PolitikaYerli Erkek Ünlüler

Donald Trump

instagram takipçi hilesi

donald trump 19
Tam adı: Donald John Trump
Doğum tarihi: 14 Haziran 1946
Doğum yeri: New York – ABD
Boyu: 1,90 m
Ailesi: Mary Anne MacLeod Trump – Fred Trump
Eşi: Ivana Trump ( 1977 – 1992 ), Marla Maples (1993 – 1999), Melania Trump (2005 – …)
Çocuk (ları): Ivanka Trump, Donald Trump Jr., Barron Trump, Tiffany Trump, Eric Trump
Mesleği: Oyuncu, yazar, yatırımcı, siyasetçi, sunucu, yapımcı, emlak girişimcisi, gayrimenkul geliştirme uzmanı, TV ünlüsü, Amerika Birleşik Devletleri başkanı.
Aktif Yılları: 1971’den Günümüze.
imdb-logo
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Donald Trump kimdir? Donald Trump, 14 Haziran 1946 yılında dünyaya geldi. New York doğumlu olan Trump, Amerika başkanlık seçimleri ile birlikte en çok aranan isimlerden biridir. Trump’ın rakibi ise John Biden’dır.

Trump’ın babası emlakçı olarak çalışıyordu. 60’yı yıllarda liseyi kötü hal ve hareketleri yüzünden terk etmek zorunda kaldı. Bu nedenle eğitimine askeri akademide devam etti. Ardından Wharton Institute’de işletme bilimleri alanında eğitim aldı.

Bir süre babası ile birlikte çalıştı. Bu esnada babasının işleri de daha iyi hale geldi. Emlakçılık konusunda ilk işini1973 yılında yaptı. O yıllarda New York’ta 290 dairelik bir gökdelenin inşaatında çalıştı. 18 katlı bir binada çalışması kariyerinde zenginleşmesini sağladı.

Big Deal denilen büyük vurgununu 1975 yılında yaptı. Tam 10 milyon dolara Commodore otelini satın aldı. Commodore oteli aslında harabe halindeydi. 80 milyonluk masraf yaptı. Amacı oteli lüks hale getirmekti.

O yıllarda New York çok kötü şekilde yönetiliyor, toplumsal sorunlar baş gösteriyordu. Hatta iflasın eşiğine ulaşmıştı. Trump belediyeden destek almıştır. Bunun yanı sıra inşa edilmekte olan sarayın  % 50’sini satın alan Hyatt ile kontrat imzaladı. Hyatt Oteller Zinciri2nin yatırımı 100 milyon dolara tekabül etmektedir.

Trump bu işten çok ciddi bir kazanç sağladı. Ardından otel New York için önemli ve yüksek kazanç sağlayan bir yer haline geldi. Kısa zaman sonra New York’ta birçok yatırım yaptı. Kentin görüntüsü değişti ve modern hale geldi. Bu nedenle Donald Trump “New York’u yenileyen adam” olarak anıldı.

Birçok gösterişli binanın cephesini Trump dizayn etti. Trump’ın projelerinden bir tanesi de Trump Tower’dır. Bu lüks tapınağın duvarları altın kaskatlı ve zengin kesime hitap etmektedir.

Donald Trump 80’li yıllarda bir imar projesini daha imzaladı. New York’un o güne kadar gelmiş en büyük imar projesini hazırladı. Ancak bu proje hiçbir zaman gerçekleşmedi. Eğer gerçekleşseydi 145 katlı bir gökdelen olacaktı.

Fakat 80’li yılların sonunda büyük vurgunlar gerçekleştirdi. Plaza otelini satın aldı. 420 milyon dolarlık bu alışverişin ardından Eastern Airlines havayollarının uçak filosunu da aldı. Adantic City’ye Tac Mahal Otel-Casino inşa ettirdi. Bunun ile birlikte kumarhane işine girmiş oldu. Serveti giderek artan Donald Trump’ın bir süre sonra çöküşü başladı.

Dergi ve gazetelerde Trump’ın girdiği borçlardan bahsedildi. Donald Trump her ne kadar inşaat kralı olarak anılsa da kendini zorlamaya başlamıştır.

Bu esnada aile problemleri de ortaya çıkmıştır. İlk eşi kendisine boşanma davası açmıştır. Boşanma nedeniyle basında çıkan zina haberleridir. Bu ayrılığın ardından eşine yüksek meblağda tazminat ödemiştir.

90’lı yılların başı Trump için daha sıkıntılıdır. O yıllarda bankalar alacağı krediler için birçok koşul ortaya koydu. Trump ise kendisine söylenenlere ses çıkaramadı. Artık her sene 120 milyon dolara yakın faiz ödemek zorunda kaldı. Özel masrafları dahi denetlemeye alındı. Kendisinin yıllık harcamaları 350.000 dolar harcama ile kısıtlandı.

Fakat Trump kısa sürede toparlanmaya başladı. Aldığı borçların çoğunu ödedi. Yeniden büyük çağlı inşaat planları yapmaya devam etti. Planlarından bir tanesi de Avustralya ve Berlin’deki büyük çaplı inşaat projesidir.

2012 ABD’de yapılan başkanlık seçimlerine adaylık koymayacağını söyledi. 2016’da ise seçimlere katılacağını belirtti. Cumhuriyetçi Parti adayının belirleneceği parti içindeki seçimlere katıldı. Seçim kampanyası için haftalık 2 milyon dolar tutarında harcama yaptı.

Seçim vaatlerinde birçok kesime hitap etti. Bu kesimler içinde; Müslümanlar ve göçmenlerin yanı sıra IŞİD mücadelesi de yer aldı.

Kitapları:

  1. Trump: The Art of the Deal,
  2. Trump: The Art of Survival,
  3. Trump: The Art of the Comeback
  4. Trump: Surviving at the Top,
  5. Trump: How to Get Rich,
  6. The Way to the Top: The Best Business Advice I Ever Received
  7. Trump: Think Like a Billionaire: Everything You Need to Know About Success, Real Estate, and Life,
  8. Trump: The Best Golf Advice I Ever Received,
  9. Why We Want You to be Rich: Two Men – One Message
  10. Trump: 101 The Way to Success,

Videoları

Fotoğrafları

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu