Yaşam

Mutfak Lavabosundaki Tıkanıklığı Açmanın Hızlı ve Ucuz Yolları

instagram takipçi hilesi

mufak lavabosu nasilacilir

Mutfak kadınların en çok zaman geçirdiği ve temizlemek için en çok vakit harcadıkları yerdir. Çünkü mutfakta temizlenecek pek çok alan vardır. Bu alanlardan en önemlisi de mutfak lavabosu temizliğidir.

Mutfak lavabolarındaki tıkanıklık mutfağın hem en yaygın hem de en sinir bozucu sorunlarından biridir. Ve bu sorunu çözmek için tesisatçı çağırmak için de basit yöntemler de vardır.

İşte sizler için hazırladığımız lavabo açıcı basit ve ucuz yöntemler.

TUZ VE KAYNAR SU

tuz ve kaynar su ile lavabo temizlemek

Lavabonuzda çok ciddi boyutta bir tıkanma yoksa ya da yeni yeni tıkanmaya başladıysa daha basit önlemler almayı deneyebilirsiniz. Tuzun boruyu içeriden temizleme ve aynı zamanda bakteri ve istenmeyen kokuları giderici etkisi vardır.

Etkisi diğer yöntemlere göre daha hafif olduğu için özellikle tıkanma beklediğinizden daha büyükse, işlemi birkaç kez yapmanız gerekebilir. Tuz ve kaynar suyla lavabo açmak için ilk yapmanız gereken yarım bardak tuzu deliğe boşaltmak. Daha sonra üstüne kaynar suyu boşaltın. Fakat bunu yaparken elinize ya da yüzünüze sıçramamasına dikkat edin.

Daha sonra musluğun sıcak tarafını açarak ve tahliye deliğini daha fazla suyla yıkayın. Eğer gerekirse işlemi tekrarlayın.

SİRKE VE KARBONAT

sirke ve karbonatla lavabo nasil acilir

Sirke ve karbonat mutfak temizliği konusunda yardım alabileceğimiz diğer iki üründür. Özellikle lavabo tıkanıklığını gidermek konusunda klasikleşmiştirler. Bunun için bir miktar kaynar suyu karbonatın üstüne dökün. Daha sonra kaynar su ve sirkeyi karıştırın ve karbonatın üzerine dökün.

KARBONAT, TUZ VE SİRKE

karbonat tuz ve sirkeyle lavabo acmak

Tıkanmayı biraz yumuşatmak ve parçalamak için önce lavaboya biraz sıcak su dökerek işe başlayın. Daha sonra 1/2 fincan karbonat, 1/4 fincan tuzu karıştırıp lavabo deliğine dökün.

Sonrasında 1 bardak sirkeyi ısıtın. Köpüğün dışarı çıkmasına izin vermeyecek şekilde lavabo deliğini kapatın. 15 ila 30 dakika bekleyerek üzerine sıcak su dökün. Tıkanıklığın gittiğini göreceksiniz.

SODYUM HİDROKSİT

sodyum hikroksitle lavabo acmak

Sodyum hidroksit, bazı sert maddeleri sıvılara dönüştürme özelliğine sahip sihirli bir kimyasaldır. Tıkanmayı önleyici çözümlerde de bir bileşen olarak kullanılır.

Sodyum hidroksitle lavabo açmak için 3 litre suya  750 ml sıvı kostik soda ekleyin ve iyice karıştırın. Bu işlemi yaparken kesinlikle çıplak elle dokunmayın.

Biraz bekledikten sonra lavabo deliğine dökün. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra ise kaynar su ile yıkayın.

GİDER BORUSU TEMİZLİĞİ

lavabo gideri temizlemek

Eğer yaptığınız kimyasal işlemler işe yaramazsa, fiziksel olarak bir şeyler yapmanız gerekebilir. Lavabonuzun altında yağ ve küçük döküntüleri toplayan ve adına dirsek boru denilen kavisli bir boru vardır.

Yapısı nedeniyle, mutfağınızdaki tıkanmaların çoğunun nedeni bu boruda biriken artıklardır. Bu yüzden öncelikle lavabodaki suyu alın. Borunun altına ise bir kova koyun.

Dirsek boru somunlu iki boruya bağlanır. Burada tıkanıklığa neden olan yiyecek parçaları, yağ ve diğer döküntüleri bir eldiven giyerek temizleyin. atıkları temizleyin. Daha sonra ise boruyu yeniden takın.

Kaynak
mynet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu