Mental Sağlık

Serotonin Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Serotonin sendromu, vücudunuzda yüksek seviyelerde kimyasal serotonin birikmesine neden olan ilaçlar aldığınızda ortaya çıkar. Serotonin sendromuna bazen serotonin toksisitesi denir. Durum, insanlar vücutta çok fazla serotonin bulunduğundan semptomlar yaşadığında ortaya çıkar.

Doktorlar ilk antidepresan ilaçların kullanılmasından sonra 1960’lı senelerde serotonin sendromunu keşfetti. Bugün, daha fazla serotonin etkileyen serotonerjik ilaçlar mevcuttur. Aynı zamanda, serotonin sendromu insidansı artmaktadır.

Pek çok insan, bir doktor kontrolü altında serotonin etkileyen ilaçları güvenle kullanabilir. Birinin vücudu serotonini farklı şekilde işlediğinde serotonin sendromunun bazı belirtileri ortaya çıkabilir.

serotonin sendromu öne çıkan ve 1

Serotonin Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Serotonin sendromunun belirtileri hafif veya şiddetli olabilir. Belirtiler yeni bir ilaç aldıktan veya dozu artırdıktan hemen sonra başlayabilir. Belirtiler ayrıca saatler içinde ortaya çıkabilir.

Bazı serotonin sendromu vakaları hayatı tehdit edici olabilir. İnsanlar durum için hızlı tedaviye ihtiyaç duyarlar. Serotonini etkileyen bir ilaç alıyorsanız ve aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, doktorunuzu arayın veya hemen acil servisini ziyaret edin. Serotonin sendromunun en yaygın belirtileri şunlardır;

 • İshal
 • Büyümüş göz bebekleri.
 • Aritmi
 • Kas sertliği (Özellikle bacaklarda)
 • Ateş
 • Terleme ya da titreme
 • Artan kalp atış hızı
 • Artan kan basıncı

Serotonin Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Serotonin düzeylerindeki artış serotonin sendromuna neden olabilir. Serotonindeki bu artış, bir kişi aşağıdaki durumlarda ortaya çıkabilir;

 • Serotonin seviyelerini etkileyen birden fazla ilaç kullanılması,
 • Son zamanlarda bir ilaçla başlamış veya serotonin seviyelerini arttırdığı bilinen bir ilacın dozunu arttırılması,
 • Yanlışlıkla veya bilerek serotoninle ilgili bir ilacı çok fazla alınması,

Antidepresanlar, serotonin düzeylerini etkileyen en bilinen ilaçlardır.

serotonin sendromu 2

Kimler Bu Rahasızlığa Yakalanır?

Vücudun serotonin düzeylerini etkileyen bir madde (ilaç veya başka türlü) alan herkes serotonin sendromu için risk altında olabilir.

Aldığınız tüm ilaçları yakından takip etmeniz önemlidir. Doktorunuzla düzenli olarak konuşmak da önemlidir. Bu önlemler serotonin sendromu belirtilerini erken tespit etmenize yardımcı olabilir. Erken teşhis daha ciddi semptomlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Aşağıdaki durumlarda serotonin sendromunun belirtileri geliştirme riskiniz daha yüksektir;

 • Antidepresan ve öksürük ilacı gibi birden fazla serotonerjik ilaç alınması.
 • Son zamanlarda serotonerjik bir ilacın dozajı arttırılması.
 • Bazı yasa dışı ilaçları kullanılması,

Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif vakalarda, bir ilacı bırakmak veya dozajınızı değiştirmek semptomlarınızı ortadan kaldırabilir. Vücudunuzun serotonin seviyeleri birkaç gün içinde normale dönebilir. Doktor tavsiyesi olmadan ilaçlarınızı kesinlikle değiştirmeyin. Doktorlar vücudunuzun serotonin üretmesini engelleyen ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlar semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Semptomları tedavi etmezseniz, serotonin sendromu ciddi olabilir. Bazı durumlarda, durum hayatı tehdit edici olabilir. Bazı insanlar yakından izlenebilecekleri bir hastanede tedaviye ihtiyaç duyarlar.

serotonin sendromu 3

Serotonin Sendromu ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu