Mental Sağlık

Aşağılık Kompleksi Nedir?

instagram takipçi hilesi

Aşağılık kompleksi, tamamen veya kısmen bilinçsiz olan psikolojik bir aşağılık duygusudur. Bu terim, bazı psikiyatristler ve psikologlar tarafından, özellikle de birçok nevrotik semptomun bu his için aşırı telafi edilebileceğini düşünenler tarafından kullanılmıştır.

Kompleks kelimesinin kullanımı daha sonra, kısmen ya da tamamen bastırılmış, etrafında örgütlenmiş ve bu tür aşağılık duygularıyla ilişkili olan duygusal tonlu fikir grubunu belirtmek için kabul görmüştür. Aşağılık kompleksi terimi, örneğin, ortalamanın altında bir kişi tarafından herhangi bir hırs gösterisinin uygunsuz bir şekilde açıklanması olarak, kesin olmayan yanlış kullanım yoluyla öneminin çoğunu kaybetmiştir.

aşağılık kompleksi 1

Aşağılık Kompleksi Nedenleri Nelerdir?

Aşağılık duygusu, hayal edilen veya gerçek bir yetersizlik ve aşağılık hissinden kaynaklanır. Aşağılık kompleksine neden olan bu faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Yetiştirilme Tarzı: Onaylamayan ve eylemlerini ve performanslarını her zaman eleştiren aileler tarafından büyütülen çocuklar, düşük benlik saygısı ve aşağılık kompleksi geliştirme riski yüksektir.
  • Sosyal Sınırlamalar: Bir bireye aile, ırk, cinsiyet, sosyo-ekonomik durum, eğitim düzeyi, din ve cinsel yönelime dayalı ayrımcılık, onları aşağılık kompleksi riski altına sokabilir.
  • Fiziksel kusurlar: Kilo sorunları, görsel kusurlar, cilt hastalıkları, yanık yaraları gibi görünümdeki bazı kusurlar, bazı bireylerde kendinden şüphe ve düşük benlik saygısı duygularını tetikleyebilir. Kekemelik dahil konuşma kusurları gibi diğer fiziksel özellikler de aşağılık kompleksi duygularına yol açabilir.

Aşağılık Kompleksinin Türleri

Adlerian psikolojisi iki tür aşağılık kompleksi arasında ayrım yapar.

Birincil aşağılık, çaresizliklerinin bir sonucu olarak çocuklar tarafından yaşanır. Bu aşağılık, çocuklar başkalarıyla olumsuz olarak karşılaştırıldığında artabilir ve yetişkinlikte aşağılık kompleksine yol açabilir.

İkincil aşağılık, bir yetişkinin çocukluktan bıraktığı aşağılık duygularını örtbas etmek için belirlediği hedeflere ulaşamaması durumunda ortaya çıkar.

Çağdaş psikologlar terimi genellikle düşük benlik saygısı için bir tümünü yakalama olarak kullanırlar. Aşağılık kompleksi yaşayan insanlar, kendilerini aşağı hissettiren gerçek bir eksikliğe sahip olabilir veya aşağılıklarını hayal edebilirler.

aşağılık kompleksi 2

Aşağılık Kopleksinin Tedavisi

Psikoterapi aşağılık duygularının tedavisinde oldukça etkilidir. Aşağılık kompleksleri genellikle sağlıksız düşünce süreçlerinin ve yanlış inançların bir sonucu olduğu için, terapistler genellikle olumsuz ve zararlı düşünceleri ve inançları yeniden çerçevelemek için insanlarla birlikte çalışacaktır.

Aşağılık duyguları, etkisiz sosyal beceriler gibi gerçek bir eksiklikten kaynaklandığında, klinisyenler bir kişinin bu becerileri geliştirmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, birçok durumda, aşağılık komplekslerine algılanan açıklar neden olur. Bu açıklar genellikle bir kişi kendini gerçekçi olmayan bir ideale göre ölçtüğünde ortaya çıkar.

Örneğin, bir süper model gibi görünmek isteyen bir kişi güçlü bir aşağılık hissi yaşayabilir, ancak bir süper model gibi görünmek, süper modellerde hava fırçalama ve uzman kamera çalışması olmadan süper modellere benzemeyen mantıksız bir hedeftir.

İnsanlar ayrıca istismar ya da travma yaşadıktan sonra aşağılık duyguları yaşayabilirler. Aşağılık, depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık durumlarıyla ilişkilidir. Psikologlar, insanların aşağılık duygularıyla konuşmasına yardımcı olmak ve duyguların gelişimine katkıda bulunan erken deneyimleri doğrudan ele almak için çalışabilirler.

aşağılık kompleksi 3

Aşağılık Kompleksi ile ilgili videolar

Kaynak
Google

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu