Gezi Rehberi

Japonya Hakkında 17 İlginç Bilgi

instagram takipçi hilesi

Bugün Güneşin Ülkesi Japonya Hakkında 17 İlginç Bilgiyi sizlerle paylaşacağım. Kendi kültürümüzden coğrafyamızdan çok uzak bir ülkeye gidiyoruz. Teknoloji de geldikleri noktayla adeta gelecekten gelen bir ülke Japonya.

Japonya’ya seyahat etmeden önce bilmeniz gerekenler… Japonya hem kültürel hem de teknoloji konusunda en çok merak edilen ülkeler arasında yer alır. Eğer Japonya hakkında ilginç bilgiler öğrenmek isterseniz mutlaka yazının tamamını okumanız gerekir.

Yazıyı okuduktan sonra Japonya’ya seyahat etmek için acele edeceksiniz. Çünkü Japonya gerçekten de anlatıldığı kadar olan bir ülkedir.

Japonya Asya Kıtası’nın doğu kıyısında sahip olduğu 6852 adet ada ile yüz ölçümü 377.952 m2 olan %70 i dağlarla kaplı olan bir ada ülkesi. Japonlara göre ülkenin adı Güneşin yükselişi anlamına gelen ‘Nihom’ burada güneş yaz ortasında sabah 4:30 da doğuyor. Japonya da hayat ülkemize göre 6 saat   ileriden gidiyor. Japonya Dünya’nın en kalabalık 10. ülkesi. Toplam nüfus 127 milyon. Fakat şehirlerin çok yoğun olmasının sebebi Japonların %93 ünün ülke topraklarının %19 ‘unda yaşıyor olması. Japonya ulaşım açısından oldukça kolay olan bir ülke.

Nüfusu

japonya hakkında bilgiler

Japonya kendine Türkçe anlamı “Güneşin Yükseldiği Yer” olan “Nihon” diyor. Adalar ülkesi olan ülkede 127 milyon insan yer alır ve dünyanın en büyük metropol alanıdır.

Ulaşım

Dünya’nın en iyi toplu taşıma sistemine sahipler. Her yerde tren ve otoyollar var. Hatta bu otoyollardan biri binanın içinden geçiyor. Trenler zamanlamalarıyla tanınıyor. Ortalama geç kalma süreleri ortalama 18 sn. Trenler o kadar kalabalık oluyor ki trenlerin yanı başında trene binemeyen kişileri içeri ittiren kişiler var.

Kapsül Oteller

Japonya’da ortaya çıkan en ilginç oteller ise ‘kapsül oteller’. Bu oteller özellikle gece geç saate kadar çalışıp işten eve dönmeye üşenen işkolik Japonların kısa süre de ulaşabildiği uyuyup dinlenebildiği ucuz yerler olarak kullanılmaya başlanmış. Otele girer girmez ayakkabılar çıkıyor, kadın ve erkeklerin kaldığı katlar, kullandıkları asansörler ayrı.

Etnik Yapı

Japonya’nın %88.1 i Japon, %0.5 i Koreli, %0.4 ü çinli,%1 i ise diğer milletlerden oluşuyor. Ayrıca Japonya dünya Nüfusunun en yaşlı sınıfına sahip ülke. Ülkenin %63 ‘Ü 60 yaş üzerinde. Ülkenin yaş ortalaması ise 47.3. Doğum oranı o kadar az ki yetişkin bezleri, marketlerde bebek bezlerinden daha fazla bulunuyor. Araştırmalar sonucu evlerde beslenen hayvan sayısının , sahip olunan çocuk sayısından fazla olduğu açıklanmış.

Tokyo

Başkent Tokyo ise çevresindeki alanlarla birlikte 37 milyon nüfusu ile Dünya’nın en büyük metropol alanı. 2019 yılındaki verilere göre ise Dünyanın en pahalı 2. şehri.

Tsunamiler ve Kaplıcalar

Çok büyük bir takım ada olmasının sonucu Tsunamiler. Japonya’da yakın geçmişte hızı 190 km yi açan 78 kişinin hayatını kaybettiği bir tayfun meydana geldi. Ayrıca 200 den fazla yanardağa sahip olması da böyle bir bölgede olmasının başka bir sonucu dolayısıyla ülkede oldukça fazla doğal kaplıca var. Fakat bu kaplıcalara Hamamlar hatta havuzlara dövmesi olan insanların girmesi yasak. Çünkü Japon kültüründe dövme mafya yı özleştirmiş durumdadır.

Robotlar

japonya hakkında bilgiler

Dünya’daki robotların yarısı Japonya’da yer alır. Teknolojik açıdan oldukça ileri olan millet, insana çok benzeyen robotlar yapmak için çalışmaktadır.

Dövüş Sporları

japonya hakkında bilgiler

Birçok dövüş sporu kültürleri arasında yer alır. Eski savaşçılarına Samuray denirdi. Karate, Judo, Sumo, Aikido başta olmak üzere birçok spor Japon kültüründe önemli bir yere sahiptir.

Düşük Doğum Oranı

japonya hakkında bilgiler

Japonya’da doğum oranı oldukça düşüktür. Bu nedenle evde hayvan beslemek oldukça yaygındır. 100 yaş ve üstü nüfus çok yoğundur..

Yüzde Yüz Okuma Oranı

japonya hakkında bilgiler

Japon’lar her  konuda olduğu gibi okuma yazma konusunda da ileridir. Eğitim seviyesi yüksek olan ülkede okuma yazma bilme oranı %100’dür.

Depremler

gezi

Her sene 1500 kadar deprem olur. Fakat buna rağmen depremlere karşı gerekli tedbirler alınır. Bu yüzden deprem dolayısıyla ölenlerin sayısı korkutucu değildir.

Korkak Halk

gezi

Japonya’da Titanik felaketinden kurtulan halk ülkesine dönen halk “korkak” olarak ilan edilmiştir. Ayrıca diğer yolcular ile birlikte ölmedikleri için kınanmışlardır.

Teknoloji Bağımlılığı

seyahat

Japonya’da Türkiye’den kat kat fazla teknoloji bağımlılığı vardır. Bu nedenle duşta bile telefon kullanmak için su geçirmez telefonlar üretilmiştir.

Ağlayan Sumo Yarışması

gezi

Japon halkı ağlayan bebeklerin kötü ruhları uzaklaştırdığına inanır. Bu nedenle Sumo Yarışması’nda bebekleri ağlatırlar. Yarışmada kazanmak için ilk ağlayan bebeğe sahip olmak gerekir.

Japonya Hakkında İlginç Bilgiler: İntihar Oranı

seyahat

Japon halkında intihar etmek oldukça yaygındır. Bu nedenle intihar etmek için intihar ormanı bile vardır. İntihar ormanına gidenler intihardan vazgeçsin diye birçok yerde çeşitli sözler yazmaktadır.

At Eti

yemek

Japon’ların damak zevki kesinlikle Türk’lerden çok farklıdır. Öyle ki Japon’lar at eti yerler. Ancak at etini pişirmezler aksine çiğ çiğ yerler.

Sifon Sesi

gezi

Japonya’da kadın tuvaletlerinde su israfını önlemek için bir yol geliştirilmiştir. Tuvaletini yaparken çıkan seslerden utanan kadınlar sifonu çekerek su israfında bulunurlardı. Bunun önüne geçmek için yapay sifon sesi çıkaran klozetler icat edildi.

Japonya ile İlgili Videolar:

Kaynak
onedio

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu