Sağlıklı Bir Cilde Kavuşmak İçin Günlük Hayatınızda Yapacağınız Değişiklikler

instagram takipçi hilesi

Ergenlik dönemlerimizde ve sonrasında başımıza bela olan ve uzun süre bizi uğraştıran sivilcelerimizden kurtulmak için denemediğimiz yöntem kalmadı değil mi? Haydi sivilcelerden kurtulduk diyelim, bu defa da izleri başımıza musallat oldu. Sivilceleri gidermenin bir yolunu bulsak bile deri altında kalan o kırmızı ve kahverengi lekeleri gidermek için zaman harcadık bu defa da. Ama merak etmeyin, şimdi sizinle hem sağlıklı yaşam hem de sağlıklı bir cilt için gerekli yaşamın 10 altın alışkanlığını paylaşacağız. 

Spora başlayın

Hem de hiç zaman kaybetmeden başlayın. Üstelik bunu yapmak için fitness salonlarına ya da yoga eğitmenlerine bir ton para bayılmanıza gerek yok. Bisiklet sürün, yürüyüşe çıkın, koşun, ip atlayın, evde kendiniz yapabileceğiniz aletsiz sporları deneyin. Şimdi her akıllı telefonda ücretsiz birçok fitness programları var, belki onları da deneyebilirsiniz. Bir süre sonra yaşamınızın kalitesinin arttığını ve daha sağlıklı bir bedene ve cilde kavuştuğunuzu göreceksiniz.

spor

Uyku düzeninize dikkat edin

Uyku düzeni ve yeterli uykuyu almak sağlıklı bir bedene kavuşmanın ve gün içindeki işlerimize odaklanmanın, başarılı olmanın temel taşıdır. Yeterli uykuyu almak, fazla uyumak anlamına gelmiyor. Gereğinden fazla uyuduğunuz zaman da bedeninizi yorgun hissedebilirsiniz. Uyku düzenine dikkat etmek hem gün içinde daha sağlıklı düşünmeye hem de bedeninizin ve cildinizin kendisini yenilemesine olanak tanır.

uyku

Sebze ağırlıklı beslenmeye çalışın

Hayvansal besinlerden uzak durmak ve sebze ağırlıklı beslenmek sizi yağ ağırlıklı beslenmeden uzak tutar. Hayvansal besinler tükettiğinizde farkında olmadan hayvansal yağı da birlikte tüketiyorsunuz demektir. Ayrıca hem kalp hem de beden sağlığınız için ciddi anlamda fark yaratacak olan sebze ağırlıklı beslenme cildinizin yenilenmesine yardımcı olur.

renk sebze

Gece yatmadan en az 2 saat önceden yeme işini bırakın

Diyet yapanların uyguladığı bu yöntem aslında bedenimizin her açıdan sağlıklı kalmasını sağlar. Hemen yatmadan önce yediğiniz her şey cildinizin bozulmasına neden olur.

Yağlı ve aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durun

Yağlı ve aşırı baharatlı yiyecekler cildinizde yoğun bir akne oluşumuna ve kalıcı izlere neden olmaktadır. Bu nedenle her şeyin kızartmasından uzak durmak ve yediğimiz yemeklerin yağsız ya da az yağlı olmasına özen göstermek gerekmektedir.

Her duyduğunuz şeyi cildiniz üzerinde denemeyin

İnternetten araştırdığınız ve cildinize iyi geleceğini düşündüğünüz her formül ve tarifi cildiniz üzerinde denemekten vazgeçin. Her cilt farklıdır ve ihtiyacı olan yöntem de farklıdır. Elma sirkesi başkasının cildine iyi gelirken sizde daha çok akne oluşmasına ve kalıcı izlere neden olabilir. Bedeninizi dinleyin ve neye ihtiyacı olduğunu kendiniz belirleyin. Mesela kuruluk hissediyorsanız nemlendirmeyi deneyin.

Kimyasal içerikli kremlerinizi çöpe atın

Cildinizdeki siyah noktaları temizledikten sonra ne işe yaradığını bilmediğiniz ya da bir sürü para döküp aldığınız kremleri lütfen cildinize sürmeyin. Cildinizi temizledikten sonra tonik kullanırsınız siyah nokta gözeneklerini azaltmış olursunuz. Aksi takdirde temizlediğiniz gözeneklerin içini bir sürü işe yaramaz kimyasalla doldurursunuz ve bu da yoğun akne oluşumuna ve deri altı iltihaplanmalarına yol açar.

krem

Aşırı güneşten cildinizi koruyun

Cildinizi güneşten korumak kalıcı lekelerden korunmanız anlamını taşır. Eğer cildinizde herhangi yara, akne, iltihaplanma varsa cildinizi güneşten koruyun, aksi halde bunlar cildinizde kalıcı lekelere neden olmaktadır. Sadece güneş değil eğer sürekli sarı ışığa maruz kalıyorsanız da güneşten koruyucu doğal içeriklere ihtiyacınız var demektir.

günes

Duşta yüzünüz için ayrı yıkama köpükleri kullanın

Duş jelleri ya da şampuanları lütfen cildiniz için kullanmayın. Cildiniz saç ve vücut için bu kimyasallara farklı tepkimeler verebilir. Yüzünüzde çeşitli tüylenme ya da akne oluşumuna sebep olabilirler. Bu nedenle doktorunuzun cilt tipinize göre önereceği bir yüz yıkama köpüğü kullanın.

Ve asla vazgeçmeyin

Evet, bu en önemli nokta sanırım bir şeyden sağlıklı sonuç alabilmek için. Bu maddelerden birini ya da birkaçını sadece 1 hafta deneyip ya da birkaç kere deneyip sonuç almayı beklemek hayal. Eğer bu alışkanlıkları günlük yaşamınızda düzenli hale getirirseniz o zaman yüzde yüz sağlıklı bir yaşama ve kusursuz bir cilde sahip olabilirsiniz. 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu