Astroloji ve BurçlarMental Sağlık

Çakra Nedir, 7 Ana Çakra Nerede Bulunur?

instagram takipçi hilesi

Çakra, insan bedeninde bulunan enerjinin, akışını hızlandırmaya ve açmaya yardımcı olur. İnsan ruh ve zihni, bir bedende bütündür. Bunu keşfederek çakralar için çalışmalar yapmak doğru olacaktır. Bedenin dinlendirildiği kadar zihinde dinlendirilmelidir. İnsan kendi içinde bulunan enerjiyi keşfetmeye, kendini keşfetmeye ve içindeki enerjiyi dinlemeye fırsat tanımalıdır.

Çakra Nedir?

Çakra Nedir, 7 Ana Çakra Nerede Bulunur?

Çakra kelime anlamı olarak dönüş veya tekerlek anlamındadır. Özellikle Hindistan’da ve Hindu geleneklerinde yer alan çakra kavramı, insanlarda bulunan enerji merkezlerinin sürekli olarak dönmesi ve insanın isterse enerji alanlarını kendinin oluşturabileceği anlamını taşır. Çakra kavramının kökü, milattan öncelere kadar dayanır. Özellikle Doğu felsefesinde sıklıkla kullanır. İnsan vücudunda bulunan her çakra, merkez olarak adlandırılır.

Çakralar bedende ve iç organlarda, sinir yerlerine karşılık gelir. Bu anlamda baya etkili olduğu da konuşulur. Çakralar arasındaki akış insanda, psikolojik ve fizyolojik anlamda denge sağlatır.

7 Ana Çakra Nerede Bulunur?

cakra nedir 7 ana cakra nerede bulunur2 1536x724 1

Omurga üzerinde belirli noktalarda bulunurlar. İnsan bedeninde de 7 temel çakra merkezi bulunur. Bulunan 7 farklı çakra merkezi, farklı renkleri temsil eder. Bu renkler ise gökkuşağında bulunan renklerdir.

Kök Çakra

Kök Çakra ilk çakra olarak bilinir. Elementi toprakken, rengi kırmızıdır. Diğer tüm çakralar için destek sistemi olarak bilinir. Yaşam içerisinde genelle bollukla ilişkilendirilir. Kök çakraları dengede olduğu zaman yaşam daha uyumlu hale gelir. Güven duygusu, hayatta kalma isteği, temel ihtiyaçlar, duyarlılık, bolluk ve istikrar gibi kavramları benimser.

Kök çakra, omurgaların en altında bacakların arasında bulunur. Yedi ana çakraların en temelini olan kök çakra, diğer çakralarla da enerji akışını sağlar. Muladhara olarak da bilinir. Taşları yakut, mercan veya kırmızı akiktir.

Sakral Çakra

Gökkuşağı renklerinden turuncu renge sahip olan bu çakranın, elementi sudur. İkinci sırada bulunan sakral çakra aynı zamanda cinsel çakra olarak da bilinebilir. Cinsel enerjilerin merkezi ve cinsel yaratıcılık kavramlarıyla iç içedir. Zihinsel yaratıcılık, temel ihtiyaçlar, duygusal ihtiyaçlar ve üreme kavramlarını benimser.

Sakral çakra, cinsel organın hemen üstündedir. Swadhisthana olarak da bilinir. Taşları turuncu akik veya ay taşıdır.

cakra nedir 7 ana cakra nerede bulunur6 768x768 1

Solar Pleksus Çakra

Güneşe benzetilen solar pleksus çakra modelinin rengi sarıdır. Elementi de ateştir. Güneş sinir ağı olarak da bilinir. Özgüven, özsaygı, sindirim sistemini geliştirme, ruhsal gelişim gibi kavramları destekler. İçgüdüsel duygularla iç içedir.  Üçüncü sırada yer alan bu çakra modelinde kök çakra ve sakral çakrasını dengelemek önemlidir. Beden ve ruh ilişkisini eşdeğer tutarak, hayatta tutmaya çalışır.

Solar Pleksus Çakra, göğüs kemiği ile göbek deliği arasında yer alır. Manipura olarak da bilinir. Taşları sarı renkli taşlar, topaz veya kaplan gözüdür.

Kalp Çakrası

Kalp Çakrasının elementi havadır. Rengi ise yeşildir. Vücutta bulunan üst çakralarla mutlaka bağlantı içindedir. Aynı zamanda diğer çakralarla da bağlantı kurar. Bağışlama, sevgi, bağlanma, aşk ve şefkat gibi düşünceleri benimser ve temsil eder. Evrende diğer insanlarla bütünlük sağladığımızı ve onları severek yaşamamız gerektiğini benimseyen çakra modelidir. Dış dünyamıza sevgi yayarken aynı zamanda kendimizi de sevmeli ve saymalıyız.

Kalp Çakrası göğüsün tam ortasında bulunur. Anahata olarak da bilinir. Taşları yeşim ve zümrüttür.

Boğaz Çakrası

Boğaz çakrası beşinci ve temel olan çakralardandır. Rengi gök mavisidir. Ruhsal varlığımızla ve kişiliğimizde iletişim kurmamız konusunda yardımcı olur. Temel olarak iletişim merkezini temsil eden boğaz çakrası, dinleme, anlama ve ifade edebilme yeteneklerini temsil eder.

Boğaz çakrası, boyun bölgesinde bulunur. Vishuddha olarak da bilinir. Taşları akuamarin taşı veya turkuaz taşıdır.

cakra nedir 7 ana cakra nerede bulunur1

Üçüncü Göz Çakrası

Üçüncü göz çakrası farklı açılardan bakabilme yeteneğini, hayal gücünü ve sezgileri kuvvetlendirir. Rengi çivit mavidir. Bilgelik ve iç bilgelik konularına değinir. Vücuttaki beş duyu için netlik getirir.

Üçüncü göz çakrası iki kaşın tam ortasında bulunur. Aynı zamanda Ajna olarak da bilinir. Taşları lapis veya safirdir.

Tepe Çakra

Tepe Çakra aynı zamanda taş çakrası olarak da bilinir. Rengi mordur. Aydınlanma, edebi benlik ve bilinç kavramlarıyla iç içedir Başkalarına olan bağlılığınız ile birlikte kendinize olan bağlılığınız ile ilgilidir. Sonuncu çakradır.

Tepe Çakra başın en tepesinde yer alır. Sahasrara olarak da bilinir. Taşları ametisttir.

7 Ana Çakra Nasıl Açılır?

cakra nedir 7 ana cakra nerede bulunur5 1536x864 1

Vücut içerisinde bulunan çakraların, akış sistemi kan dolaşımı ile aynı durumdadır. Sağlıklı bir vücuda sahip iseniz kan dolaşımınızda aynı şekilde sağlıklı ilerler. Çakralar içinde aynı durum söz konusudur. Enerji akışında tıkanıklıklar yaşanabilir. Bunlar açmak için yogameditasyon ve nefes egzersizleri yapabilirsiniz.

  1. Rahat bir yere, rahat bir pozisyonda uzanabilir veya bağdaş kurabilirsiniz.
  2. Öncelikle hangi çakranızı açmak istediğinize karar vermelisiniz. Kararı verdikten sonra bölgeye konsantre olup, bölgenin çakra rengini gözünüzün önüne getirin.
  3. Nefesinizle birlikte açmak istediğiniz çakra bölgesine yoğunlaşın. Çakranın bulunduğu bölgedeki kasları yavaş yavaş kasıp, gevşetin.
  4. Ağızdan alıp verdiğiniz nefesi daha derinleştirin. Aynı zamanda nefes alırken pozitif enerjiyi aldığınızı, nefes verirken de negatif enerjiyi dışarıya attığınızı düşünmelisiniz.

Çakra açma işlemi yapmadan önce çakra taşlarını etrafınıza yerleştirin. Aromatik kokuları etrafınıza yerleştirin. Aynı zaman açmak istediğiniz çakranın renginde kıyafetlerde giyebilirsiniz.

Çakra İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu