine tiyatro oyuncusu ve yönetmeni olarak başladı. Devlet Tiyatroları’ndaki en genç yönetmen olarak 1989-1994 yılları arasında çeşitli oyunlar yönetti, bazı oyunlarda oynadı. Bu çalışmaları sayesinde Türkiyenin en genç tiyatro yönetmeni ünvanına sahip oldu.

1991’de Kent FM’deki Son Saatler adlı bir programla radyoculuğa başladı. Bu sıralarda Genç Indiana Jones dizisinin Türkiye’de çekilen bölümünde rol aldı.1992 yılında askerliğini Burdur`da kısa dönem olarak yapan Bayülgen, 1993 yılı sonunda Trabzon Devlet Tiyatrosu’na tayini çıktı ve Trabzon’a gitti. Rejisi kendisine verilen bir oyun yönetim tarafından kaldırılınca 1994 yılında Devlet Tiyatrosu’ndan istifa ederek şansını radyo ve televizyon alanında denemeye karar verdi.

Radyolarda haber spikerliği ve programcılık yapmaya başladı. Televizyon işleri yapmaya başladıktan sonra da çeşitli radyolarda çalıştı. 1995’te Radyo Contact’teyken, 1997’de Kiss FM’de Okan Bayülgen On Air programını sundu. Özellikle 1998 ve 1999 yılında Radyo D’de 18.00-20.00 saatleri arasında yayınlanan Hayat Bilgisi programı ile dikkatleri çekti. En son 2001 yılında Radio Contact’te, Yol programını yaptı.

Televizyon hayatına Satel TV’de klipler sunarak başlayan Bayülgen, atv ekranlarında gece yarısında yayına başlayan Gece Kuşu adlı farklı programı ile adını duyurdu. Gece Kuşu ‘nun ardından late night show tarzını 100 gece boyunca Televizyon Çocuğu ile devam ettirdi.

Gecenin bir saatinde sessiz sedasız yayına başladığında amaçladığı şey, izleyici ve sunucu arasındaki yapmacık samimiyetle örülü ilişkiyi yok etmekti. Agresif tavırları ve ilk “uçurmaları” başlarda kamuoyunun sesini kısma yönünde hayli totaliter bir tavır olarak görülse de, asıl eylem bu düzeni kuranlara karşıydı.

Program ekibi olarak atv ile yollarını ayırdıktan sonra iki yıla yakın ekranlardan uzak kalan Bayülgen bu ara içerisinde 1997 yılında bacağından vurulan Bayülgen,saldırganı Murat Çakmak,Bayülgen`in oynadığı İstanbul Kanatlarımın Altında filiminde Osmanlı`ya hakaret ettiğinden dolayı bacağından vurduğunu söylemiştir.Ayrıca bu ara içerisinde ATV`de sadece 13 bölüm süren Utanmaz Adam dizisinde rol almıştır.

Bu aradan sonra Kanal D’de sunduğu Zaga ile geri döndü. Sürekli değişen ekipler, skeçler, jenerikler, dekor, orkestra ve farklı program anlayışı, canlı telefon bağlantıları, içinde barındırdığı beklenmedik tuhaflıkları ve Medya Arkası ile kısa bir dönemin haricinde Cumartesi geceleri yayınlanan Zaga, Türk televizyon hayatındaki uzun soluklu ve yeni bir anlayışın ürünü özgün bir program olarak kendine kemik bir izleyici kitlesi oluşturmuştur.

Televizyon açısından uzun kabul edilebilecek yıllar, çeşitli eğitim ve yardım kampanyaları için ulusal haber kanalı NTV’de özel yayınlar yapan Okan Bayülgen, yine bu kanalda takip eden yıllar boyunca yılbaşı gecesi özel canlı yayınlarını sundu. En son 2008’e yılbaşı girişinde, Müjde Ar ile birlikte bir program yaptı.

2004′te izleyicilerin de stüdyo konuğu olarak katılabildiği Herkes Bunu Konuşuyor ile Perşembe geceleri ekrana çıktı. Akademi, bilim, müzik, popüler kültür, medya dünyasından ve çeşitli sanat dallarından çok yönlü konuklarla beraber, seçilen bir konunun bir masa etrafında konuşulması üzerine kurulu bu programları diğerlerinden farklı olarak komedi ağırlıklı eğlence programı formatında değildi.

Aynı şekilde 2006 yılında CNN Türk’te Saba Tümer ile birlikte Haber Makinası adında gündemdeki haberlerin ekrana getirilip bu haberler veya olaylar hakkında konukların ağırlandığı bir program ile; 2007 yılında NTV’de Bu Sizi İlgilendiriyor adlı siyasi ağırlıklı başarılı bir program yapmıştır. 2008’de de haftanın 4 günü canlı olarak yayınlanan, konuklarla halkın gündemi ve normal gündemin birlikte konuşulup, izleyicilerin de e-posta ve telefon yoluyla fikir ve sorularını belirtebildiği Okan Bayülgen Sade Vatandaş programına başladı.

2005 yayın döneminde Televizyon Makinası ile izleyiciyle buluştuğunda, her zaman kendisi kadar ekibini de ön plana çıkaran Bayülgen bu sefer Hakkı Devrim ile beraberdi. Bir masa etrafındaki konuk yağmuru, eğlence dünyasından edebiyat ve sanat dünyasına, bir dizi alandaki bilimum konuk, konu ve daha ciddi bir format ile ekrana çıkmıştır. Daha sonra Makina olarak adını kısalttığı programda, piyesler ve estetik unsurlar daha ön plana geçmiş ve yayının süresini giderek daha uzun tutmayı tercih etmiştir.

2007 yazında Makina ‘yı sona erdirip, ekranlara bir sezon ara verdi. Bu dönem içerisinde fotoğraf etkinliklerine ağırlık verdi.Ayrıca, Ata Demirer`in ve Gülben Ergen`in sunduğu programların genel yönetmeni oldu.

Ekim 2008’de Disko Kralı ile tekrar kaldığı yerden devam etti. 2009-2010 sezonunda ise cumartesi gecesi yaptığı programına ek olarak pazar ve pazartesi geceleri farklı konuların işlendiği Medya Kralı ve Muhabbet Kralı ‘nı da ekledi.2010-2011 sezonunda ise Medya Kralı sona erip yerine Kral Çıplak programını yapmıştır.

Programlarında, zaman zaman arayan izleyicinin yüzüne telefon kapattıktan sonra onları kendi deyimiyle “uçurduğu” ya da “zagaladığı”; ve magazin haberleri ile kendisinin saçma bulduğu programları ve sunucuları eleştirdiği gözlenmiştir. Popüler kültürün tam ortasında, ama bir o kadar da dışında olduğunu söyler. Düzene karşı olan muhalif tavrını bu üslupla yönlendirmiş ve belirtmiştir.

Açık Radyo’nun, yayın hayatına devam etmek için dinleyicilerinden maddi destek talep ettiği Dinleyici Destek Projesi Radyo Şenliği kapsamında, önceki yıllarda olduğu gibi 28 Mart 2010’da da bir saatlik bir program yapmış ve alternatif medyaya destek vermiştir. 2011 yılında Çek Bakalım adlı atv de yayınlanan kısa film yarışmasında Hülya Avşar ile jüri üyesi olmuştur

4 Ekim 2011-30 Haziran 2012 tarihleri arası süren tv8 kanalında haftada 5 gün, salı ve cumartesi günleri saat 23.00’dan sonra program yapmaya başlamıştır. Programların isimleri ise: Muhallebi Kralı, Kral Çıplak, Muhabbet Kralı, Medya kralı, Disko Kralı’dır. Bunlardan sadece Medya Kralı ve Disko Kralı seyircili yayınlanır. Ayrıca Şubat 2012’den beri hazırlayıp sunduğu tüm programlarda işitme engelliler için bir Türk İşaret Dili çevirmeni bulundurmaya başlamış ve bunu sürekli hâle getirmesiyle Türk televizyonlarında bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

3 Mart 2012 tarihinde, Muhabbet Kralı programında “Go and Fuck” dediği için RTÜK tarafından 2 hafta süreyle hiçbir yayına çıkmama cezası verildiği yönünde haberler yapıldı.Bu ceza Türk medyasında, RTÜK’ün tarihindeki en ağır cezalarından biri olarak kayıtlara geçti.

Ama sadece “Muhabbet Kralı” programına iki hafta yayın cezası verildi.Mart 2013`te Tv 8`den ayrıldıktan sonra test yayınını sürenOn8 Tv ve yarışma programına hazırlık çalışmaları kesintiye uğradı. bayülgen, MNG Grubundan ayrıldı ve tv8 ile on8 tv ile ilişkisi tamamen kesildi.

29 Nisan 2013`ten itibaren Mayıs sonuna kadar Radyo Trafik ve okanbayulgen.fm sitesi aracılığıyla her hafta dünya eserlerinden birini okuyup cuma geceleri de Bay J,Ebru Yaşar,Barkın Bayoğlu,Ali Biçim,[Esin Görür]],Betül Hakyemez ile iki konuk dahil 23:00`da radyo şovu sunmuştur.

2013 yılında Show TV’de haftada üç gece program yapacağını duyurmuştur. Muhallebi Kafa, Çıplak Kafa ve Makina Kafa programları ile 2 Ekim 2013 tarihinde televizyona geri dönmüştür.

2013 senesinde Hakan Bayülgen ile kurduğu “Bayulgen & Bayulgen Danışmanlık Şirketi” ile marka ve imaj danışmanlığı yapmaktadır.

2019‘da yeni yayın  hayatına başlayan TV100 haber kanalında Cuma günleri 22:00’de Muhabbet kralı ve Cumartesi 23:00’de de Uykusuzlar Kulübü ‘nün şovmenliğini, yapımcılığını üstlenmektedir.

Okan Bayülgen Yaptığı Televizyon Programları

 1. 1998-2005- Zaga
 2. 2004- Herkes Bunu Konuşuyor
 3. 2005- Televizyon Makinası
 4. 2007- Bu Sizi İlgilendiriyor
 5. 2008- Sade Vatandaş
 6. 2010- Disko Kralı
 7. 2010- Muhallebi Kralı
 8. 2010- Kral Çıplak
 9. 2010- Muhabbet Kralı
 10. 2010- Medya Kralı
 11. 2011-2013- Makina Kafa
 12. 2011-2013- Muhallebi Kafa
 13. 2011-2013- Çıplak Kafa
 14. 2014- Dada Dandinista
 15. 2019- Muhabbet Kralı ve Uykusuzlar Kulübü (TV100 ‘de)

Filmleri

 1. 1992 – The Adventures of Young Indiana Jones: Daredevils of the Desert(Seslendirme)
 2. 1996 – İstanbul Kanatlarımın Altında
 3. 1997 – Ağır Roman
 4. 1998 – Utanmaz Adam (Dizi)
 5. 1998 – Mulan(Seslendirme)
 6. 2000 – Oyunbozan
 7. 2001 – Şrek(Seslendirme)
 8. 2001 – Komser Şekspir
 9. 2001 – Hemşo
 10. 2002 – Gülüm
 11. 2002 – Buz Devri(Seslendirme)
 12. 2002 – Sır Çocukları
 13. 2004 – Şrek 2(Seslendirme)
 14. 2004 – Garfield: The Movie(Seslendirme)
 15. 2005 – Robotlar(Seslendirme)
 16. 2006 – Cesur Balık(Seslendirme)
 17. 2006 – Pembe Panter(Seslendirme)
 18. 2006 – Sınav
 19. 2007 – Şrek 3(Seslendirme)
 20. 2007 – Çirkin Ördek Yavrusu ile Farecik(Seslendirme)
 21. 2007 – Donkey Xote(Seslendirme)
 22. 2007 – Romantik
 23. 2008 – Garfield Komedi Festivali(Seslendirme)
 24. 2009 – Kanalizasyon
 25. 2010 – Garfield 3 Boyutlu Süper Kahraman(Seslendirme)

Rol aldığı tiyatro oyunları

 1. Sahibinden Kiralık : Ferhan Şensoy – Orta Oyuncular – 2006
 2. Atlarıda Vururlar : Horace McCoy – İstanbul Gösteri Merkezi – 1997
 3. Küçük Motzart : Jakop Lorey – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 1991
 4. Hapşırık : Anton Çehov\Michael Frayn – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 1990
 5. Masal Bahçesi : Ali Taygun – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 1990
 6. Kamuoyu : Aurel Baranga – Trabzon Devlet Tiyatrosu – 1989

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
youtubeGoogle

3 Yorum

 1. okan bayülgen bir türlü çözülemeyen aslında herkesin gördüğü ama bir türlü kanıtlayamadığı çok sayıda ipucu barındıran çağla tuğaltay cinayetiyle ilgili mutlaka sorgulanmalı ve okan bayülgen’in dna’sına kadar alınmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu