Mental Sağlık

Doğal Antidepresan Etkisi Olan 10 Besin!

instagram takipçi hilesi

Doğal Antidepresan Etkisi Olan 10 Besin! Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yıllar önce sadece fiziksel sağlığın değil, aynı zamanda ruhsal iyilik hali gereklidir ilkesini ileri sürmüştü. Günümüzde, iş yaşamı, aile ilişkileri ve toplumsal baskılar gibi çeşitli etkenler hayatımızın merkezine otururken, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için çaba harcamanın kaçınılmaz olduğu fikri, benim gözümde daha fazla önem taşıyor.

Etrafımıza baktığımızda, yaşadığımız sorunlarla başa çıkabilmek için bitkisel ürünlerden tutun da doktor denetiminde kullanılan ilaçlara kadar birçok çözüm yolunun öne çıktığını görüyoruz. Bu seçenekler, sağlık ve iyi bir yaşam kalitesi elde etmek isteyen bireyler için önemli bir rol oynamaktadır.

Hayatın zorluğuyla başa çıkmak ve denetimi elinde tutmak, bizim için en büyük düzelme yolunun ta kendisidir. Psikolojik destek, depresyonla mücadelede atılan en önemli adımlardan biri olabilir. Ancak beslenme tercihleri de vücutta oluşan baskıyı azaltmada doğal bir antidepresan gibi davranabilir. Yiyeceklerin ruh halimiz üzerindeki etkisi, merkezi kontrol üssü olan beynimiz aracılığıyla gerçekleşir.

dogal antidepresan etkisi olan 10 besin 2

Beyin, sinir hücreleri arasında iletişimi sağlayan kimyasal maddeler olan nörotransmitterlar sayesinde ruh halimizin düzenlenmesini sağlar. İlginç bir şekilde, bu nörotransmitterlar denilen kimyasal maddelerin temel kaynakları besinlerdir. Bilimsel araştırmalar, yiyeceklerdeki en hassas ve ruh halimizi etkileyen nörotransmitterların serotonin, noradrenalin ve dopamin olduğunu doğrulamaktadır.

Dopamin ve noradrenalin, hareketliliği ve uyanıklığı temsil eden kimyasallardır. Vücut bu kimyasalları ürettiğinde, birey daha hızlı düşünme kabiliyetine sahip olur, tepkileri daha hızlı verir, yüksek motivasyon hissi yaşar ve refleksleri hızlanır, bu da ruhsal olarak enerjik hissetmeyi sağlar. Öte yandan, Serotonin, rahatlamayı ve sakinleşmeyi destekleyen bir kimyasaldır. Serotonin üretimi arttığında, stres ve gerilim hissi azalır, kişi daha uykulu hisseder, rehavet yaşayabilir ve tepki süreleri uzar.

Endorfinler, ruh halini ve iştahı düzenleyen bir diğer kimyasal grubu temsil ederler. Bu kimyasallar, pozitif bir ruh hali sağlar, acıya olan hassasiyeti azaltır ve stresi hafifletir; vücudun doğal ağrı kesici ve rahatlatıcı kimyasallarıdır. Endorfinler, genellikle kişi acı çektiğinde, açlık hissettiğinde veya egzersiz yaparken salgılanır.

dogal antidepresan etkisi olan 10 besin 4

Doğal Antidepresan Etkisi Olan 10 Besin!

  • Çikolata: Çikolata, endorfin ile ilişkilendirilen bir yiyecek maddesi olan feniletilamin açısından zengindir. Bu kimyasal madde çikolatada yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Yaklaşık 20 gram saf çikolata, “optimal beyin mutluluğu” olarak adlandırılan bir etki yaratabilir. Bu miktar, ağır depresyon durumunda dahi vücuttaki gerginliği hızla azaltarak sizi rahatlatabilir.
  • Ay çekirdeği: Ay çekirdeği, fenilalanin adlı bir amino asidi içerir. Bu amino asit, vücut tarafından norepinefrine dönüştürülür. Norepinefrin, vücudun kendi doğal antidepresanıdır. Kendinizi derin bir mutsuzluk anında bulduğunuzda, sadece bir avuç ay çekirdeği yemek, yüzünüzde hızla bir gülümseme belirmesine katkıda bulunabilir.
  • Safran: Safran, sindirim sistemi ve bağırsak sağlığını iyileştirme özelliği ile öne çıkar. Salata soslarına az miktarda safran eklemek, sindirim sisteminin iyileşmesine katkı sağlar ve bu bölgede bulunan nörotransmitterlerin salgısını artırarak beyin kimyasını etkileyebilir, depresif duyguları hafifletebilir. Safranın çorba, et ve salatalara eklenmesi, yemeğin lezzetini de artırır.
  • Limon, biber, ananas ve portakal gibi meyve ve sebzeler: Bu besinler yüksek miktarda C vitamini içerdikleri için vücuttaki kortizol salgısını azaltmada etkili olabilirler. Bu da stres ve depresyon riskini azaltabilir. Örneğin, salatalarınıza limon suyu ekleyebilir, kahvaltınızda yeşil biber tüketebilir ve kış aylarında portakal veya taze ananas gibi meyvelere öncelik verebilirsiniz.
  • Muz: Muz, içerisinde bulunan 5-HTP molekülü sayesinde, vücut tarafından serotonin haline getirilen bir besindir. Serotonin seviyelerinin artması, kaygı, endişe ve depresyon riskini azaltabilir. Bir adet muz, içten gelen mutluluk hissini desteklemek için yeterli olabilir. Ayrıca, ara öğünlerde bir miktar yer fıstığı ezmesi ile birlikte tüketebilirsiniz.

dogal antidepresan etkisi olan 10 besin 3

  • Bal: Bal, sağlıklı şekerin en önemli doğal kaynaklarından biridir. Beynin tüm fonksiyonlarını yerine getirmesi için, balın içeriğinde bulunan şekerlere ihtiyaç duyarız. Ayrıca, balın eritrosit ve gamma globulin seviyelerini artırıcı ve bağırsak mikroflorasını iyileştirici etkileri sayesinde, nörotransmitterlerin bağırsaklarda oluşumunu da teşvik eder. Günlük olarak 1 veya 2 tatlı kaşığı kadar balı sıcak içeceklerinizde veya kahvaltınızda tüketmek, beyin ve vücut sağlığı için faydalı olabilir.
  • Tatlı patates: Tatlı patates, triptofan adı verilen amino asidi büyük miktarlarda içerir. Bu amino asit, depresyonun önlenmesinde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda, tatlı patates B6 vitamini açısından zengindir ve vücudun doğal antidepresanı olarak işlev görür. Magnezyum bakımından da zengin olan tatlı patatesler, kortizol seviyelerini düşürerek depresyon riskini azaltabilirler. Tatlı patatesleri sebzelerle birlikte veya püre halinde beyaz etlerin yanında tüketmek yeterlidir.
  • Kefir: Kefir, sütün kefir bakterileri tarafından fermantasyonu ile elde edilir ve bağırsaklardaki faydalı bakterilerin çoğalmasına katkı sağlar. Bu bakteriler tarafından üretilen serotonin seviyelerini artırabilir ve stres anlarında sakinleşmeye yardımcı olabilir. Dolayısıyla, stresli anlarınızda 1 su bardağı kefir tüketmek faydalı olabilir.
  • Adaçayı: Adaçayı, bitki çayları arasında sinirleri yatıştırmak için en etkili olanlarından biridir ve beyindeki nöron aktivitesini artırıcı bir etki sağlar. Bu çay, bol miktarda klorojenik asit içerir. Bu da beyindeki mutluluk merkezlerine olumlu etki yapabilir. Adaçayının taze yapraklarını sıcak suda demleyerek, üzerine 1-2 dilim limon ve biraz bal ekleyerek hazırladığınızda, sabah içtiğinizde mutlu hissetmemeniz neredeyse imkansızdır.
  • Somon: Somon, hem ruh halini iyileştiren B12 vitamini hem de depresyonu önlemeye yardımcı olan omega-3 yağ asitleri içerir. Omega-3 yağ asitleri, beyindeki serotonin seviyelerini artırabilir. Bu nedenle, haftada en az 2 kez, en az 150 gram somonu yemek, zihinsel ve duygusal sağlığınız için önemlidir.

Doğal Antidepresan Etkisi Olan Besinler İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu