MaksatSpor

Avrupa Süper Ligi Nedir?

Avrupa Süper Ligi Takımları..!

instagram takipçi hilesi

Avrupa Süper Ligi, Avrupa’nın en güçlü ve köklü 12 futbol takımının UEFA’dan ayrı bir karar alarak kurudukları bir ligdir. Lig 19 Nisan 2021 tarihi itibari ile resmi olarak kurulmuştur. Ligde toplamda 20 takım yer alacak. Kurucu takım olan 15 takım sabit olurken geriye kalan 5 takım o sezonki performanslarına göre sürekli değişecek.

avrupa süper ligi nedir

Avrupa süper Ligi’nde Hangi Takımlar Olacak?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi grupta toplamda 20 tane takım olacak. 20 takımın 15 tanesi kurucu takım olacak. Yani Avrupa Süper Ligi‘ni 15 takım ortak olarak kurmuş olacak.

Bu 15 kurucu takımında şimdilik 12 tanesi belli oldu. Avrupa Süper Ligi’nde yer alan takımlar şu şekildedir;

 1. Arsenal (İngiltere Premier Lig)
 2. Manchester United (İngiltere Premier Lig)
 3. Manchester City (İngiltere Premier Lig)
 4. Liverpool (İngiltere Premier Lig)
 5. Chelsea (İngiltere Premier Lig)
 6. Tottenham Hotspur (İngiltere Premier Lig)
 7. Juventus (İtalya Serie A)
 8. İnter (İtalya Serie A)
 9. Milan (İtalya Serie A)
 10. Real Madrid (İspanya La Liga)
 11. Barcelona (İspanya La Liga)
 12. Atletico Madrid (İspanya La Liga)

Yukarıdaki listeye göre şimdilik İngiltere Premier Lig‘den 6 takım, İtalya Serie A‘dan 3 takım ve İspanya La Liga’dan da 3 takım yer almış oldu.

Aklınıza bazı büyük kulüplerin bu listede yer almadığı gözünüze çarpabilir. Almanya Bundesliga’dan Bayern Münich ve Fransa Ligue 1’den Paris Saint Germain kendi istekleri ile bu ligde yer almak istememişlerdir.

avrupa süper liginde yer alan takımlar

Avrupa Süper Ligi Formatı Nasıl Olacak?

Avrupa Süper Ligi’ne katılım sağlayan 20 takım, 10’arlı olarak 2 gruba ayrılacak. Ligde deplasman usulü uygulanacak. Ligin, Ağustos ayında başlaması planlanmaktadır.

Her iki grupta da ilk 3 sırada yer alan takımlar direkt olarak çeyrek finale çıkacak. 4. ve 5. sıradaki takımlar ise çeyrek finale çıkabilmek için play-off oynayacak. Çeyrek finallerin çift maç eliminasyon şeklinde oynanacağı bilinmektedir.

Avrupa Süper Ligi’nin finali ise Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirileceği ve şampiyonun belirleneceği gelen bilgiler arasındadır.

Maçlar hafta içi oynanacak. Avrupa Süper Ligi’nde yer alan takımlar kendi ülkelerinde ki yerel liglere de devam edecek. Yapılan açıklamaya göre Erkek ligi kurulduktan sonra Kadınlar Süper Ligi‘nin de temellerini atılacağı belirtilmiştir.

UEFA, Avrupa Süper Ligi’ne Nasıl Bakıyor?

EUFA, Avrupa Süper Ligi‘ne katılan takımlara çok büyük ve ağır yaptırımlar uygulanacağını belirtti. Şimdilik bu yaptırımlardan bilinenleri şu şekildedir;

 • Ligde yer alan takımlar kesinlikle UEFA’nın düzenlediği organizasyonlara katılamayacak.
 • Bu takımlarda oynayacak futbolcular milli takım forması giyemeyecek.
 • İddialar arasında Avrupa Süper Ligi’nde yer alan takımların kendi liglerinde de oynayamayacağı yer almaktadır.

UEFA, 19 Nisan 2021 günü acil kodu ile bir toplantı düzenleyecek. Bu toplantı sonrası uygulanacak yaptırımlar ve alınacak tedbirler netleşecektir.

Yeni Gelişme..! Avrupa Süper Ligi Dağıldı.

Dünya spor kamuoyunu büyük bir şaşkınlığa uğratan bir karar olan Avrupa Süper Ligi, daha 1 hafta bile olmadan dağıldı. Bilindiği üzere yeni kurulan ligde 12 takım yer almaktaydı. Bu takımlardan 10 tanesi ligden ayrıldıklarını duyurması ile birlikte oluşum başlamadan bitmiş oldu.

İngiltere Başkanı Boris Johnson‘un yeni yasa çıkaracaklarını ve bu oluşuma İngiltere’den hiçbir takımın dahil olmayacağını açıklamasının ardında daha önce ligde yer aldıklarını duyuran Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham Spurs, Chelsea ve Arsenal yaptıkları açıklamalar ile Avrupa Süper Ligi’nden ayrıldıklarını açıkladı.

Bu takımların ardından Milan, İnter, Atletico Madrid ve Juventus da ayrıldıklarını açıklamış ve bu oluşumda yer almak istemediklerini belirtmiştir. Real Madrid ve Barcelona cephesinden ise herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

 •  Arsenal (20 Nisan 2021’de ayrıldı)
 • Chelsea (21 Nisan 2021’de ayrıldı)
 • Liverpool (20 Nisan 2021’de ayrıldı)
 • Manchester City (20 Nisan 2021’de ayrıldı)
 • Manchester United (20 Nisan 2021’de ayrıldı)
 • Tottenham Hotspur (20 Nisan 2021’de ayrıldı)
 • Milan (21 Nisan 2021’de ayrıldı)
 • Inter (21 Nisan 2021’de ayrıldı)
 • Juventus (6 Haziran 2023’de ayrıldı)
 • Atlético Madrid (21 Nisan 2021’de ayrıldı)
 • Barcelona
 • Real Madrid

avrupa süper ligi

Avrupa Süper Ligi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu