Bilim ve KeşifTarihYabancı Erkek Ünlüler

Kristof Kolomb Kimdir?

instagram takipçi hilesi

kristof kolomb 2
Tam adı: Kristofer Kolombus / Kristof Kolomb
Doğum tarihi: 31 Ekim 1451
Ölüm tarihi: 20 Mayıs 1506
Doğum yeri: Cenova, Ceneviz Cumhuriyeti Ölüm Yeri: Valladolid, Kastilya Krallığı
Ailesi: Domenica Kolomb, Susanna Fontanarossa
Eşi: Filipa Moniz Perestrelo (e. 1479-1485)
Çocuk (ları): Diego Kolomb, Ferdinand Kolomb
Mesleği: Kaşif, Kaptan
Aktif Yılları: 1473 – 1506 yılları arasında

youtube-chanel

Hakkında

Kristof Kolomb kimdir? Kristof Kolomb, 31 Ekim 1451 doğumlu İtalyan kaşif ve kaptandır. Tam adı Christopher Columbus’tur. Hayatının ilk dönemlerine dair hiçbir zaman net bilgiler olmasada tarihçiler tarafından Cenova’da doğduğu ve o bölgenin dilini konuştuğu bilinmektedir. Genç yaşlardan itibaren denizlere açılan Kolomb, kaptanlık yaparak dünya tarihine geçecek keşifleriyle adını duyurmuştur.

1473 yılında Kolomb, Cenova’da Centurione, Di Negro ve Spinola aileleri için iş acentesi olarak çalışmaya  çıraklık yapmaya başlamıştır.1476’da Cenova’da Kuzey Avrupa’ya değerli yükleri taşımak için gönderilen bir konvoyda yer almıştır. İngiltere’ye giden Kolomb burada Bristol ve İrlanda’nın Galway’lerinde demirlemiştir.

Daha sonra Kolomb, 1477’den 1485 yılına kadar Lizbon’da yaşamıştır. Orada Porto Santo’nun valisinin kızı olan asilzade Filipa Moniz Perestrelo ile evlenmiştir. Bu seyahatleri sırasında eşi Filipa’nın öldüğü bilinmektedir. Bunun üzerine Portekiz’e geri dönerek oğlunu ve mal varlığını alıp 1485’te İspanya’ya yerleşmiştir.

İlginizi çekebilir: Dünya Tarihini Yön Veren 8 Antik Ticaret Yolu

Ardından Kastilyalı Beatriz Enriquez de Arana‘yla tanışmıştır, 1488 yılında ikinci çocuğu Fernando (Ferdinand) Kolomb dünyaya geldi.  Ancak iş için onları İspanya’da bırakarak denizlere dönmüştür. Kolomb kendisini coğrafya, astronomi ve tarih alanlarında her türlü geliştirmeye çalışmıştır.

Baharat yollarındaki ticaretten kâr elde etmeyi umarak batıya doğru açılmış ve Hindistan’a gitme planları yapmıştır. Bu seferine 1492’de Kastilya Krallığının adına 3 gemi yola koyularak başlamıştır. 2 aylık bir yolcuğun ardından karşısına bir kara parçası çıkar ve Hindistan’a gittiğini düşünen Kolomb aslında ilk kez Amerika kıtasına çıkmış olur. 12 Ekim tarihinde karaya çıktığı gün hala Colombus Günü olarak kutlanır. Bu yeni kara parçasına yeni dünya adını veren Kolomb, oradaki yerlileri şahit olarak yanına alır ve Kastilya’ya geri dönerek bu olayı Avrupa’ya yayar.

İlginizi çekebilir: Deniz Kızları Gerçek Mi?

Kristof Kolomb’un Amerika’da ilk Bahamalar’ında karaya çıktığı bilinmektedir. Ardında yeni dünya dedikleri Amerika’ya 3 sefer daha yaparak Güney Amerika’nın kuzey sahillerini ve Orta Amerika’yı keşfederler. Kolomb’un yaptığı bu seferler sonucundaki keşifleri, keşif ve Fetih çağını başlatmıştır.

Kolomb, 20 Mayıs 1506 tarihinde Kastilya Krallığı’nda ölmüştür. Mezarı ise Endülüs’te Sevilla Katedrali’ndedir.

Kristof Kolomb Keşfettiği Yerler

  1. 1492 Amerika, San Salvador
  2. 1492 Haiti
  3. 1502 Orta Amerika

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu