Yabancı Erkek Ünlüler

Vladimir Putin Kimdir?

instagram takipçi hilesi

vladimir putin
Tam adı: Vladimir Vladimiroviç Putin (Vladimir Putin)
Doğum tarihi: 7 Ekim 1952
Doğum yeri: St. Petersburg, Rusya
Boyu: 1.70 m
Ailesi: Maria Ivanovna Shelomova, Vladimir Spiridonoviç Putin
Eşi: Lüdmila Putina (e. 1983–2014)
Çocuk (ları): Katerina Vladimirovna Tihonova, Mariya Putina
Mesleği: Siyasetçi ve Rusya devlet başkanı.
Aktif Yılları: 1975 yılından bu yana
Sosyal Medyada
twitter-hesabi

Hakkında

Vladimir Putin kimdir? Vladimir Putin, Rus siyasetçi ve Rusya devlet başkanıdır. 7 Ekim 1952 tarihinde doğmuştur. SSCB dönemi ismi Leningrad olan Sankt-Peterburg’da dünyaya gelmiştir. Leningrad Devlet Üniversitesi’nde Hukuk Bölümü’nden 1975 yılında mezun olmuştur. Hemen ardında ekonomi alanında yüksek lisansını yapmıştır.

1975’te Sovyet Birliği’nin istihbarat ve gizli servisi olan Devlet Güvenlik Komitesi (KGB)’de çalışmaya başlamış ve bir süre Almanya’da görev yapmıştır. 1990 yılında ülkesine geri dönmüştür ve Leningrad’da Şehir Konsey’inde danışman olarak görev almıştır. 1991-92 yıllarında belediye başkan yardımcısı ve dış ilişkilerde komite başkanı olarak çalışmıştır.

1996 yılına kadar St. Petersburg yönetiminde çeşitli görevler alan Putin, 1996 yılında Kremlin Sarayı‘na Mülkiyet İdaresi Başkan Yardımcılığı‘na yükselmiştir. 1 yıl bu görevi yaptıktan sonra Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı olmuştur.

Putin, 9-16 Ağutos 1999 tarihleri arasında başbakan yardımcısı ve vekilliğini yapmış, hemen ardından 16 Ağustosta başbakan olarak görev yapmaya başlamıştır. Devlet Başkanı Boris Yeltsin, 31 Aralık 1999 tarihinde istifa ettikten sonra Anayasa’ya göre yeni başkan seçilene kadar görevi vekaleten üstlenmiştir. Seçimlerde yüzden 50’nin üzerinde oy toplayarak devlet başkanı seçilmiştir. 2000 yılından 2008’e kadar görevini yaptıktan sonra süresi dolduğundan yerini Dmitri Medvedev’e bırakarak başbakan olmuştur. 2012 yılında 3. kez Rusya Devlet başkanı seçilmiştir.

Putin, iktidarda olan Birleşik Rusya Partisi’nden aday olarak devlet başkanı seçilmiştir. Siyasi kişiliğine bakılacak olursa Putin, ülkesinde farklı siyasi eğilimleri uzlaştırmaya çalışan bir liderdir. Genelde batıya düşman olmayan ancak batıya karşı da Rusya menfaatlerine öncelik veren bir başkandır. Post-Sovyet ve ulusalcı politikayı benimsemektedir. En büyük amacı komünist bir rejim olmadan, Rusya’nın eski sovyet gücünü tekrar kazanmasını sağlamaktır. Bu sebeple komünistler tarafından eleştirilir. Uluslararası politikada, eski Sovyet’in cumhuriyetlerine yeniden hakim olmakla suçlanmaktadır.

Putin, köpeklere olan düşkünlüğüyle bilinmektedir. Küçük yaşlarından beri Judo’yla ilgilenen Putin, siyah kuşak sahibidir. Müzikle de ilgili olan Putin büyük bir Beatles hayranıdır. Aynı zamanda tarih ve politika kitaplarını tercih ettiğini belirtmiştir. Bunun yanında Ömer Hayyam‘ın şiirlerini çok sevdiği ve herkese tavsiye ettiğini ifade etmiştir.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu