Cilt SağlığıHastalıklar

Ateş Karıncaları Vücudunuza Saldırdığında Ne Olur?

instagram takipçi hilesi

Birçoğu “Tercih eder miydin?” adlı bir çocukluk oyunu oynar. “Ateş karıncaları tarafından ısırılmayı mı  yoksa yüzünüzde bir örümceğin sürünmesini mi tercih edersiniz ?” Akrabalarına göre, Haziran 2023 yılının sonlarında, Cathy Weed adlı 43 yaşındaki Gürcistanbir kadın böcekler tarafından ısırıldıktan sonra öldüğünde, gerçek ateş karıncası ısırıkları olasılığı gülünecek bir konu haline geldi. O öldükten kısa bir süre sonra, Weed’in ölüm nedeni ve şekli hâlâ askıdaydı. USA Today‘in haberine göre, vücudunda otopsi yapıldı.

ates karincalari hakkinda 1

Kulağa korkunç gelse de, ateş karıncası ısırıkları gerçekten daha çok ısırık ve sokmanın birleşimi gibi tipik olarak ölümcül değildir. Cleveland Clinic‘e göre genellikle ağrılı, kaşıntılı şişlikler, kabarcıklar ve bölgede şişme ile sonuçlanır, ancak bazı vakalarda diğer semptomların yanı sıra kusma ve ishale neden olan ciddi sistemik reaksiyonlar meydana gelir.

ABC News‘in bildirdiğine göre, ateş karıncası ısırıkları, zamanın yaklaşık% 5’inde hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon olan anafilaksiye neden oluyor. Böcek bilimci Mike Raupp‘ın ABC News‘e anafilakside söylediği gibi “boğazlar şişer ve insanlar kelimenin tam anlamıyla boğulur.” Anafilaktik şok da bazen kalp durmasına neden olabilir.

Ateş Karıncaları Vücudunuza Saldırdığında Ne Olur?

Ateş Karıncaları Güney ABD’de Yaygındır

ates karincalari hakkinda 2

UCLA Health‘e göre, ateş karıncaları Kaliforniya‘nın çoğunda, Güney Oregon ve Güneybatı’nın bazı bölgelerinde ve Cathy Weed‘in yaşadığı Georgia gibi Güney ABD eyaletlerinde yaygındır. Ateş karıncaları rahatsız edildiklerinde, iğneleri zehir enjekte ederken kendilerini insan etine bağlamak için çenelerini kullanarak bir ısırık ve sokma kombinasyonu ile saldırırlar. Ateş karıncaları ısırdığında, çoğu insan başlangıçta bölgede arı sokmasına benzer bir ağrı ve ardından bir yanma hissi fark eder.

Yaklaşık bir saat içinde, kişinin sokulduğu bölgede ağrılı ve kaşıntılı şişlikler gelişecek ve ardından irin dolu kabarcıklara dönüşecektir. Çoğu zaman, reaksiyonlar ısırığın olduğu yerde meydana gelir ve ısırmanın neden olduğu kabarcıklar tipik olarak bir hafta ila 10 gün içinde geçer. Tedaviler arasında kişinin ısırıldığı bölgenin temizlenmesi ve ardından muhtemelen antihistaminikler ve hidrokortizonlu krem ​​uygulaması yer alır.

Böcek bilimci Mike Raupp‘a göre (ABC News aracılığıyla), ateş karıncaları bir kraliçe ile birlikte höyüklerde yaşarlar ve “o yuvaya çarparsanız, hemen dışarı çıkıp agresif bir şekilde size saldırırlar ve başka hiçbir karınca bunu yapmaz” dedi Raupp, “yani bir karınca tarafından sokulursanız, bunun bir ateş karıncası olduğunu hemen hemen varsayabilirsiniz.” Ateş karıncalarına karşı şiddetli tıbbi reaksiyon gösterenler derhal tıbbi yardım almalıdır.

Ateş Karıncaları Yayılıyor

ates karincalari hakkinda 3

Belirtildiği gibi, Kuzey Amerika‘da istilacı bir tür olan ateş karıncaları sıcak iklimlerde yaşarlar, ancak sıcaklıklar yükseldikçe kuzeye doğru yayılırlar, 2019 yılında WIRED‘in bildirdiğine göre. Ayrıca yuvalarını insan yapımı sulama çevresinde kümeleme eğilimindedirler. Ateş karıncalarının farklı türleri vardır ve bazı kolonilerde dönüm başına 500 höyük bulunabilir. Ateş karıncaları Kuzey Amerika‘ya taşınırken, bu büyük popülasyonlar biraz yeni bir gelişme gibi görünüyor. Ateş karıncaları tipik olarak diğer bölgelerde  bu kadar büyük popülasyonlarda yaşamazlar.

Aksi takdirde bazı ateş karıncaları kolonileri arasında inanılmaz bir işbirliği gösterirler. Su basmış alanlarda, işçi ateş karıncaları bir tür yüzdürme cihazı oluşturarak birbirine yapışacaktır. Bunlar rahatsız edildiğinde, yüzer oluşumdaki karıncalar yine harekete geçer ve saldırır yani ateş karıncaları tipik olarak birden fazla sokar. Texas A&M University Agrilife Extension‘a göre, her yıl yaklaşık 14 milyon kişi ateş karıncaları tarafından sokuluyor. Ateş karıncası sokmasından kaçınmanın en iyi yolu, ateş karıncalarının yaşadığı bilinen yerlerde yürürken dikkat etmek ve yuvalar ile karşılaşıldığında uzak durmaktır.

Ateş Karıncaları Vücudunuza Saldırdığında Ne Olur ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu