Beslenme ve DiyetYaşam

Akşamdan Kalmayı İyileştirmenin 10 Çılgın Yolu

instagram takipçi hilesi

Haiti‘de voodoo‘nun akşamdan kalmayı iyileştirmeye yardımcı olabileceğine inanıldığını biliyor muydunuz? Bir partiye gittiyseniz veya arkadaşlarınızla kutlama yapıyorsanız, ertesi gün akşamdan kalma olmaktan daha kötü bir şey olamaz. Akşamdan kalmayı iyileştirmenin bilimsel olarak kanıtlanmış bir yolu olmasa da, yardımcı olan pek çok çare vardır ve bunlar dünya çapında önemli ölçüde değişebilir.

Tarih boyunca akşamdan kalma, alkol kadar uzun süredir var, peki insanlar bu istenmeyen ıstırabı iyileştirmek için ne yapıyor? İşte akşamdan kalmayı iyileştirmek için dünyanın dört bir yanından 10 çılgın yol;

Akşamdan Kalmayı İyileştirmenin 10 Çılgın Yolu

Köpek Tüyü

aksamdan kalma 2

Çoğu kültürde, akşamdan kalmayı “köpeğin kılı” içeceği ile iyileştirmek oldukça yaygındır. Deyiş, dışarıda geçirilen bir geceden sonraki sabah veya akşamdan kalmalık başlamadan önce alkollü bir içecek içmek anlamına gelir.

Danca‘da “tamir birası” anlamına gelen “Tazminatlar Bajer” adlı kendi kelimeleri vardır. Teori şu ki, bir içki daha içerek kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve biraz daha iyi hissedebilseniz de, aslında sadece akşamdan kalmayı uzatıyorsunuz.

Köpek tipi içeceğin bir örneği Namibya kültüründe görülebilir. Akşamdan kalma için tedavilerine Buffalos Sütü denir. Aslında manda sütü içermese de karışımın sizi akşamdan kalmalıktan kurtaracağına inanılıyor.

Geleneksel olarak, kaymak (kalın inek sütü kreması), koyu rom, baharatlı rom ve kremalı likörden oluşan bir kokteyldir. Teori, kremin akşamdan kalma bir mideyi yatıştırmaya yardımcı olacağı ve alkolün sizi günün geri kalanında geçireceği yönündedir.

Koyun Gözleri

aksamdan kalma 3

Bunun tamamen iğrenç olduğunu düşünebilirsiniz ve ikisini de akşamdan kalma bir midede denemek için deli olmalısınız, ancak Moğolistan‘da akşamdan kalma tedavisi bu şekildedir.

İçkiyle geçen yoğun bir geceden sonra, Moğol kültüründe akşamdan kalmayı bir bardak domates suyu ve koyun turşusu ile iyileştirmek yaygındır.

Ancak domates suyunun burada asıl şifa olduğu ve gözün daha çok süs amaçlı olduğu söyleniyor, çünkü göz turşusunun çözüm olabileceğine dair bir kanıt yok.

Hayvanlarla ilgili bir başka tedavi de gergedan boynuzudur. Ne yazık ki Vietnam‘da, suya batırılmış bir gergedan boynuzunun akşamdan kalma için en iyi tedavi olduğuna ve sözde kanseri bile iyileştirebileceğine inanılıyor. Bunun doğru olduğunu gösteren sağlam bir kanıt yok.

Turşuya Bulaşma

aksamdan kalma 4

Pek çok insan, salamura yiyeceklerin ve hatta turşu suyunun akşamdan kalmayı iyileştireceğine inanır. Fermente ürünler, vücudu sağlıklı bir seviyeye geri döndürmek için gerekli besinleri ve tuzları taşır.

Kültürler arasında, salamura edilmiş bir şeyin akşamdan kalmaya yardımcı olacağı oldukça yaygındır. Japonya‘da umeboshi (erik turşusu) yenir. Acılığı nedeniyle, onu hafifletmek için genellikle yeşil çayın içine konur.

Polonya‘da sadece turşu suyu içmek yaygındır. Genellikle turşular votka için bir kovalamaca görevi görür, bu nedenle yoğun bir geceden sonra, uyanır uyanmaz içmeye hazır, dolu bir kavanoz turşu suyuyla baş başa kalırsınız.

Alman turşusu akşamdan kalma lokumu, daha sonra soğan ve salatalık turşusu etrafına sarılmış bir ringa balığı turşusundan oluşur. Hatta bu akşamdan kalma zevk için katerfrühstück olan bir sözleri var. Bazen yanında bir bira ile gelir.

Yüksek düzeyde tuz içeren her şeyin yardımcı olacağı bilimsel olarak kanıtlanmıştır çünkü alkol su kaybına neden olabilir ve vücudunuzdaki elektrolitlerin yenilenmesi gerekir.

Ter At!

aksamdan kalma 5

Akşamdan kalma olduğunuzda ve hareket etme düşüncesi gözünüzü korkuttuğunda kendinizi kırılgan hissediyor olabilirsiniz, ancak bazı ülkelerde önerilen tedavi yöntemi budur. Sadece ter atmalısın.

Rusya‘da öğleden sonrayı saunada geçirmek, ter at zihniyetiyle akşamdan kalma için en iyi önerilen tedavi yöntemidir.

Toksinlerden kurtulmaya yardımcı olsa da, vücudunuz büyük olasılıkla çok fazla alkolden susuz kaldığında iyi bir fikir olmayan ciddi dehidrasyona yol açabilir. Bu yüzden saunadayken bol bol su içmeyi unutmamalısınız.

İrlandalılar, ter atmak için koşuya çıkmayı önereceklerdir, bu Rusların düşünce sürecine benzer, ancak çok daha fazla çalışma gerektirir!

Kaplan Sütü

aksamdan kalma 6

Şimdi, bu aslında kaplan sütü değil, sadece Peruluların akşamdan kalma içeceklerini tanımlamak için kullandıkları isim. İçecek çiğ balıktan yapıldığı için isim daha az alakalı olamazdı.

Ceviche yapımından arta kalan balıkla aşılanmış limon suyu, bu güçlü akşamdan kalma tedavisinin temeli olarak kullanılır.

Bu, Peru‘da kaplan sütü veya Leche de Tigre olarak bilinen sıvıdır ve bazen garnitür olarak eklenen bazı çiğ deniz ürünleri bulacaksınız.

Hayvan Bağırsakları

aksamdan kalma 7

Bu doğru; bu düşünce sizi hasta hissettirse de, görünüşe göre bir hayvanın bağırsaklarını yemek sizi akşamdan kalma halinizden kurtarabilir.

Bu, birçok kültürde geleneksel bir teoridir ve birçok biçimde sunulabilir. Türkiye‘de kuzu bağırsağından yapılan Kokoreç, yerel favori bir akşamdan kalma ilacıdır.

Kuzu bağırsağı, köri baharatları ile sosis benzeri bir şekle getirilir ve ızgara yapılır. En çok İstanbul‘da bulunur. Daha önce Meksika‘ya gittiyseniz ve çok fazla tekila içtiyseniz, Menudo ile karşılaşırdınız.

Menudo, bir ineğin midesinden yapılan, hoş olmayan bir akşamdan kalma için yerel bir tedavidir. Haşlanmış işkembe, acı biber suyunda baharatlarla birlikte kaynatılır.

Devekuşu Yumurtası

aksamdan kalma 8

Güney Afrika‘da yaygın bir akşamdan kalma tedavisi omlettir, ancak herhangi bir omlet değil, özellikle devekuşu yumurtalı omlettir.

Protein, vücudun iyileşme gücüne sahip olmasına yardımcı olduğu için akşamdan kalma için en iyi tedavilerden biridir, öyleyse neden dünyadaki en büyük yumurtalardan birine sahip olmasın?  Bir devekuşu yumurtası, yaklaşık 24 normal tavuk yemeye eşdeğerdir.

Yaklaşık 1,5 kg ağırlığında olduğundan ve hepsini sığdıracak kadar büyük bir kızartma tavası bulmakta zorluk çektiğinizden, bu kulağa çok gibi gelebilir, ancak Güney Afrikalılar bunun en iyi tedavi olduğunu iddia ediyor.

Ördek Embriyosu

aksamdan kalma 9

Filipinler‘de bu, çorba gibi diğer ilaçların yanında popüler bir akşamdan kalma tedavisidir. Balut, tipik olarak içinde gelişen bir kuş embriyosu bulunan haşlanmış ördek yumurtası olan yaygın bir sokak yemeğidir.

Döllenen yumurta genellikle bölgeye göre 14-20 gün kadar kuluçkada bekletilir ve ardından kaynatılır. Yumurta, tuz veya acı biberle bütün olarak yenecektir ve yüksek bir protein ve kalsiyum kaynağıdır.

Akşamdan kalma olduğunuzda bunlardan birini yerseniz iyileşeceğiniz ve teorik olarak protein ve kalsiyumdaki artışın vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olacağı söylenir. Bu bir akşamdan kalma tedavisi olabilir, ancak onu yeme düşüncesi onu tutmanıza yardımcı olmayabilir.

İnsanlar Bitkiler Gibidir

aksamdan kalma 10

Bu biraz doğru, bitkiler gibi bizler de vitaminler için güneş ışığına, hayatta kalmak için suya ihtiyacımız var ve bazen biraz klorofil biz insanlara da yardımcı olabilir.

Bu tamamen çılgınca gelebilir ama bitkilerde bulunan ve fotosentez süreci olarak da bilinen güneş enerjisini emmelerine yardımcı olan pigment olan klorofil, akşamdan kalmayı tedavi edebilir.

Klorofili nasıl bulacağımızı merak ediyor olabilirsiniz, ancak klorofilin adı verilen ve artık gaz ve kabızlık sorunlarına yardımcı olmak için kapsül haline getirilen sentetik bir versiyonu var. Akşamdan kalma durumunda bir veya iki takviye alarak, kendinizi içten dışa iyileştirebilirsiniz.

Buna bir alternatif, karaciğer sorunları için kullanılan doğal bir tedavi olan deve dikenidir, bu nedenle, akşamdan kalma olduğunuzda bundan biraz alırsanız, karaciğerinizin dün geceki alkol tüketiminden kaynaklanan tüm toksinleri temizlemesine yardımcı olabilirsiniz.

Voodoo

aksamdan kalma 11

Bu muhtemelen akşamdan kalmayı iyileştirmenin en çılgın yöntemidir, ancak Haiti‘de voodoo‘nun yardımcı olabileceğine inanılır. Akşamdan kalmayı iyileştirme geleneği, size acı veren şişeyi basitçe cezalandırmaktır.

Bazı Haitililer, akşamdan kalmanıza neden olan şişenin mantarına 13 adet toplu iğne batırmanın ağrınızı hafifleteceğine inanırlar.

Bunun başarılı bir tedavi olduğuna dair bilimsel bir kanıt yok ama koyun gözü veya çiğ balık yemekten daha çekici gelebilir.

aksamdan kalma 1

Sonuç olarak; akşamdan kalmayı tedavi etmek için bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir yöntem olmasa da, neyin yardımcı olabileceğine dair kesinlikle birçok fikir var.

Akşamdan kalmayı iyileştirme yöntemleri deneyim, kültür ve efsaneden gelmiştir ve biz içmeye devam ettikçe bunlar gelişmeye devam edecektir. Akşamdan kalmayı önlemenin birçok yolu vardır, en başarılısı ise hiç içmemektir.

Akşamdan kalmalığın tedavisi kişiden kişiye farklıdır ve bir önceki gece ne içtiğinize bağlıdır, ancak sıvıları ve elektrolitleri geri kazanmak yolunuza yardımcı olacaktır. Son olarak, akşamdan kalmayı önlemenin en iyi yolu, sorumlu bir şekilde içmektir.

Akşamdan Kalmayı İyileştirmenin 10 Çılgın Yolu ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu