Gezi Rehberi

Moğolistan’da Görülmesi Gereken 5 Büyüleyici Şehir

instagram takipçi hilesi

Doğu ve Orta Asya’da bulunan denizi kıyısı olmayan bağımsız bir ülke olan Moğolistan , baş döndürecek kadar etkileyici doğası ve yüzyıllardır kaybolmayan göçebe yaşantının getirmiş olduğu kültürü ile mavi göklerin ülkesi olarak da biliniyor.

Kuzeyinde Rusya , güneyinde , batısında ve doğusunda ise Çin Halk Cumhuriyeti ile komşudur. Bu muhteşem ülkede yaşayan ortalama 3 milyon kişi var.

Moğollar , Tuvalar ve Kazaklardan oluşan nüfusunda yüzde otuzu göçebe ya da yarı göçebe olan Moğolistan’da , çadırlarda konaklayan yerel hak ile tanışıp , Moğolistan kültürünü orada yaşayan yerel halktan öğrenebilirsiniz. İşte Moğolistan’da görmeniz gereken etkileyici kentlerden bazıları.

Moğolistan’da Görülmesi Gereken 5 Büyüleyici Şehir

Ulan Batur

mogolistan gezilecek yerler ulan batur

Ülkede yaşayan insanların nerede yarısı başkent olan Ulan Batur’da yaşamakta. Moğolca’da Kızıl Bahadır anlamına gelen kentin eski adı ise Urga olarak bilinmekte. Orta Kuzey Moğolistan’da , Tuul Nehri üzerine bir vadide kurulmuş olan bu kentte , Sukhbahatar Meydanı , Zaisan Anıtı , Gandan Manastırı ve Moğolistan Müzesi gibi turistik yerleri gezebilirsiniz.

Karakurum

mogolistan gezilecek yerler karakurum

13. yüzyılda Moğolistan’ın başkentliğini üstlenmiş olan ve otuz sene boyunca da başkent olan bu kent , Moğolistan’ın güneybatısında konumlanmış durumda . Moğolistan’ın en popüler turizm kentlerinden birisi olan bu etkileyici kentin en önemli noktaları ise Orhun kalıntılarının bulunmuş olduğu Dünya Kültür Hazineleri Alanı olarak bilinmekte.

Erdenet

mogolistan gezilecek yerler erdenet

Erdenet , Orhon kentinin merkezi ve Moğolistan’ın en büyük ikinci kenti . Başkentten tren ile on iki saaat uzaklıkta yer alan Erdenet , dünyanın en büyük dördüncü bakır madenini bünyesinde barındırmakta. Ülkenin kuzeyinde Selenge ve Orhun Nehirleri arasında bir vadi içerisinde kurulmuştur. Başkent Ulan Batur’a 241 kilometre uzaklıkta ve kuzeybatısında konumlanmıştır. Kentte yaklaşık olarak doksan bin kişi yaşamakta.

Ölgii

mogolistan gezilecek yerler ölgii

Moğolistan’ın Bayan Ölgi kentinin merkezi Ölgi kenti , ülkenin en batısında konumlanmış durumda. Yaklaşık otuz bin kişinin yaşamış olduğu bu ufak kent , Moğolistan’ın kültür ve sanat faaliyetleri açısından en öne çıkan yerleşim alanlarından birisi. Ülke tarihine ve kültürüne ışık tutan müzeleri , ulusal tiyatrosu ve yeşil alanları ile bilinen bu kent , ülkeye gelen turistlerin en uğrak yerlerinden birisi.

Hovd

mogolistan gezilecek yerler hovd

Hovd ilinin merkezi olan Hovd kenti , Altay Dağları’nın eteklerinde Buyant Nehir’nin kıyısında konumlanmış durumda. Yaklaşık olarak otuz bin kişinin yaşamış olduğu bu küçük yerleşim yerinin kuruluşu ise 17. yüzyıla kadar dayanıyor. Muhteşem doğa manzaraları seyretmek isteyenler turistler için oldukça ideal ve etkileyici bir yer.

Türkiye vatandaşlarından otuz güne kadar vize istemeyen bu ülkeyi ve göz alıcı doğasını keşfetmek için yola koyulup , unutamayacağınız hatıralar bırakabilirsiniz.

Moğolistan ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=deu8eh_OkVc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu