Ev ve Bahçe

Karıncaları Nasıl Kovarız? Doğal ve Ucuz 5 Yöntem

instagram takipçi hilesi

Biyolojik olarak da incelendiğinde harika olmalarının yanı sıra, ileri derecede zekiler ve ekip çalışmasına en iyi örnektir karıncalar. Öyle ki gruplar halinde çalıştıklarında, her birinin görevi bellidir. Filmler , hikayeler, masallarda bile karıncaların çalışkanlığı ve çalışma ahlakıyla ilgili konu alınmıştır. Bu yüzdendir ki yolda yürürken, insanlar karıncalara dokunmazlar. Ancak iş kendi ekmeğimizi paylaşmaya ya da evimizde olan bitene saldırmalarına gelince, karıncalar bir anda gözümüze sevimsiz gelebilir . Peki Karıncaları nasıl kovarız? Bu sorunun cevabını sizlere cevaplayacağım.

Karıncalardan sadece biri bile mutfağımızdaki yiyeceği fark ettiğinde , diğer ekip arkadaşları da hemen katılabiliyor . Hatta bu durum kısa süre içinde sürü haline gelebiliyor. Çünkü düz duvar fark etmiyor. Tırmanıyorlar ve engel tanımıyorlar. Yeter ki bir çatlak , sızıntı olsun hemen olay yerine katılıyorlar ve hedeflerine ulaşıyorlar.

Mutfağımıza istila eden karıncalardan nasıl kurtuluruz? İşte çözümünü sizlere en doğal, en ucuz ve karıncalara zarar vermeden olacak şekilde aktaracağım.  Kısacası doğal yöntemlerle karıncalardan kurtulabiliriz ? 

Karıncaları Nasıl Kovarız ?

1. Tarçın

tarcin

Karıncaların koku duyuları hassastır . Öyle ki diğer böceklerle karşılaştırıldıklarında 5 kat daha hassaslar. İşte bize bir fırsat! Şimdi ise iş onların en nefret ettiği kokuyu bulmakta. Cevap ise Tarçın! Karıncalar, tarçın kokusundan nefret ederler.

İlginizi çekebilir: Akrepten Korunma Yolları Nelerdir?

  • Yarım çay kaşığı toz tarçını veya tarçın yağını bir bardak suyun içine dökerek , oluşan karışımı pamuk bandırarak karıncaların geçtiği güzergaha sürerek , gelmelerini engelleyin.
  • Diğer bir yöntem ise yine birinci yöntemle ilgili olarak, tarçını veya tarçın yağını bir sprey şişesinin içine doldurun  ve karıncaların geçiş noktalarına püskürtün.
  • Kapı girişleri, pencerelere, evin diğer giriş kısımlarına tarçın çubuğu bırakın.

2. Arnavut biberi

arnavut biberi

Karıncaların kaçmasına yardımcı olacak diğer bir doğal yöntemde de Arnavut biberidir.

Tencere içinde su kaynatın. Bir süre kaynadıktan sonra içine Arnavut biberlerini atın. Birlikte bir süre daha kaynasın.  Daha sonrasında ise oluşan bu suyu ,karıncaların geçiş yerlerine dökün.

3.Sirke

sirke

Temizlikte bize yardımcı olan sirke, karıncaların evden sürülmesinde de bize yine yardımcı oluyor. Çünkü karıncalar sirkeden de nefret ediyor. Sirkeye, su ve limon suyu ekledikten sonra, sprey şişesine aktarın ve karıncaların geçiş yerlerine püskürtün. Günde bir kez bunu uyguladığınızda , karıncaların kaçtığını göreceksiniz.

İlginizi çekebilir: Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? 

4.Su

su

Evet çok basit bir yöntemlerden biri de su. Su ile evinizin belli bölgesine istila eden karıncaları püskürtebilirsiniz. Ayrıca karıncalar sudan ötürü ölmez. Sadece onları kaçırmış olacaksınız. Amacımız da bu değil mi?

5.Temizlik

Her şey temizlikle biter . İşte en doğal ve kesin çözümlerden biri daha …Karıncalar, buldukları yiyecekleri kaybetmemek için kendilerince iz bırakırlar ve bu şekilde koku sayesinde yollarını kaybetmezler. Bunu bozmamız için yani yollarını bozmamız için temizlik şart.

Sprey şişesinin içine yarısını suyla, yarısını da sirkeyle doldurun, içine bir kaç damla deterjan ekleyin. Yaptığımız karışımımızı , karıncaların  yol güzergahlarına, çatlaklara ve geçebileceklerini düşündüğünüz yerlere püskürtün. Bu sayede temiz bir yol silme işlemi yapmış olacaksınız.

Bu doğal yöntemler dışında , kimyasal ilaçlarla da karıncalardan kurtulmak mümkün. Ama yukarıdaki beş doğal yöntemle de karıncalardan kesin çözüm olarak kurtulacaksınız. Çünkü denenmiş ve test edilmiş yöntemlerdir ayrıca karıncalara da zarar vermemiştir. 

Bu yöntemleri deneyenler aşağıdan yorum yaparak yazabilir. Ayrıca başka yöntemler de varsa aşağıdan yorum olarak bizlere yazabilirsiniz. Böylelikle bu bilgi taşında sizinde bir payınız olur.

DAHA FAZLASI İÇİN VİDEO

Kaynak
Bilgi Kaynağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu