Yerli Erkek Ünlüler

Mazhar Alanson Kimdir?

instagram takipçi hilesi

56ab728718c7736cb4a91bc8
Tam adı: Mahmut Mahzar Alanson / Mazhar Alanson
Doğum tarihi: 13 Şubat 1950
Doğum yeri: Ankara / Türkie
Ailesi: Melek Alanson (Annesi) Ferruh Alanson (Babası)
Eşi: Biricik Suden
Çocukları: Eda Alanson Hilmi Alanson
Mesleği: Müzisyen, Ses Sanatçısı, Tiyatro Oyuncusu
Aktif Yılları: 1971’den bu yana
imdb-logo
youtube-chanel spotify-connect-compatibility-logo-
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Mazhar Alanson kimdir? Sinema ve tiyatro oyuncusu, şarkıcı, söz yazarı, besteci. Türkiye’nin neredeyse en eski, başarılı ve ünlü gruplarından MFÖ’yü Özkan Uğur ve Fuat Güner ile birlikte kuran Mazhar Alanson, 1971 yılında hep birlikte kurdukları grubun vokalisti olarak yer almaktadır. Türk pop müziğinin mihenk taşı olan MFÖ, Türkiye’yi Eurovizyon’da iki kez temsil etme şansı yakalamıştır. Çok iyi bir söz yazarı olan Alanson bunun yanında dizi ve sinema oyunculuğu da yapmaktadır.

13 Şubat 1950 yılında Ankara’da dünyaya geldi.Annesi Melek Alanson ve babası Ferruh Alanson’un üçüncü çocuğu oldu. Ankara Senfoni Orkestrası’nda baş trompetçi olan babası Ferruh Alanson ve ilkokul öğretmeni olan annesi Melek Alanson müziğe olan ilgisinde her zaman destekçiydi. Çocukluğu Ankara Cebeci’de geçen Mazhar Alanson’un Aynur Alanson ve Ayla Alanson adında iki de kız kardeşi bulunmaktadır.

Alanson babasının, teyzesinin, eniştesinin müzik ve sanata ilgisinden dolayı sanatla iç içe büyüdü. Babası Ferruh Alanson’u kaybettikten sonra ailesiyle İstanbul’a taşında ve öğrenimini İstanbul Maarif Koleji’nde sonlanırdı.

Liseden sonra Ankara Devlet Tiyatrosu Yüksek Tiyatro Bölümü’ne başladı. Yüksek Tiyatro Bölümünden başarılı bir şekilde mezun olduktan sonra yine aynı tiyatroda oyunculuğa başladı. Bu süre zarfında birçok usta tiyatro yazarının oyunlarında başrol oynadı. İlk eşi olan Hale Alanson ile de burada 1970 yılında tanışıp 1972 yılında evlenerek Eda ve Hilmi adında iki çocuğu oldu.

Lise döneminde gitar da çalan Alanson’un hayatındaki dönüm noktalarının belki de en önemlisi 1966 yılında Fenerbahçe Kalamış sahilinde Fuat Güner’le, Güner’in yer aldığı Beatles albümü sayesinde birbirlerini tanıma şansı yakalayan Alonson, bu şans eseri tanışıklığın hangi noktalara varacağından habersizdi. Güner ile birlikte Kaygısızlar adında bir grup kurarak, o dönemlerin meşhur olan klasikleri Stills & Nash, Crosby ve Rolling Stones’in şarkılarını çalıp söylüyorlardı.

Kaygısızlar grubunun yolu bir gün Kızıltoprak’ta Özkan Uğur ile kesişti. Müzikal anlamda iyi anlaştıkları savında birleşmeleriyle 1971 yılında hep birlikte çalıp söyleyecekleri ve bugünlere varacak olan MFÖ grubunu kurdular. İlk albümleri ise “Türküz Türkü Çağırırız” oldu. Albümün çıktığı dönemde Özkan Uğur askerde olduğu için albümün çalışmalarını Mazhar ve Fuat yürütmüştü.

1974 yılında Ayhan Sicimoğlu ve Galip Boransu’nun da gruba girmesi ile adları İpucu beşlisi olarak kaldı. İpucu Beşlisi’nin “Heycanlı” adlı ilk 45’liklerini piyasaya sürdükten sonra oldukça beğeni topladı. Bir süre sonra bazı nedenlerden dolayı yolları ayrılan grup üyelerinden yalnızca Mazhar, Fuat ve Özkan kalarak müzik yapmayı sürdürdüler.

Mazhar Alanson o dönemlerde ilk profesyonel sahne deneyimini Ferhan Şensoy’un “Şahları Da Vururlar” müzikalinde rol aldı. Yine o dönem MFÖ’nün çıkışının sıçrama noktası “Ele Güne Karşı Yapayalnız” albümüyle oldu. Bodrum Bodrum, Yalnızlık Ömür Boyu, Güllerin İçinden ve Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da gibi çok önemli hit parçaların olduğu önemli bir albüm oldu.

İsveç’in Gothenburg şehrinde yapılan 1985 Eurevizyon şarkı yarışmasına Diday Diday Day adlı şarkısı ile Türkiye’yi temsil eden MFÖ, yarışmada 14. sırada yer aldı.

Mazhar Alanson 1985 yılında “Yılın Söz Yazarı” ödülünün sahibi oldu. Bununla birlikte kendisi ve grubu olan MFÖ olarak birçok ödülün de sahibi oldu.

İkinci kez katıldıkları Eurrovizyon’da 15. olan MFÖ, Dublin’deki yarışmada oldukça ilgi gördü. Bu yarışma sonunda dönemin başbakanı merhum Turgut Özal’ın meşhur sözü “Artık Eurovizyon şarkı yarışmasının taraflı olduğunu öğrenmiş olduk.” tarihe geçmiş oldu.

Yine 1988 yılında yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı Arkadaşım Şeytan’da Yaprak Özdemiroğlu ve Ali Poyrazoğlu ile birlikte rol aldı.

199 yılına gelindiğinde bugün bile zevkle izlenen Her ŞeyÇok Güzel Olacak filminin başrollerini Ceyda Düvenci ve Cem Yılmaz ile paylaştı. Vizyona girdiği dönemde gişe rekorları kıran film eleştirmenler tarafından da oldukça beğenildi.

2002 yılında Çekirdek Aile ve Ekmek teknesi gibi dizilerde rol aldıktan sonra 2006 yılında başrolünü paylaştığı Cem Yılmaz ile birlikte Hokkabaz filmi için kameralar karşısına geçti.

2008 yılında Sulhi Dölek’in yazdığı Erdal Murat Aktaş’ın yönettiği Kirpi adlı filmde Güven Kıraç ile birlikte rol aldı.

Mazhar Alanson Film Çalışmaları

Arkadaşım Şeytan
Her Şey Çok Güzel Olacak
Hokkabaz

Mazhar Alanson Rol Aldığı Diziler

Çekirdek aile
Ekmek teknesi

Mazhar Alanson Albümleri

 1. Ele Güne Karşı
 2. Vak The Rock
 3. Peki Peki Anladık
 4. Aşık Oldum / I Fall In Love
 5. No Problem
 6. The Best Of MFÖ
 7. Geldiler
 8. Agannaga Rüşvet
 9. Dönmem Yolumdan
 10. M.V.A.B.
 11. MFÖ
 12. Collection
 13. AGU

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
pinterestgoogletwitterınstagramyoutubespotifyımdbbiyografiinfo

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu