Dünya’nın En Büyük Ülkesi Rusya Hakkında 8 Bilgi

instagram takipçi hilesi

Bugün Dünya’nın En Büyük Ülkesi Rusya Hakkında 8 Bilgi konusuyla karşınızdayım. Rusya, 17.100.00 km2 yüz ölçümüyle Dünya’nın en geniş ülkesi. Türkiye’nin yaklaşık 20 katı büyüklükte. O kadar büyük ki dünyada toplam da bulunan bütün Kara alanının yaklaşık %11 ‘i Rusya ya ait. Eskiden Alaska’da Rusya’ya ait bir bölgeydi. Sadece 7.2 milyon dolara ABD‘ye satıldı.

Ülke 11 farklı saat dilimine sahip ülkenin 2 ucundaki saat farkı 10 saat Çin’den sonra Dünya’nın en uzun kara sınırına sahip olan Rusya aynı zamanda en fazla komşuya sahip ülke.

Dünya’nın En Büyük Ülkesi Rusya Hakkında 8 Bilgi

rusya

1- Etnik yapısı

Norveç, Kuzey Kore, Amerika’ya kadar birçok ülkeye toplamda 16 komşu ülkeye sahip. Toplam nüfus 146 milyon. Ülkenin %86’sı Rus, geri kalanı ise 185 etnik gruptan oluşmakta. Toplam kadın nüfusu erkek nüfusundan 10 kat daha fazla bunun nedeni İkinci Dünya savaşı sırasında 22 milyon erkeğin ölmesiyle birlikte dengenin bozulması. Fakat şimdilerde en fazla sebep alkol olarak sayılıyor.

2- Alkol

rusya 8

2005’te yapılan araştırma da rus erkeklerin 55 yaşından alkole bağlı olarak öldüğünü göstermekte.

Ülkenin 10/1 inin yaşadığı başkent Moskova İstanbul’dan sonra Avrupa’nın en kalabalık, Dünya’nın ise en kalabalık 23. şehri.

3- Su Kaynakları

Baykal gölü Dünya’nın en büyük ve en derin gölü. Bu aynı zamanda Dünya’nın en büyük tatlı suyu. Dünyada bulunan içme suyunun yarısı burada bulunuyor. 1996 yılından beri Unesco Dünya mirası listesinde olan bir göl. Dünya’nın en eski gölü olarak kabul edilmektedir.

4- Toprak Bütünlüğü

rusya 5

Rusya da pek çok toprak anlaşmazlığı var. Doğu bölgesinde Pasifik ateş çemberi üzerinde bulunan Kuril adaları da bunlardan biri. Hem Japonya hem de Rusya bu adalar üzerinde hak iddia etmekte hatta sırf bu yüzden İkinci Dünya savaşından sonra Barış antlaşması imzalamadılar ve teknik olarak hala bir savaşın içerisindeler. Rusya’nın günümüzdeki Devlet başkanı Vladimir Putin‘dir.

5- Soğuk Hava

rusya 1

Rusya bildiğimiz üzere soğuk bir ülke. Toprakların toplamın %35 yaşanabilir. Hatta Kuzey şehirlerin bazılarında insanlar arabanın motorları donmasın diye ısıtmalı garajlarda, akülerini battaniyelerde muhafaza etmekte.

Dünyada en büyük sıcaklık farkının görüldüğü Oymyakoni, Yakutistan’da yazın sıcaklık 36 dereceye çıkarken kışın -68’e kadar düşer. Yani sıcaklık farkı 104 derece ye kadar çıkmakta. Topraklarının %50′ si ormanlarla kaplıdır. Bu oran dünyada % 20′ ye denk gelmektedir. Petrol bakımından Dünyada 3. sırada bulunan ülke aynı zamanda ihracat konusunda 2 . sırada.

6- Rus Halkı

Rusların günlük yaşamına bakacak olursak, turistlerin anlattığına göre Rusyada nerdeyse herkesin İngilizce bilmediği bir yer. Genelde rus insanların gülümsememesinden ve çalışanların ilgisizliğinden şikayetçi. Aslında rusların tanımadığı insanları garip ilan etmesinden kaynaklanmakta bu yüzden iletişim konusunda zayıf bulunuyorlar.

7- Dil

Rusça dünyada konuşulan 8. en popüler Dil. kullandıkları alfabe Kiril Alfabesi.

İnternette rastlandığına göre ingilizceden sonra ki dil rusça bunun sebebi rusyanın bir çok hacker toplumuna sahip olması. hackleme faaliyetleri sadece internetle sınırlı değil. Rusyada bir çok ATM hackerların saldırısına uğradı.

8- Ekonomi

rusya 6

Ülkenin para birimi Rus Rublesi. Bankalar akşam 21:00 a kadar çalışıyor. 2020 tahminine göre GDP ye göre Dünya da 5. sırada fakat bu halkın zengin olduğu anlamına gelmiyor. İstatistiklere göre halkın %15 i yoksulluk sınırının altında.

Dünya’nın En Büyük Ülkesi Rusya Hakkında 8 Bilgi İle İlgili Videolar:

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu