Tarih

Milat Nedir, Milat Ne İle Başlar, Milattan Önce ve Sonrası Ne Anlama Gelir?

instagram takipçi hilesi

Milat nedir, Milat kelimesi Arapça kökenlidir. Aynı zamanda doğum anlamına da gelmektedir. Milat İsa’nın doğduğu gün olarak kabul edilir. Tarihte İsa’nın doğumuna dair net bir bilgi yoktur fakat miladi takvime göre 1 Ocak tarihi olarak kabul edilir.

milat nedir

Miladi takvime, güneş yılı esas alınarak hazırlanmıştır. Roma uygarlığı tarafından ise son şekilleri verilmiştir. Bizlerde miladi takvimi kullanmaktayız. Miladi takvimi kullanan devletler olarak her zaman tek sistem üzerinden uzlaşmalar sağlanmıştır. Her takvimin başlangıcı bulunmaktadır. Miladi takvimde olduğu gibi hepsinde başlangıç noktaları bulunmaktadır. Örneğin; Hicri Takvimde Hz. Muhammed’in, Medine’ye göçü ile başlamıştır. Hz.Muhammed’in, Mediye’ye göç etmesi hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilir.

İlginizi çekebilir: Hicri yıl ve miladi yıl nasıl hesaplanır?

Tüm bilim dallarında genelde kısaltmalar bulunmaktadır. Aynı şekilde tarih biliminde de kısaltmalar fazladır. Milat kavramı içinde kısaltmalar bulunmaktadır. Bu kısaltmalarda genelde fazlasıyla kullanılan kavramlardan ikisi de Milattan Önce (MÖ) ve Milattan Sonra (MS) kavramlarıdır. Milat genelde ülkelerin ve toplumların genel olarak yaşadığı ve büyük olarak nitelendirebilecekleri tarihi olaylardır.

milat nedir milat ne ile baslar milattan once ve sonrasi ne anlama gelir3

Tarihi olayların kronolojik sıralamaları vardır. Tarih Öncesi Çağlar ve Tarihi Çağlar olarak değerlendirilebilir.

Tarih Öncesi Çağlar;

 • Paleolitik Çağ, Mezolitik Çağ,Neolitik Çağ ve Maden Çağı

Tarihi Çağlar;

 • İlk Çağ, Orta Çağ Yeni Çağ, Yakın Çağ

Tarih Öncesi Çağlar ve Tarihi Çağlar ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Milat Nasıl Başlamıştır?

Milat, İsa’nın doğumu ile başlamıştır. Bu tarihten öncesine milattan önce, bu tarihten sonrasına ise milattan sonra denir. Bununla birlikte İsa’dan önce, İsa’dan sonra kavramları da kullanıldığı olmuştur.

milat nedir milat ne ile baslar milattan once ve sonrasi ne anlama gelir5 780x262 1

 • Miladi takvimin başlangıcı olan ve sıfır noktasından önceki tarihler için Milattan Önce (MÖ) kavramı kullanılır.
 • Miladi takvimin başlangıcından sonra olan tarihlere ise Milattan Sonra (MS) kavramı kullanılır.

Takvimde başlangıç öncesi dönemlere Milattan Önce (MÖ) kullanılır. Örneğin;  MÖ. 85, MÖ.1485, MÖ.1079 gibi..

Milattan sonraki tarihler için ise herhangi bir ek eklenmez. Başına Milattan Sonra (MS) eklemeden direkt olarak tarih yazılır. Örneğin; 587, 2487, 1487 gibi..

Milattan Önce ve Sonrası Ne Anlama Gelir?

Milattan Hz. İsa’nın doğumu 0 olarak kabul edilmiştir. Yani 0’dan öncesi ve sonrası olarak değerlendirilebilir. Milattan öncesine 0 öncesi, milattan sonrası 0 sonrası değerlendirilir. 0’dan önceki yıllarda milattan önce denildiği gibi 0’dan sonrasında milattan sonrası denilir. Fakat şöyle bir durum vardır ki, milattan öncesinde geçmişe gidildiğine rakam değerleri büyür. Fakat milattan sonrası için geleceğe gittikçe rakamlar büyür.

milat nedir milat ne ile baslar milattan once ve sonrasi ne anlama gelir2

Daha detaylı anlatmak gerekirse;

Milattan Önce (MÖ)

 • 1. YÜZYIL

Birinci Yüzyılın İlk Yarısı

 • Birinci Çeyrek (99-75 arası)
 • İkinci Çeyrek (74-50 arası)

Birinci Yüzyılın İkinci Yarısı

 • Üçüncü Çeyrek (49-25 arası)
 • Dördüncü Çeyrek (24-0 arası)

Milattan Sonra (MS)

 • 1. YÜZYIL

Birinci Yüzyılın İlk Yarısı

 • Birinci Çeyrek (0-24 arası)
 • İkinci Çeyrek (25-49 arası)

Birinci Yüzyılın İkinci Yarısı

 • Üçüncü Çeyrek 50-74 arası)
 • Dördüncü Çeyrek (75-99 arası)

Miladi Takvim Ne Zaman Kabul Edilmiştir?

Miladın oluşumu Hz. İsa’nın doğduğu gün olarak belirlenir fakat bu genelde Hristiyanlara göre bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Milattan önceki dönem Antik Çağ olarak bilinmektedir. Bu dönemdeki en güçlü devlet ise Roma İmparatorluğu’dur. Şuan ülkemizde kullanmış olduğumuz Miladi Takvimde de Hz.İsa’nın doğumu göz önüne alınarak hazırlanmış şekilde kullanılmaktadır.

milat nedir milat ne ile baslar milattan once ve sonrasi ne anlama gelir1

Milattan Önce ve Sonra Hz. İsa’nın doğum tarihi baz alınarak belirlenmiştir. Şu an ülkemizde de kullanılmakta olan Miladi Takvim de Hz. İsa’nın doğumu göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu dönemi öncesinde Hicri Takvim kullanılmıştır. Sonrasında ise Rumi takvim kullanılmıştır. 29 Ekim 1923 tarihinde ise yani Cumhuriyetin ilanından sonra kanun çıkmıştır. Kanunun adı “Takvimde Tarih Mebdeinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun”dur. Bununla birlikte “Günün 24 Saate Taksimi Hakkında Kanun” yasası da çıkmıştır. Miladi Takvime ise geçiş 1 Ocak 1926 tarihinde olmuştur. Genel olarak tüm dünyada ise 4 Ekim 1582 tarihinde kabul edilmiştir.

Milat İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu