Beslenme ve DiyetYaşam

Dereotunun Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Dereotunun Faydaları Neledir? Dereotu, sadece yemeklerimize tat katmak ile kalmaz. Aynı zamanda bol miktarda sağlık faydası bulunmaktadır. Flavonoidler ve monoterpenler adı verilen maddeler ile dolu olan dereotu, mide sağlığınız için çok faydalıdır.

Sindirim sistemini iyileştirir. Ayrıca uykuya neden olan hormonları uyarır. Daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Dereotu ayrıca bol miktarda kalsiyum içerir ve osteoporozdan muzdarip olanlar için faydalıdır. İşte saymakla bitmeyen dereotunun faydaları..!

Dereotunun Faydaları

Dereotunun Faydaları Nelerdir?

Solunum Hastalıkları İçin Faydalıdır

Dereotu, solunum hastalıklarını da tedavi eder. Kaempferol gibi belirli bileşikler ve tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olan flavonoidlerin ve monoterpenlerin bazı bileşenlerini barındırır. Histamin, alerji ya da  öksürüğün oluşmasından dolayı kaynaklanan tıkanıklık, dereotunda yer alan uçucu yağlar sayesinde giderilebilir.

Uyku İçin Harikadır

Dereotu uçucu yağları bakımından zengin bir flavonoid ve B vitamini kaynağıdır. Sonuç olarak vücut üzerinde sakinleştirici ve hipnotik etkisi olan belirli hormon ve enzimler salgılanır. Dereotu yağı uykuyu tetikler. Yani uykusuzluğun önlenmesine yardımcı olur.

İshale İyi Gelir

Hazımsızlık ve mikropların faaliyetleri ishale neden olan iki sebeptir. Dereotunun sindirim özellikleri, gevşek dışkı yapma olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, uçucu yağlarında bulunan monoterpenler ve flavonoidler de mikropları ve bakterileri öldürerek ishali azaltmaya yardım eder.

Diyabeti Kontrol Eder

Dereotu diyabet hastalığında serum lipidleri ve insülin seviyelerindeki dalgalanmayı azaltmada faydalıdır. Bu, diyabetik durumların kontrol altına almanıza yardımcı olur. Bu sebep ile dereotu tüketmek, kan şekeri seviyenizi düşürmenin sağlıklı ve besleyici bir yoludur.

Dereotunun Faydaları

Şişkinliği Azaltır

Dereotu harika bir gaz gidericidir. Bu sayede, şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Gaz oluşumu sizi tok ve şişkin hissettirdiği için son derece rahatsız edici bir durumdur. Ayrıca iç organları sıkıştırmaya başlarsa ağrılı ve tehlikeli bir hal alabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Dereotu harika bir anti mikrobiyaldir. Bu madde, organlardaki enfeksiyonun aksine kesikleri ve açık yaralanmaları önlemeye yardımcı olur. Dereotunun bu özelliği, vücudun çeşitli enfeksiyonlarla savaşmasına, daha güçlü ve mikrobiyal bakteriler ile başa çıkabilen bir bağışıklık sistemi hazırlamasına yardımcı eder.

Kemik Sağlığı Açısından Faydalıdır

Dereotu, iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kemik erimesini ve kemik mineral yoğunluğunun azalmasını engeller. Kemiklerin büyümesine ve onarımına yardımcı olur. Belli bir yaştan sonra pek çok kişi osteoporoz adı verilen kemik dejeneratif bir hastalık yaşar. Dereotu, bu dejenerasyonu önlemek için harika bir gıdadır.

Hıçkırığı Durdurur

Hıçkırık, oldukça can sıkıcı bir durumdur. Bazen başlayınca durmak bilmez. Bunun arkasında yatan sebep, yemek borusunda art arda yukarı hareket etmeye çalışan hapsolmuş gazdır. Çoğu durumda bazı alerjiler, hiperaktivite, aşırı duyarlılık ve sinir bozukluğu nedeniyle de oluşur.

Sindirime İyi Gelir

Dereotu, yeme dürtüsünü artırmaya yardımcı olarak yemeğin tadını daha fazla çıkarmanızı sağlar. dereotu esansiyel yağları, sindirim sularının ve safranın salgılanmasını uyarır ve harekete geçirir. İçerisindeki uçucu yağlar bağırsaktaki peristaltik hareketi uyardığından dolayı, gıdanın bağırsaktaki geçişi dereotu ile kolaylaştırılır.

Dereotunun Faydaları

Dereotunun Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=SaItCUguN2A

https://www.youtube.com/watch?v=IuCExM4wmJs

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu