PolitikaYabancı Erkek Ünlüler

Boris Johnson Kimdir?

instagram takipçi hilesi

boris johnson 1
Tam adı: Alexander Boris de Pfeffel Johnson
Doğum tarihi: 19 Haziran 1954
Doğum yeri: Manhattan, New York, ABD
Boyu: 1.75 m
Ailesi: Stanley Johnson (Babası), Charlotte Johnson Wahl (Annesi)
Eşi: Marina Wheeler (1993 – 2020), Allegra Owen (1987 – 1993)
Çocuk (ları): Lara Lettice Johnson, Theodore Apollo Johnson, Cassia Peaches Johnson, Milo Arthur Johnson
Mesleği: Poiltikacı, Siyasetçi, Gazeteci, Yazar, Tarihçi, Başbakan
Aktif Yılları: 2001 yılından bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Boris Johnson Kimdir? Boris Johnson, 19 Haziran 1954 tarihinde ABD, New York‘un Manhattan bölgesinde dünyaya gelmiştir. Ailesi o henüz 5 yaşında iken İngiltere’ye gelmişlerdir. Çocuk iken duyma engelli olan Johnson, geçirdiği birkaç operasyondan sonra duymaya başlamıştır. Üniversite eğitimini Oxford Üniversitesi‘nde tamamlamıştır. İsminin uzun hali Alexander Boris de Pfeffel Johnson‘dır

Johnson’ın babası Stanley Johnson, Osmanlı İmparatorluğu‘nun son İçişleri Bakanı Ali Kemal‘in torunudur. Dedeleri olan Ali Kemal, Osmanlı zamanlarında Damat Ferit Paşa idaresindeki hükümette bakanlık yapmıştır. Ali Kemal, 1922 senesinde Kurtuluş Savaşı‘na karşı çıkmış ve Ankara‘ya getirilirken linçe uğramıştır.

Boris Johnson, üniversite eğitimini bitirdikten sonra The Times isimli gazetede çalışmaya başlamıştır. Ardından The Daily Telepgraph gazetesine Editör Asistanı olarak girmiştir. 1999 senesinde The Spectator isimli dergide editörlük yapmıştır. 2001 senesinde yapılan genel seçimlerde Muhafazakar Partisi milletvekili olmuştur. 4 Mayıs 2008 ve 9 Mayıs 2016 arasında Londra Belediye Başkanlığı görevini icra etmiştir.

İlginizi çekebilir: Avrupa Süper Ligi Nedir?

1987 senesinde Allegra Owen ile dünya evine girmiştir. 1993 senesinde ise ayrılmışlardır. Daha sonra 1993 senesinde Marina Wheeler ile evlenmiştir. Bu evliliğinden Lara Lettice Johnson, Theodore Apollo Johnson, Cassia Peaches Johnson, Milo Arthur Johnson isimlerinde dört çocuğu dünyaya gelmiştir. 13 Temmuz 2016 tarihinde Theresa May‘in başbakan olmasının ardından İngiltere Dışişleri Bakanı olarak atanmıştır.

Boris Johnson, 27 Eylül 2016 tarihinde İngiltere Dışişleri Bakanı sıfatı ile Türkiye‘ye gelmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ı ziyaret etmiştir. 15 Temmuz 2016 günü gerçekleşen darbe girişimi teşebbüsünde TBMM‘de zarar gören yerleri gezmiştir. Daha sonra Anıtkabir‘i ziyaret ederek özel defteri imzalamıştır.

9 Temmuz 2018 tarihinde Dışişleri Bakanlığı‘ndan istifa etmiştir. 7 Haziran 2019 tarihinde İngiltere Başbakanı Theresa May‘in Brexit anlaşmasının reddedilmesinin ardından parti içi muhalefet sebebi ile istifa etmesi üzerine 14 Haziran 2019 günü yapılan seçimde 114 oy alarak Muhafazakar Partisi‘nin lideri seçilmiştir. 23 Temmuz 2019 tarihinde ise İngiltere Başbakanı olmuştur.

Boris Johnson, 27 Mart 2020 günü twitter hesabından yayınladığı bir videoda corona virüsü testinin pozitif çıktığını açıklamıştı.

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.İnfo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu