Yaşam

Kış Aylarında Evinizin Havasını Nasıl Temizleyebilirsiniz?

instagram takipçi hilesi

hava 6

Kış ayları demek yağmurlu, karlı soğuk hava demek! Kış aylarında sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilmek için evinizin havasını temiz bir halde tutmayı sakın ihmal etmeyin. Soğuk havalarda günün büyük bir bölümünü geçirdiğiniz evinizin havasını temiz şekilde tutmazsanız daha fazla bakteri ve mikrop ile karşı karşıya kalabilir, çok daha çabuk bir hasta olabilirsiniz. Öyleyse kışın evinizin havasını nasıl ve hangi şartlarda temiz tutabilirsiniz? İşte kış aylarında evinizin havasını temiz tutmanın püf noktaları…

1) Evi Düzenli Havalandırın

hava 5

Sabahları uyandığınızda yataktan çıkar çıkmaz ilk önce yatak odanızı ardından da salon ve diğer odaları kısa aralıklarla da olsa mutlak suretle havalandırın. Penceresini açmış olduğunuz odanın içinde yer almayarak içeriye dolan soğuk havadan kendinizi koruyarak hastalıklardan da kaçınabilirsiniz.

2) Belirli Eşyaları Düzenli Temizlemek

hava 1

Evinizde bulunan havalandırma ve klimaların, mutfakta yer alan davlumbazın filtrelerini kış mevsimine hazırlık yaparken mutlak suretle düzenli bir biçimde temizleyin ya da yapamıyorsanız profesyonellere temizlettirin. Eğer ki yeni bir klima ya da havalandırma sistemi satın alma niyetindeyseniz, hemen satın almadan önce hava temizleme özelliğinin olmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz.

3) Davlumbazı Mutlaka Temizleyin

hava 2

Yukarıdaki maddede davlumbazdan söz etmişken, davlumbazın kilit bir role sahip olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Evinizde temiz hava sağlayabilmek için yemek yaptığınız sırada gecikmeden ya da atlamadan davlumbazınızı açın. Davlumbaz hem ağır kokuyu çeker hem de içeride yer alan havanın hareketlendirilmesini sağlayarak sirkülasyon oluşmasına neden olur.

4) Isıtıcaları Kullanmadan Önce Temizleyin

hava 10

Kış mevsimine adım atıldığında ilk yapılacak işlemlerden birisi de var ise ısıtıcılarınızı temizlemek. Baca, kalorifer, şömine ve soba temizliğini hiçbir şekilde aksatmamanızı öneririz. Soğuk kış günlerine hem koku yapmayacak hem de daha sağlıklı çalışacak ısıtıcılar ile başlamak oldukça önemlidir.

5) Halı Ve Koltuklara Dikkat

hava 8

Koltuk ve halı gibi dokusunda kokuyu hapsedecek mobilyalar ve parçaları düzenli bir şekilde fırçalayarak temizleyin ve özel kokulu losyonlar kullanın. Mümkün oldukça halınızı ve koltuk kılıflarınızı çıkararak belirli aralıklarla havalandırın.

6) Mumlar Büyük Kurtarıcınız Olacaktır

hava 9

Mum yalnızca dekoratif bir aksesuar olma özelliğinin yanı sıra kötü kokuları ortadan kaldıran önemli bir nesnedir. Evinizde çok fazla sigara içiliyorsa ortaya çıkan kötü kokuları yok etmek için mum kullanmanın faydasını göreceksiniz. Evin birçok farklı noktasında mum bulundurarak kötü kokuların önüne geçebilirsiniz.

7) Bitkilere Yer Açın

hava 4

Kış mevsiminde evinizde temiz bir hava yaratabilme niyetindeyseniz en önemli kurtarıcılarınızdan birisi de bitkilerdir. Kurdele, Barış, Areca ve Paşa Kılıcı gibi bitkileri tercih edebilmeniz mümkündür.

Ev Havalandırması İle İlgili Videolar

Kaynak
milliyet.com.tr

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu