Egzersiz ve Fitness

Yoga Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

yoga nedir nasıl yapılır

Günümüz yaşam şartlarında hem ruhsal hem de fiziksel açıdan sağlıklı ve rahat bir yaşam sürmek oldukça zordur. Çevremizde bizi mutsuz edecek birçok faktör vardır.

İş yaşamındaki huzursuzluklar (ofis içi rekabet, işveren baskısı vb.), trafik problemleri, çevre kirliği, gürültü kirliği, çocuklarımızı güvenli bir ortamda büyütme kaygısı… Bütün bunlar ruhsal ve fiziksel açıdan çökmemize neden olur.

yoga ve meditasyon hareketleri

Bu çöküntüleri atlatmak için birçok farklı yola başvururuz. Sigara, alkol gibi alışkanlıklar edinebilir ya da kendimizi uykuya verebiliriz. Bu gibi durumlar bizi daha fazla yıpratmaktan öteye götürmez. Peki insan hayatındaki olumsuzluklardan kurtulmak için yapmalı ? Nasıl bir yol izlenmeli? İşte tam da bu noktada yoga en güncel ve popüler seçenek olarak karşımıza çıkar.

Yoga Nedir?

yogayla kendinizi keşfedin

Yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişi olan yoganın Hindistan ve Pakistan’da ortaya çıktığı biliniyor. Bir yaşam felsefesi olan yoga, insan beynini huzur ve mutluluğa kavuşturmak ve sağlıklı bir bedene sahip olmak amacıyla yapılır. Meditasyonun en etkili ve kolay yöntemlerinden biridir. Bedeni, ruhu ve zihni eğiten, insanın kendini tanımasını sağlayan en önemli kişisel gelişim metodudur. Kişi yogadaki duruşlar ve nefes teknikleriyle hem zihnini hem bedenini dinlendirir. Aynı zamanda ruhunu yeniden keşfeder.

temel yoga hareketleri

Yoga yapan kişiler, stresle başa çıkmayı öğrenir aynı zamanda streslerini azaltırlar. Hamile bayanlarda doğru duruş ve nefes alma tekniklerini öğretmesi açısından faydalıdır. Doğum korkusuna neden olan stresi yok eder ve kasların gevşemesine yardımcı olur.

Yoga, bedenimizin sağlıklı ve zinde kalması açısından da oldukça önemlidir. Yogadaki çeşitli duruş teknikleri ile iç organlarımız ve salgı bezlerine masaj yapmış oluruz. Ayrıca çakralarımızın da düzenli çalışmasını sağlarız. Bir dakikadan başlayarak beş dakikaya kadar hareketsiz bekleyerek kas sistemimizi güçlendirir, iskelet sistemini düzeltir ve sinir sistemimizi gevşetiriz.

Yoga Nasıl Yapılır?

yoga hareketleri

Yogaya başlamadan önce ilk olarak doğru duruş ve doğru nefes tekniklerini öğrenmek gerekir. Nefes kesinlikle tutulmamalı ve burundan nefes alıp verilmelidir. Yüz kasları, gözler ve kulaklar gerilmemelidir. Vücudumuz doğru pozisyonda olmalıdır. Yanlış oturuşlar doğru nefes alıp vermemizi engeller. Hareketler esnasında bedeniniz aktif zihniniz ise pasif olmalıdır.

yoga hareketleri 1

Bir merkezde uzman eşliğinde yoga yapmaya başlamak en sağlıklı ve doğru olanıdır. Daha sonrasında evde kendiniz uygulayabilirsiniz. Fakat yine de ilk etapta kendiniz yapmak isterseniz bu konuda hazırlanmış çeşitli görsel ve videolardan faydalanabilirsiniz. Öncelikle duruş ve hareketleri öğrenmekle başlayabilirsiniz. Çocuk duruşu, yunus duruşu ve köprü hareketi en kolay hareketler arasındadır. Hareketsiz durmak ve konsantrasyonu sağlamak ise meditasyonun en temel hareketlerinden biridir.

Yoga yapmaya rahat kıyafetlerle başlamalı, kendinizi fazla yormamalısınız. Faydasını görebilmek içinse belli bir plan ve program dahilinde hareket etmelisiniz.

Yoganın Faydaları Nelerdir?

yoganın vücudumuza faydaları nelerdir

  • Yoganın en temel faydası zihnimizi huzura kavuşturmasıdır.
  • Yoga vücudumuzu dinlendirerek, zihnimizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır.
  • Yoga kas sistemimizi güçlendirir, duruşumuzu iyileştirir ve fiziksel sorunlarımızı gidermemize yardımcı olur.
  • Metabolizmamızı hızlandırır, sindirim ve boşaltım sistemimizi, iç salgı bezlerimizi daha aktif hale getirir.
  • Enerjimizi, gücümüzü, sabrımızı, dayanma sınırımızı arttırır.
  • Doğru nefes teknikleriyle kalp ritminizi düzenler.
  • Zihninizi yeniden keşfetmenizi sağlar.
  • Vücudunuza esneklik ve kıvraklık kazandırır.

Kaynak
degisimehazirimyogaevimbilgiustam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu