Tarih

Deniz Kızları Gerçek Mi?

instagram takipçi hilesi

‘Deniz Kızları Gerçek Mi?’ isimli yazımızda sizler ile birlikte deniz kızlarının tarihine bakıp gerçek olup olmadıklarını tespit edeceğiz. Bir deniz kızının belgelenmiş en ünlü gözlemi, 1493 tarihinde Afrika kıyılarında Kristof Kolomb tarafından yapılmıştır. Deniz kızları, diğer mistik yaratıkların yanı sıra popüler kültürde büyük bir rol oynar. Ama aslında bunlar gerçek mi yoksa geçmişte var mıydılar?

Deniz Kızları Gerçek Mi?

Uçsuz bucaksız okyanuslarda yaşayan bu doğal güzellikteki canlılar, yüzlerce yıldır kitaplarda, metinlerde ve filmlerde de var olmuştur. Bunun nedeni bir zamanlar dinozorlar gibi gerçek olmaları mı yoksa bizi yaratıcı tutan ve hayal gücümüzü besleyen rüya gibi bir yanılsama mı?

Deniz Kızları Gerçek Mi?

Deniz kızları nedir?

denizkizlari gercek 2

Deniz kızları, bir kadının vücudunun güzel bir balık kuyruğuna tutturulmuş üst kısmından oluşan güzel yaratıklardır ve yüzlerce yıldır metinlerde yer almaktadırlar. Avrupa, Asya ve Afrika’daki halk hikayelerinde bu mistik varlıklar hakkında yazılmıştır.

Deniz kızları efsanesi, Merfolk veya Merpeople masallarından gelmektedir. Merfolk, suda yaşayan insanlar olarak biliniyordu; deniz kızları ise bu mistik varlıkların kadın temsillerinin adıydı. Mermen ise erkek su sakinleriydi. Temsilleri folklor ve mitolojide göründüğü için gerçek olduklarına dair bir kanıt yoktur, fakat Merfolk’un var olması mümkündür, ancak bugün onları tasvir ettiğimiz şekilde değil.

Bir deniz kızını ne tanımlar?

denizkizlari gercek 3

Deniz kızları, denizin baştan çıkarıcı kötü yaratıklarından güzel, zarif kadınlara kadar dünyanın her yerinde çeşitli şekillerde temsil edilmiştir. Deniz kızları iki ışık ile temsil edilir. Birincisi, baştan çıkarıcı şarkıları ve çekici bakışları ile denizcileri denize çeken şeytani baştan çıkarıcılardır.

Diğeri ise deniz tanrıçası gibi güzel, zarif bir şekilde boyanmış veya tasvir edilmiş deniz kadınları olmalarıdır. Yalnız ve bir erkeğe veya ilişkiye ve insan olmaya hasret kaldıkları gösterilir. İyi ve kötü temsillerin bu tasvirleri zamanla uyarlandı ve Cermen Romantik şairleri ve romantik sonrası ressamlardan büyük ölçüde etkilendi. Yunan mitolojisinde sirenler olarak bilinirler ve denizcileri cezbeden tehlikeli yaratıklardı.

Bir deniz kızının ilk belgelenmesi ne zamandı?

denizkizlari gercek 4

Merfolk’un ilk belgelerinden biri, MÖ 4. yüzyılda yazılmış bir Çince metinden gelmektedir. Shanhaijing, efsanevi canavarlardan, dağlardan ve bölgenin büyük coğrafyasından bahseden klasik bir Çin metnidir. Çin’de  jiāorén” köpek balığı insanları anlamına gelir ve orta çağ metinlerinde hakkında geniş çapta yazılmıştır.

Deniz adamlarının belgelenmesi ilk defa MS 6.yüzyılın başlarında yazılan “Garip Şeylerin Kaydı” metninde yer almaktadır. Deniz kızları, MÖ 675-725 civarında yazılan Homer’s Odyssey‘de ortaya çıkar ve burada baştan çıkarıcı şarkı söylemeleri denizdeki adamların katilidir. Bu, denizcileri cezbeden cezbedici şarkılarını anlatan ilk edebi metindir, fakat bu şiirde yaralanmadan kaçmayı başarırlar.

Deniz kızları ayrıca MÖ 1000 civarında Asur‘da da görülür. Efsane, tanrıça Atargatis‘in sevgilisini öldürmekten utanarak göle atlayıp denizkızına dönüşmesini anlatır. Bir balığın tam şeklini alamamış, bunun yerine güzelliğinden dolayı bir deniz kızına dönüşmüştür. Yunan mitolojisinde tanrıça Derketo olarak bilinir.

İlk deniz kızı ne zaman görüldü?

denizkizlari gercek 8 324x405 1

Gerçek bir deniz kızının belgelenmiş en ünlü gözlemi Kristof Kolomb‘a aitti. Kolomb 9 Ocak 1493 tarihinde seyir defterine büyülü bir şeye tanık olduğunu ve daha önce böyle bir şeyi hiç görmediğini yazdı. Afrika kıyılarında Columbus, deniz yüzeyinin üzerinde yükselen üç tane deniz kızına tanık oldu.

Onları folklor masallarından çok farklı tanımladı. O kadar güzel ve büyülü değillerdi ama daha basit ve insan yüzleri ile balık gibiydiler. Yanıldığı ve aslında deniz ayısı veya uzaktan bakıldığında deniz kızları ile karıştırılabilecek diğer deniz canlılarını gördüğü iddia ediliyor.

Küçük Deniz Kızı kimdi?

denizkizlari gercek 6

Küçük Deniz Kızı, 1989 yılında Disney tarafından bir filme dönüştürüldükten sonra tarihin en ünlü deniz kızı hikayelerinden biridir. İlk olarak 1837 yılında Hans Christian Andersen tarafından yazılan hikaye, gerçek bir insan ruhu için okyanustaki hayatından vazgeçmeye razı olan yalnız bir deniz kızının hikayesini anlatıyordu.

Hikaye, trajik bir deniz kızı hikayesinin mutlu sonla biten bir hikayeye dönüştüğü ilk hikayelerden biriydi ve muhtemelen dünyadaki en ünlü deniz kızı masalıdır. Bu, baştan çıkarıcıların diğer birçok tasvirinin aksine, bir deniz kızının saf ve masum olduğunu gösteren ilk hikayelerden biriydi.

Hikayenin yazıldığı Danimarka‘nın Kopenhag şehrinde bir deniz kızı heykeli var ve turistlerin ziyaret etmesi için popüler bir anıttır.

denizkizlari gercek 7 298x405 1

Sonuç olarak; deniz kızlarının büyüsünün nesilden nesile aktarılmaya devam edeceğine hiç şüphe yok. Ancak varlıkları bilinmiyor ve belki de onları tanımlayan gözlemler veya metinler olabileceğini öne sürüyor, fakat var olduklarını öne sürmek için sağlam bir kanıt değil.

Başka bir teori, Merfolk’un folklor boyunca var olabileceğidir, fakat deniz kenarında yaşadıkları için yarı balık yarı insan bir yaratığa benzedikleri anlamına da gelmez. Açıklamalar, yıllar sonra efsanevi bir yaratığı tasvir etmek için yorumlanmış olabilir. Deniz kızları halk bilimi masallarında yaşamalarına rağmen gerçek hayatta var olduklarını gösterecek kadar güçlü kanıtlar yoktur.

Deniz Kızları Gerçek Mi ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu