Eskişehir Gezilecek Yerler Rehberi

Eskişehir'de mutlaka görmeniz gereken yerler burada!

instagram takipçi hilesi

Eskişehir gezilecek yerler konusunda birçok farklı alternatife sahiptir. Genellikle öğrenci şehri olarak tabir edilen Eskişehir’de keyifli vakit geçirmenizi sağlayan birçok yer vardır. Hazırsanız Eskişehir gezimize başlıyoruz:

1.Kentpark

eskişehir gezilecek yerler

Kentpark’ın en önemli özelliği plajıdır.Evet yanlış duymadınız plajı. Kentpark içinde yer alan yapay plaj sayesinde Eskişehir’de değil de Akdeniz sahillerinde geziyormuşunuz gibi hissedeceksiniz. Denizi olmamasına karşın böyle bir plaja sahip başka bir yere rastlamanız Türkiye’de mümkün değildir. Özellikle akşamları buraya gelerek vaktinizi kıymetli hale getirebilirsiniz.

2. Eskişehir Gezilecek Yerler: Sazova Parkı

eskişehir gezilecek yerler

Neredeyse herkesin fotoğraflardan aşina olduğu Sazova Parkı, adeta masallar diyarından gelmiş gibi bir yerdir. Yeşilin anlam bulduğu bu güzel yerde bilim müzesi de vardır. Bu sayede çocuklarınız ile de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Geniş bir alan üzerinde uzun süre sakince vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca yine parkın içindeki hayvanat bahçesinde de eğlenebilirsiniz.

3. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

eskişehir gezilecek yerler

Balmumu heykellerine karşı ilginiz var mı bilmiyoruz. Fakat İstanbul’daki balmumu müzesi kadar Eskişehir’deki de ilgi görüyor. Balmumu Müzesi’nde Barış Manço’dan Nazım Hikmet’e kadar herkesi bulabilirsiniz. Heykellerin gerçekçiliği karşısında şaşırıp kalacaksınız. Eğer öğrenciyseniz indirimli fiyatlar ile gezebilirsiniz. Fakat öğrenci değilseniz de üzülmeyin, çünkü fiyatlar gayet makuldür.

4. Eskişehir Gezilecek Yerler: Şelalepark

Eskişehir Şelale Park 2 800x600

Şelalepark’ın en büyük özelliği şehri izleyebileceğiniz tertemiz mis gibi bir yeşil alan olmasıdır. İçerisinde oyun alanları da yer alan bu parkta, fotoğraf tutkunlarının hayran kalacağı pek çok yer vardır. Burada zamanınızı gezinti ile harcayabilirsiniz. Fakat isterseniz parkın restaurantlarında yemek yiyebilir, çay içebilirsiniz.

5.Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi

hayvanat bahçesi

Hayvanat bahçelerine karşı mısınız bilmiyoruz. Fakat Eskişehir’de yer alan hayvanat bahçesini mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Bu hayvanat bahçesinde yer alan hayvanlar; deve kuşu, antilop, zebra, deve, lama, paka, ceylan, geyik, fok, penguen, pelikan, rakun va daha fazlasıdır. Ancak hayvanat bahçesi yeşil alanlar yönünden de zengindir. Özellikle Japon bahçesine hayran kalacağınızı temin edebiliriz.

6. Eskişehir Gezilecek Yerler: Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri

minyatür

İşte mutlaka görmeniz gereken bir yer daha. Minyatür sanatına ilgisi olanları mutlaka buraya bekliyoruz. İçerisinde Tac Mahal’den Selimiye Camii’ne kadar birçok ünlü şaheserin minyatürünü bulabileceğiniz bu güzel yer sayesinde vaktin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Türk kültürünü yansıtan eserler karşısında hayran kalacak, her ayrıntıyı hafızanıza kazımak isteyeceksiniz. İşte Esminyatürk’teki eserlerin listesi:

 1. Selimiye Camii
 2. Divriği Ulu Camii
 3. Diyarbakır Ulu Camii
 4. Ahlat Ulu Kümbet
 5. Çifte Minareli Medrese
 6. Aşık Paşa Türbesi
 7. Ethem Bey Camii ve Saat Kulesi
 8. Mümine Hanım Türbesi
 9. Mostar Köprüsü
 10. Alaca Camii, Tac Mahal
 11. Hümayun Türbesi
 12. Gök Kümbet
 13. 33 Gözlü Köprü
 14. Hoca Ahmed-i Yesevi Külliyesi
 15. Rabia Sultan Türbesi
 16. Hansaray
 17. Sultan Murat Türbesi
 18. Fatih Cami
 19. Gül Baba Türbesi
 20. Mustafa Paşa Camii
 21. Orhun Abideleri
 22. Uluğ Bey Medresesi
 23. Bala Havuz Camii
 24. Muhammed Emin Han Külliyesi
 25. Şam Osmanlı Tren Garı
 26. Medine Osmanlı Tren Garı
 27. Sultan Sencer Türbesi
 28. Sultan Tekeş Kümbeti
 29. Bey Hamamı

7. Adalar Porsuk Çayı

porsuk çayı

Adalar Porsuk Çayı Eskişehir’in belki de en hareketli ve en eğlenceli yeridir. Mutlaka her gelenin görmek istediği bu çay, şehrin ortasından geçiyor. Çayın etrafında ise birçok kafe, restoran, lokanta gibi keyifli vakit geçirmenizi sağlayan yerler vardır. Gece gündüz hareketli olan bu çayın etrafında hiçbir şey yapmadan otursanız bile asla sıkılmadan saatler geçirebilirsiniz. Ayrıca isterseniz gondollar ile gezintiye çıkabilir, kendinizi Venedik’te gibi hissedebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=tqSEjRlhjlU

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu