HastalıklarTarih

İspanyol Gribi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Dünya tarihinin en ölümcül salgını olan 1918 İspanyol gribi salgını, dünya nüfusunun üçte birine yaklaşık 500 milyon insana bulaştı. Yaklaşık 50 milyon insanın ölümüne sebep oldu. 1918 gribi ilk olarak hızla dünyaya yayılmadan önce Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Asya‘nın bazı bölgelerinde ortaya çıktı.

O zamanlar, bu katil grip salgınını tedavi etmek için etkili bir ilaç ya da aşı yoktu. Vatandaşlara maske takmaları emredildi. Okullar, tiyatrolar ve işletmeler kapatıldı. Cesetler morglarda üst üstte yığıldı. İspanyol gribinde kayıtlara göre sadece İstanbul‘da 6403 kişi yaşamını yitirmiştir.

Hastalığın adının İspanyol gribi olması salgının İspanya’dan başladığı anlamına gelmemektedir. İlk nereden çıktığı bilinmemekle beraber Çin, ABD, İngiltere ya da Fransa‘dan çıktığı tahmin edilmektedir.

ispanyol gribi 1

İspanyol Gribi Belirtileri Nelerdir?

İspanyol gribi salgınının ilk dalgası ilkbaharda meydana geldi ve ilk başta hafifti. Vücutta titremeler, ani ateş ve yorgunluk gibi tipik grip belirtileri gösteren hastalar, genellikle birkaç gün sonra iyileşti. Bilinen ölüm sayısı düşüktü.

Bununla birlikte, aynı yılın sonbaharında ikinci, oldukça bulaşıcı bir grip dalgası daha geldi. İnsanlar belirtiler geliştikten bir kaç saat ya da gün içinde öldü. Derileri maviye döndü ve akciğerleri boğulmalarına neden olan sıvı ile doldu.

ispanyol gribi 2

İspanyol Gribinin Nedenleri Nelerdir?

Dünya üzerinde büyük bir pandemiye neden olan grip salgınının nereden geldiği bilinmemektedir. İspanyol gribi ilk olarak Avrupa, Amerika ve Asya bölgelerinde gözlemlendi. Daha sonra birkaç ay içinde dünyanın hemen hemen her bölgesine yayıldı.

1918 gribinin tek bir yerde izole edilmemesine rağmen, İspanya hastalıktan çok etkilendiği ve diğer Avrupa ülkelerini etkileyen savaş haberleri kesintilerine maruz kalmadığı için dünya çapında İspanyol gribi olarak biliniyordu. İspanya kralı Alfonso XIII‘in bile grip olduğu anlaşıldı.

1918 gribinin alışılmadık bir yönü, daha önce sağlıklı olan birçok genç insanı, bir grup I. Dünya Savaşı askerleri de dahil olmak üzere bu tip bulaşıcı hastalıklara normal olarak dirençli bir gruba çarpmasıydı.

Aslında, İspanyol gribinden savaş sırasında savaşta öldürüldüğünden daha fazla asker ölmüştür. Orduların  %40‘ına grip bulaştı. Orduların yüzde 36‘sı hastalandı ve kalabalık gemilerde ve trenlerde dünyayı dolaşan birlikler katil virüsün yayılmasına yardımcı oldu.

İspanyol gribine atfedilen ölüm oranının dünya çapında 20 milyon ila 50 milyon arasında vefat eden insan olduğu tahmin edilse de, diğer tahminler dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 3’ü civarında 100 milyon vefat eden insan kadar yüksektir. Pek çok yerde tıbbi kayıt tutma eksikliği nedeniyle kesin sayıları bilmek maalesef ki imkansızdır.

ispanyol gribi 3

İspanyol Gribi ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu