Tarih

Tarihin En Acımasız Viking Kralı: Ivar Ragnarsson

instagram takipçi hilesi

Vikingler‘in tarihi oldukça uzundur ve kendi tarihinde en güçlü barbar halklardan biridir. 8 ve 11. yüzyıllar arasında kuzeybatı Avrupa’da bir çok yeri fethetmişlerdir. Hayatlarının büyük bir kısmı denizde geçmiştir. İskandinavyalı korsanlar olarak da bilinen Vikingler kaba ve medeniyetten uzak bir kavim olarak bilinirler.

Göçebe ve savaşçı olarak bilinen bu kavimde Vikingler’in barbar olmasından kaynaklı olarak yazı geleneği de yoktur. Bu sebeple tarihlerini araştırmak oldukça güç olmuştur. Vikingler’in başta gelen isimlerinden Ragnar Lothbrok‘un oğlu Ivar Ragnarsson ise tarihin en acımasız Viking’i olarak tarihe geçmiştir. Kemiksiz Ivan olarak da bilinen Ivan Ragnarsson Kimdir?

Tarihin En Acımasız Viking Kralı: Ivar Ragnarsson

Vikinglerin altın çağı MS 700’lü yıllarda başlamıştır. Avrupa’ya düzenlenmiş oldukları seferler sayesinde büyük başarılar ile Viking tarihine geçmişlerdir. Kemiksiz Ivar bu seferlerde oldukça başarılı sonuçlar elde etmiştir. Viking komutanı olarak bilinen Ivan Ragnarsson‘un 9. yüzyılda İngiliz kıyılarında karaya çıkan Vikingler arasında olduğu da biliniyor.

Ivar dünyaya gelmeden önce Ragnar’ın ikinci eşi olan Aslaug, Ragnar’a kendisiyle birlikte olmak için 3 gün beklemesi gerektiğini yoksa çocuklarının engelli doğacağını söylüyor. Fakat Ragnar bunlara kulak asmayarak Aslaug ile zorla birlikte oluyor. Bu birliktelikten dünyaya gelen Kemiksiz Ivar, Aslaug’un dediği gibi engelli olarak dünyaya geliyor.

tarihin en acimasiz viking krali ivar ragnarsson5

Ivar’ın lakabının Kemiksiz olmasının sebebi, Ivar’ın tek başına ayakta duracak güce sahip olamamasıdır. Doğduğunda aslında öldürülmesi gereken Ivar, babası Ragnar Lathbrok tarafından hayata devam etmesini sağlamıştır. Öldürülmemesinin tek sebebi Ragnar’ın oğlu olması diyebiliriz aslında. Savaş alanında fazla etkisi olmadığı düşünülse de düşmanlarını zekasıyla yenebilecek çevikliğe sahipti.

Hayatı boyunca kardeşleri tarafından ezilmiş olsa da savaşlara her zaman hazırlıklı olan Ivar, babasının ölümünün ardından Vikingler’in başına geçiyor. Acımasızlığının sebebi ise başa geçtikten sonra daha net anlaşılıyor.

tarihin en acimasiz viking krali ivar ragnarsson2

Babası Ragnar Lathbrok‘u öldüren İngiliz Krallığına savaşa giderler. Burada Ivan’ın zekası ile düşmanları alt etmeyi başarıp, babasının öldürüldüğü şekilde İngiliz kralını da öldürürler. Kardeşleri tarafından da saygınlık kazanan Ivar, halkında güvenini kazanır. İngiliz kralını ”Kan Kartalı” adını verdikleri göğüs kafesini arka tarafından kesip, akciğerlerini kanat gibi görünecek şekilde dışarı çıkarıp, sırtına koyarak öldürme taktiğini yapmışlardır. Daha sonrasında acının artması için ise yaralara tuz serpilmiştir.

Kemiksiz Ivar‘ın acımasızlığının konuşulduğu tarihte, ”Kan Kartalı” yapma fikri de ondan çıkmıştır. Ivar kendisine ait bir ordu toparlayıp, MS 865 yılında Britanya Adaları’na çıkmıştır. Burada Northumbria ile savaş yapıp Kral Ella’yı da alt etmiştir. Kral Ella’yı da acımasız şekilde öldürdükten sonra İngiltere’yi de ele geçirmek isteyen Ivar, Dublin’den Wssex’e kadar İngiltere’yi feth eder. Burada büyük baskılar kurmuşlardır. Hatta Ivar öldükten sonra bile bu baskılar uzun süre devam etmiştir.

tarihin en acimasiz viking krali ivar ragnarsson4

Ivar Ragnarsson MS 873 yılında nedensiz bir şekilde ölmüştür. Bunu Ivar’ın rahatsızlığına yoruyorlar diyebiliriz. Ivar hakkında diğer bilgilerden biri ise onun cehenneme gönderilmiş bir pagan olduğu ve insanüstü güçlere sahip bir tanrı olduğuna da inanılıyor. Günümüzde popüler olan ve izlenen dizilerden olan Viking dizisinde ise Ivar Ragnarsson karakterini Alex Høgh Andersen canlandırmaktadır.

Ivar Ragnarsson İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu