Yaşam

Ceviz Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ceviz yağı orta-yüksek bir duman noktasına sahiptir ve daha yüksek sıcaklıklarda pişirmeye uygundur. Yemek pişirmede kullanılabilecek birçok farklı yağ türü vardır. Bazı yağların dumanlanma noktası yüksektir ve bazıları kızartma için kullanılır. Diğer yağ türlerinin dumanlanma noktası düşüktür ve onlarla yemek pişirmek için bir miktar ısı gerekir.

Ceviz yağının ayrıca, vücuttaki lipidlerin oksidasyonunu önlemeye yardımcı olabilecek ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek bir antioksidan içeriği gibi başka faydaları da vardır. Yağın koyu rengi, kalp hastalıklarını azaltmada çok faydalı olabilen fenolik bileşiklerin ağartılmasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, diğer yağlara göre daha düşük miktarda doymamış yağ asitleri ile sonuçlanmıştır.

ceviz yağı

Ceviz Yağı Kullanım Çeşitleri

Ceviz yağı ile kızartıldıktan veya pişirildikten sonra nemlendirici olarak kullanılabilir. Ek olarak, yağın yüksek seviyelerde LDL kolesterol ve hidrojenasyon yoluyla mevcut olan doymamış yağ asitleri ve birçok modern hayvanda bulunan trans yağlar ile temas ettiğinde kolesterolü yükselten enzimleri azaltarak kalp hastalığı ile ilişkili risk faktörlerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. diyetler. Bunun nedeni, antioksidanların kalp hastalığı ile ilişkili inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltabilmesidir.

Ceviz yağındaki yüksek miktarda magnezyum, vücuda emilen kolesterol miktarını da azaltmaya yardımcı olabilir. Ceviz yağındaki yüksek seviyedeki polifenoller ve antioksidanlar, tıkanmış arterleri ve kalp hastalığını önlemek için gerekli olan trigliserit seviyelerinin düşürülmesine de yardımcı olabilir.

Antioksidan içeriği iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve vücuttaki yağ asitlerinin oksidasyonunu önler, böylece trigliseritlerin vücuda emilmemesini sağlar. Ayrıca trans yağların ölüm oranlarını artırarak kalp hastalıkları üzerinde zararlı bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Ceviz yağının trans yağları azaltma ve vücudun kolesterolü vücuda emmesini önleme özelliği de kalp hastalıklarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Ceviz ağacının meyvesi olan cevizden ceviz yağı yapılır. İşlem, doğal yağları serbest kalana kadar büyük miktarda kurutulmuş meyvenin preslendiği zeytinyağına benzer. Ancak iki yağ arasında onları farklı pişirme tekniklerine uygun hale getiren bazı önemli farklılıklar vardır. Zeytinyağının dumanlanma noktası düşüktür ve kolay yandığı için yüksek ısıda pişirme yöntemlerinde kullanılmamalıdır.

ceviz yağı

Bununla birlikte, zeytinyağı, diğer bitkisel yağların çoğu kadar çabuk yanmadığından orta ateşte hala kullanılabilir. Ceviz yağı ise orta-yüksek bir duman noktasına sahiptir, pahalı değildir ve fazla kokusu yoktur. Orta ateşte yakmadan kızartmak veya pişirmek için kullanılabilir. Cevizler fırında veya ızgarada kavrulduğunda, fındıklardan çıkan yağlar havaya salınacak ve diğer bitkisel yağlardan daha üstün olan harika bir kokuya sahip olacaktır.

Ceviz yağı yemek pişirmek için kullanılmasının yanı sıra nemlendirici olarak da kullanılabilir. Ceviz yağının ciltteki nem kaybını azaltarak kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olduğu ve güneş hasarı gibi çevresel faktörlerin daha fazla zarar görmesini önlediği klinik olarak kanıtlanmıştır. Kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmak için cildin elastikiyetini artırmaya da yardımcı olabilir. Ayrıca ciltte sivilce ve lekelere neden olan bakterilerin üremesini engellemeye yardımcı olabilir.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz yağı, kolesterol seviyelerini düşürmeye iyi gelen oleik asit ve linoleik asit gibi esansiyel yağ asitleri açısından da oldukça zengindir. Pek çok çalışma, ceviz yağının trigliseritleri yüzde 25’e kadar, LDL-kolesterol düzeylerini yüzde 15 ve toplam kolesterol düzeylerini yüzde 10-20 oranında düşürerek kalp hastalıklarını azaltabileceğini göstermiştir.

Ceviz yağı ayrıca doymamış yağ asitlerinin üretimi için gerekli olan antioksidanları da içerir. Antioksidanlar kan damarlarındaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir ve bu da kan damarlarındaki hasarı azaltır. Doymamış yağ asitleri, HDL seviyelerini yükselttikleri için tıkanmış arterleri ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Ceviz Yağı Doğal Nemlendirici Olarak Kullanılabilir mi?

Ceviz yağı doğal bir nemlendirici olarak kullanılabilir. Krem veya losyon bazında %0,5 ceviz yağı ile sadece 8 haftalık tedaviden sonra ceviz yağının cilt nemini yüzde 60’a kadar arttırdığı ve kırışıklıkları %39 azalttığı klinik olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca güneşten veya bronzlaşma yataklarından gelen ultraviyole ışınlarının neden olduğu daha fazla güneş hasarını önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca, cildin elastikiyetini %54’e kadar artırma yeteneğine sahiptir, bu da ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünün azalmasına ve cildin genç görünümünü geri kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca ceviz yağı, ciltte bakterilerin neden olduğu sivilce ve lekelere karşı korunmaya yardımcı olabilir.

ceviz yağı

Ceviz yağında bulunan antioksidanlar vücuttaki iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olabilir. Antioksidanlar, kalp hastalığı ile ilişkili olan oksidatif stresi ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Zeytinyağı antioksidanlar, omega-3 yağ asitleri, tekli doymamış yağlar ve fenolik bileşikler içerirken, vücuttaki lipidlerin oksidasyonunu önleyerek vücuttaki trigliseritleri düşürebilir. Ancak zeytinyağının dumanlanma noktası düşüktür, bu da yüksek sıcaklıklarda pişirirken kullanılamayacağı anlamına gelir. Ayrıca kalp hastalıklarını ve diğer hastalıkları ceviz yağı kadar etkili bir şekilde azalttığı gösterilmemiştir.

Ceviz yağı mükemmel bir oleik asit ve linoleik asit kaynağıdır. Ayrıca E vitamini, A, B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin), niasinamid, C vitamini (askorbik asit), pantotenik asit, biotin, folik asit ve çinko gibi birçok önemli vitamini içerir. Ceviz yağı, sadece %30 olan zeytinyağına kıyasla %56 yağ içeriğine sahiptir.

İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=_yi_6mMIsD4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu