Egzersiz ve Fitness

Nefes Egzersizi ile Stresten Kurtulun!

instagram takipçi hilesi

Son yıllarda üzerinde daha sık durulan bir konu olan nefes egzersizi, bedensel ve ruhsal açıdan kişiye büyük bir rahatlama sağlar. Aynı zamanda uzmanların görüşüne göre doğru bir şekilde uygulanan nefes egzersizleri, çeşitli hastalıkların tedavisinde fazladan bir iyileştirici görevi de görür. Spor yaparken, meditasyon sırasında veya psikolojik danışmanlık hizmeti veren yerlerde uygulanan bu yöntemin elbette bir uzman tarafından yardım alınarak uygulanması oldukça önemlidir. Bununla birlikte, bazı temel nefes yöntemlerle de stresden büyük oranda kurtulmanız mümkün.

Doğru Nefes Alış Verişi Oksijen Seviyesini Belirler

Nefes terapilerinde temel odak noktası, nefesin burundan alınıp ağız yoluyla verilmesidir. Böylece nefes alış verişi arasındaki geçiş daha fazla genişler ve oksijen alımı artar. Bu şekilde uygulanan nefes egzersizi, günlük hayatta çoğu kişi tarafından uygulanmaz. Dolayısıyla aslında birçok kişi nefesini doğru bir şekilde kullanamaz ve hatta farkında bile olmadan stres seviyesi arttıkça nefesini kısa aralıklarla tutabilir. Sonuç olarak oksijen alımı azalır, bedensel fonksiyonlar işlevini tam olarak yerine getiremez ve stres seviyesi artar.

hd nehir kur 205828GD

Nefes Egzersizinin Amaçları

Nefes egzersizi birçok amaç için uygulanabilir. Gevşemek, odaklanmak, dengede durmak, doğumu kolaylaştırmak    ve özellikle güne başlangıç anında belli bir enerji seviyesine gelmek bu amaçlar arasında yer alır. Ayrıca insanların gün içerisindeki yaşadıklarıyla ve fiziksel özellikleriyle bağlantılı olarak ihtiyaç duyduğu nefes yöntemi de değişiklik gösterir. Dolayısıyla temel egzersizler dışında kalan ve profesyonel destek gerektiren ileri düzey nefes egzersizleri uzmanlar eşliğinde yapılmalıdır.

yoga 1 e1481633925528

Nefes Egzersizi Teknikleri

Aralıksız nefes alışverişinde bulunan kişiler, duygularını daha kolay ortaya çıkarırlar. Belli bir teknikle uygulanan bu yöntem, özellikle psikolojik problemleriyle boğuşan fakat bunu dışarıya yansıtamadığı için için de büyüten kişiler üzerinde uygulanır. Ayrıca günlük stresten arınmak ve hatta doğum travmasının atlatılmasını sağlayarak kişiyi rahatlatmak için de uygulanan nefes egzersizi teknikleri vardır.

shutterstock 427789492 0

Nefes egzersizi kişiye yalnızca bedensel ve ruhsal bir rahatlama sağlamak kalmaz. Günlük yaşamı da oldukça etkiler. Çünkü doğru egzersizleri düzenli olarak uygulayan bir kişinin stres seviyesi oldukça azalır ve bu da dış çevre ile daha başarılı ilişkiler kurmasını sağlar. Sonuç olarak nefes egzersizi her insanın ihtiyaç duyduğu ve mutlaka üzerinde durulması gereken bir konudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu