Gezi Rehberi

Amerika Hakkında 17 İlginç Bilgi

instagram takipçi hilesi

Amerika Hakkında 17 İlginç Bilgi konulu yazı ile bugün sizlerleyim. Herkes’in gidip yaşamak için hayalini kurduğu kiminin ise yaşayamadığı ama bir kere de olsa gidip görmek istediği Amerika Birleşik Devletleri hakkında 17 ilginç bilgi ile başlıyoruz.

Amerika Hakkında 17 İlginç Bilgi

1- Alkollü araç kazaları

Amerika Hakkında 17 İlginç Bilgi

328 milyon nüfusu bulunan Amerika Birleşik Devletlerin de her saatte en az 1 kişiye alkollü sürücü tarafından çarpılarak yaşamını yitirmesine sebep oluyor. Gelişmiş ülkeler bakımından en üst sıralarda bulunan Amerika’da böyle sorunların yaşanması ise bir hayli garip olay.

2- Pizza Tüketimi

amerika 2

Obezite sorununun başı çeken ülkelerinden olan Amerika’da her gün 100 dönüm arsa büyüklüğünde pizza servisi oluyor. Pizza kültürünün en fazla yaygın olduğu ülkelerden biri Amerika.

3- Zenginlik

amerika 3

Amerika gibi gelişmiş bir ülkede maddi imkanlar yönünden sıkıntı yaşanmayacağı bütün çevreler tarafından bilinmektedir. Ancak yapılan harcamalar da hesaba katıldığında  Amerika’da cebinizde 10 dolarınız varsa Toplam nüfusun %25 inden daha zenginsiniz demektir.

4- Tüketim Çılgınlığı

amerika 4

Bir Amerikalı bireyin tükettiği kaynak 32 Kenyalı bireyin tükettiği kaynağa bedeldir. Gelişmiş ülkelerin diğer Afrika ülkelerine göre daha fazla kaynak ve imkanları olduğu herkesçe bilinmektedir. Hatta Dünya ekonomisine hakim olan kişilerin sayısının toplam dünya nüfusunun %5 ini oluşturduğu ve bu şekilde kontrolü elinde bulundukları söylenmektedir.

5- Çikolata Üretimi

amerika

Amerika’da her saniye 45 çikolata üretilmektedir. Obezite sorununun en yaygın olduğu ülkelerden Amerika’da fastfood ve hazır gıdaların tüketimi oldukça yaygındır. Talep edilen ihtiyacı karşılamak içinde bu kadar fazla miktarda çikolatanın çok kısa sürede üretilmesi normal karşılanmalıdır.

6- Irk Mücadelesi

amerika 5

Amerika’da Siyahi insanlar her gün sokakta, şehir merkezlerinde, ülkenin çoğu yerinde hakları adına mücadele ediyor. Ama işin ilginç tarafı ise Amerika’da ilk köle sahibi bir siyahidir.

7- Alaska

amerlka 6

Amerika Alaska’yı 7.2 milyon karşılığında 1867 yılında Rusya devletinden satın almıştır.

8- Doğumlar

Amerika’da doğumların %40 ı evli olmayan kadınlar tarafından gerçekleşmiştir.

9- Teknolojik Zenginlik

amerija 7

Dünya’nın dev teknoloji şirketlerini bünyesinde barındıran Amerika Birleşik Devletlerinde Apple şirketi Amerikan Hazine dairesinden daha çok nakit paraya sahiptir. Dünyada teknolojik ürünlerin bu kadar yaygın kullanımını düşünecek olursak Apple’ın böyle bir özelliğe sahip olması normaldir.

10- Tavuk Tüketimi

Amerika’da her yıl 8 milyon tavuk tüketiliyor.

11- Sigara Kaynaklı Ölümler

Amerika’da toplumun çoğunluğunu sigara içen bireyler oluşturmaktadır. Bu bilgi doğrultusunda yılda gerçekleşen her 5 ölümden 1 inin sigaraya bağlı olarak gerçekleştiği bilinmektedir.

12- İhtiyaçlar

Amerika gibi fazla nüfuslu bir ülkenin tüketim ihtiyacının karşılanması öyle sıradan ve basit değildir. Tüketim ihtiyacı doğrultusunda Amerika’nın Dünyamız gibi 4 gezegene daha ihtiyacı olduğu düşünülmektedir.

13- Barınma

amerika 8

Yaklaşık 20 milyon kişi, Amerika’da tek katlı, prefabrik ve taşınabilir evlerde yaşıyor. Bu duruma göre Amerika’lılar’ın daha sade, gösterişten uzak bir yaşam sürdüğü fark edilebilmektedir.

14- Sosyal Medya

Amerika halkının Twitter adlı sosyal medyada yaptığı her paylaşım ve retweet Amerikan kongre kütüphanesi tarafından arşiv olarak saklanmaktadır.

15- Tıp Kaynaklı Ölümler

Amerika’nın her konuda olduğu gibi Tıbbi olarak da gelişmişlik bakımından ileri ülke olduğu bilinir. Fakat Tıbbi hatalar Amerika’da yaşanan ölümlerin en büyük 6. nedeni.

16- Dinler

amrika 10

Amerika’da Hristiyanlıktan sonra en yaygın din Yahudiliktir.

17- Nevada

amerika 9

Nevada arazisinin %80 i Amerika hükümetine aittir.

Amerika Hakkında 17 İlginç Bilgi İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu