TarihYerli Erkek Ünlüler

Cengiz Topel

Cengiz Topel Kimdir?

instagram takipçi hilesi

cengiz topel 1
Tam adı: Cengiz Topel
Doğum tarihi: 2 Eylül 1934
Doğum yeri: İzmit, Türkiye
Ölüm tarihi: 8 Ağustos 1964
Ölüm yeri: Kıbrıs
Boyu: 
Burcu: Başak
Ailesi: Mebuse Hanım (Annesi), Hakkı Bey (Babası), Oğuz Topel, Turgut Topel, Mürüvvet Topel (Kardeşleri)
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Pilot, Asker
Aktif Yılları: 1960’lı yıllar
youtube-chanel
Sosyal Medyada
Başlıklar

Hakkında

Cengiz Topel Kimdir? Cengiz Topel, pilot ve askerdir. 1964 yılında Türk Hava Kuvvetleri tarafından Kıbrıs’ta gerçekleştirilen uyarı uçuşunda, uçağa uçaksavar isabet ettiği sırada paraşüt ile atladı. Ancak indiği noktada Rumlar tarafından esir alınarak şehit edildi. Rumlar hastanede öldüğü söyledi ve naaşını Türkiye’ye iade etti. Kıbrıs’ta verilen ilk Türk Hava Kuvvetleri pilot şehididir.

Cengiz Topel, 2 Eylül 1934 tarihinde İzmit’te dünyaya gözlerini açmıştır. Annesinin adı Mebuse Hanım, babasının adı ise Hakkı Bey’dir. Oğuz Topel, Mürüvvet Topel ve Turgut Topel isimlerinde üç kardeşi vardır.

İlkokul eğitimini Bandırma II. İlkokulu‘nda başladı. Fakat babasının işleri sebebi ile Balıkesir’in Gönen ilçesine gitti. Eğitimine Ömer Seyfettin İlkokulu’nda devam etti. 1934 yılında babası vefat ettikten sonra aile ile beraber İstanbul’un Kadıköy ilçesine yerleşti. Ortaokul eğitimini Kadıköy Yel Değirmeni Okulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini Haydarpaşa Lisesi’nde başladı. Kuleli Askeri Lisesi‘nde bitirdi ve 1953 yılında mezun oldu. 1955 yılında Kara Harp Okulu’nu bitirerek asteğmen oldu.

Orduya girdi ve burada havacı olarak ayrıldı. Pilotaj eğitimi alması için Kanada’ya gönderildi. 1957 yılında Kanada’daki eğitimini tamamladı ve Türkiye’ye döndü. Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı‘nda görev yapmaya başladı. 1961 yılında ise Eskişehir 1. Hava Ana Jet Üssü‘ne gönderildi. 1963 senesinde ise yüzbaşı rütbesine terfi etti.

Cengiz Topel, 8 Ağustos 1964 tarihinde Rumların Türklere karşı işledikleri soykırım olarak bile nitelendirilebilecek insanlık dışı olaylardan sonra caydırmak amacı ile 4.’lü Filo Komutanı olarak Kıbrıs’a gönderildi. Kıbrıs semalarında vardığı sırada Rumlar tarafından ateşlenen uçaksavar ile vuruldu. Paraşütle atladı fakat yere indiğinde Rumlar tarafından esir alındı ve şehit edildi.

Rumlar hastanede öldüğü yalanını attı. Naaşı girişimler sonucu 12 Ağustos 1964 tarihinde alınabildi. Adana, Ankara, İstanbul ve Kıbrıs’ta düzenlenen törenlerden sonra 14 Ağustos 1964 günü Edirnekapı’da yer alan Sakızağacı Hava Şehitliği’ne defnedildi.

Tarih kitaplarında ve hatta dizilerde de ismi duyulmaya başlandığı günden bu yana vatanı için canını veren Türk Milleti, tarihine bir kahramanı daha ekledi. Aziz Millet, onu toprağa koyarken, acısını ve hatırasını ise kalbine gömdü.

İstanbul’un Tuzla ilçesinde yer alan Piyade Okulu Komutanlığı’nda adını taşıyan bir derslik açıldı. İsmi, Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde, İstanbul’un Bakırköy ilçesinde ve Eskişehir’de yer alan okullara verilmiştir. Aynı zamanda Manisa‘nın Saruhanlı ilçesinde bir mahalleye de adı verilmiştir.

Cengiz Topel‘in de anlatıldığı ve Kıbrıs olaylarını en net şekilde dizi severlere sunan dizi olan “Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisini izleyebilir ve Cengiz Topel’in şehit olduğu sahneleri ve Kıbrıs olaylarına tanıdıklık edebilirsiniz.

Kıbrıs olaylarının tek amacı, adada yer alan Türkleri yok etmek ve adayı Yunanistan’a bağlamaktır.

Cengiz Topel’in Naaşı

cengiz topel 3

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu