Mental SağlıkYaşam

Endorfin (Mutluluk Hormonu) Nedir? Nasıl Arttırılır?

instagram takipçi hilesi

Endorfin, yaşam kalitenizi arttıran fiziksel ve psikolojik hastalıkların önlenmesinde büyük rol oynayan hormondur. Stres, anksiyete ve depresyon karşısında savunma mekanizması görevi gören bu hormon aslında bir mutluluk hormonudur.

Endorfin hormonu, insanları merkezi sinir sistemi ve hipofiz bezi tarafından üretilmektedir. Bu hormon beynimizde bulunan opiatit reseptörlerinin etkiledikleri için ağrının azalmasına sebep olur. Zevk hissini de arttırmaktadır.

Bu hormon salgılandığından mutlu oluruz ve kendimizi daha iyi hissederiz. Endorfinler stres ve ağrı oldu zaman da salgılanabilir. Aynı zamanda yemek yeme, cinsel ilişki, ve spor yaparken de vücut sistemimiz tarafından salgılanır.

endorfin 1

Endorfin Hormonunu Ne Arttırır?

Spor yapmak, şarkı söylemek, ilgi duyduğunuz bir alanda bir şeyler yapmak, cinsel ilişki, dans etmek, masaj yaptırmak, güneşlenmek, yüzmek, kahkaha atmak, dizi ya da film izlemek, sosyal projelerde yer almak, baharatlı yiyecekler tüketmek ve yoga ve meditasyon yapmak insan vücudunda mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar.

Bu hormonun görevi, tam olarak anlaşılmış durumda değildir. İnsanlar bu hormonun sadece zek almayı arttırdığı, mutlu ettiğini ve ağrı hissini azalttığını bilmektedir. Endorfin, insan vücudunun normal günlük bir aktivisinde bile salgılanır. Futbol oynamak, müzik dinlemek, şarkı söylemek, yürümek, yemek yemek, bir şeyler içmek de bunlar arasındadır.

Endorfin hormunu eksik olduğunda aşağıdaki durumlar meydana gelir. Bunlar;

  • Anksiyete
  • Stres
  • Depresyon
  • Ağrı ve sancılar
  • Bağımlılık
  • Uyku bozuklukları
  • Ruh hali değişimi
  • Sinirlilik
  • Dürtüsel davranışlar

endorfin 2

Faydaları Nelerdir?

1 – Depresyonu Azaltır

Dünya’da neredeyse her 5 bireyden 1’i depresyon ile mücadele etmektedir. Yapılan bir çok araştırma mutluluk hormonu salgılandığında depresyonun gözle görülür şekilde azaldığını ortaya çıkarmıştır.  Ancak bu hormonun depresyon tedavisinde kullanılması için daha fazla bilimsel araştırma gerekmektedir.

2 – Stres ve Anksiyeteyi Düşürür

Endorfin hormonu, stres ve anksiyete düzeylerinin azaltılmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Fareler üzerinde yapılan bir çok araştırmada anksiyete ve stres sebebi ile ortaya çıkan davranışların endorfin seviyesi artınca azaldığını ortaya koymuştur.

3 –  Öz Saygı Artar

endorfin 3

Hepimizde olduğu gibi mutlu olduğumuzda kendimize olan saygımızda artar. Sinir ve stres halinde her insan kendini yetersiz ve özgüvensiz hissetme eğilimindedir. Erkekler kadınlarda daha özgüvenli olduğu bazı araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bunun sebebi ise mutluluk hormonudur.

4 – Kiloyu Azaltır.

Mutluluk hormonu ile diğer hormanları iştahlık üzerindeki etkileri oldukça karmaşıktır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda yüksek endorfin salgılandığında yemek yeme alışkanlığı da büyük ölçüde düzene girdiği kanıtlanmıştır.

5 – Doğum Anında Yaşanan Acı Hissi İle Baş Etmeyi Kolaylaştırır.

Annelerimiz bizi dünyaya getirirken büyük sıkıntı ve acılar yaşamaktadır. Kadınların doğla yaşamları süresince en sıkıntıları günleri hamile oldukları dönemlerdir. Fakat kadınların en mutlu dönemleri de hamilelik zamanlarıdır. Çünkü yeni bir insan dünyaya getiriyorlar.

Normal doğum ile çocuk dünyaya getiren 45 kadın üzerinde yapılan bir bilimsel araştırmada hamilelik sona erdikten sonra düşük beta endorfin düzeylerinin doğum anında ek ağrı kesici ilaçlara gerek duyulması ile ilgili olduğu keşfedilmiştir.

Endorfin Hormonu ile ilgili videolar

Kaynak
Muscleandfitness

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu