Beslenme ve Diyet

Yaban Mersini Nedir, Faydaları Neler?

instagram takipçi hilesi

Yaban mersini, yer üstünde çalıların üzerinde yetişen küçük mavi ya da mor renkli olan bir meyvelerdir. Uzmanlara göre, sert yeşil meyvelere sahip küçük beyaz çiçekler yetiştiren ve yaz başlarında olgunlaştıklarında yaban mersini haline gelen çiçekli bir çalıdan gelir. Eskiden Haziran ila Ağustos yılları arasında olurdu. Fakat günümüzde neredeyse yılın her ayında görülmektedir.

yaban mersini 1

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

1- Bağışıklık Sistemi ve Bağırsak Sağlığı İçin Faydalıdır.

Yaban mersini, güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olur. Anti-inflamatuar özellikleri ile bilinen bir tür flavonoid ya da fitokimyasal  barındıran antosiyaninlerle doludur. Uzmanlara göre yaban mersini fitokimyasalları ve lifi, bağışıklık sistemimizin yüzde 60 ila 80’inin kaynaklandığı GI mikroflorasını etkiler.

İçindeki antosiyaninlerin, iyi bağırsak bakterilerine yardımcı olarak bağırsak mikrobiyomunu iyileştirebileceğini ve bunun sonucunda, bağırsak iltihabını azaltmaya ve genel bağışıklığı artırmaya yardımcı olabileceğini bilinmektedir. Bu meyve aynı zamanda hastalıklarla savaşan C vitamini ve çinko ile doludur.

2- Düşük Kan Basıncını Düzenler

Yaban mersininin sağlığa faydaları söz konusu olduğunda, antosiyaninler kesinlikle dikkatleri üzerine çekmektedir. Yapılan araştırmaya göre, GI sağlığını ve genel bağışıklığı artırmanın yanı sıra, bu meyvelerdeki antosiyaninler, kan basıncını düzenleyen hücrelerin işlevini iyileştirerek kan basıncını düşürebilir.

3- Kalp Sağlığını Destekler

Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmada, haftada üç ya da daha fazla yaban mersini yiyen katılımcılar kalp krizi riskini yüzde 32 oranında azaldığı gözlemlendi. Ayrıca kalp sağlıklı liflerle doludur ve lif açısından zengin diyetler daha düşük kardiyovasküler hastalık riski ile bağlantılıdır.

4- Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olur

Yaban mersininin antioksidanlarla dolu olduğunu buraya kadar okuduysanız anlamışsınızdır. Antioksidanlar vücudunuzu kansere neden olan molekülleri içeren serbest radikallerden korur. Ayrıca yaban mersini suyunun, kansere neden olan ve ilerleyen kanserde büyük bir suçlu olan DMA hasarını azaltma gücüne sahip olduğunu bilinmektedir.

5- Kemikleri Güçlendirir

Yaban mersininin kemik gücüne ve gelişimine katkıda bulunan K vitamini, magnezyum ve kalsiyum içerdiği yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür. Belli aralıklar ile bu meyveyi tüketen kişilerde kemik hastalıkları görülme oranı az olduğu keşfedildi.

yaban mersini 2

6- Diyabeti Yönetir

Bu tür meyveler şeker hastaları için mükemmel bir atıştırmalık olarak kabul edilir. Bunu nedeni yukarıda bahsettiğimiz tüm sağlık faydalarına ek olarak, yaban mersinleri düşük bir glisemik indekse sahiptir ve kan şekerinde ani bir artışa neden olma olasılığı daha düşüktür.

7- Cildi Besler

Yaban mersininin antioksidan gücü, vücutta olduğu kadar cilt üzerinde de etkili olma potansiyeline sahip olduğu bilinmektedir. Bunun nedeninin enflamasyonu sakinleştirmeye yardımcı olabilecek flavonoidler de dahil olmak üzere antioksidanlar açısından zengin olmaları ve sırayla hücreleri stres faktörlerinin neden olduğu hasardan korumak olduğu bilinmektedir.

8- Beyin Fonksiyonunu Artırır

Yaban mersinleri sadece fiziksel sağlığınız için değil, aynı zamanda zihinsel sağlığınız için de faydalıdır. Yapılan araştırmalar, yaban mersini tüketiminin bilişsel gerilemeyi yavaşlatabileceğini, hafızayı hatırlamayı iyileştirebileceğini ve yaşlı popülasyonlarda depresyon belirtilerini azaltabileceğini gösteriyor.

yaban mersini 3

Yaban Mersini ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=SKTsvarmvs4

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu